Инфоурок Математика КонспектыСабақ жоспары: Функцияның кестемен берілуі

Сабақ жоспары: Функцияның кестемен берілуі

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:           Функцияның кестемен берілуі

Сабақтың мақсаты:

А) Оқушылар кестемен берілген функционалдық тәуелділікті түсіне білулері керек, функционалдық тәуелділікті кестеге толтырып үйренулері керек;

Ә) Оқушьшардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументнің берілген мәтініне сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументнің мәнін табуды үйрену

Б) Оқушьшарды өзара көмекке үйрету, экологиялық тәрбие беру.

 

Сабақтың түрі:          жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі:        сұрақ - жауап

Сабақтың көрнекілігі:          интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

1.                                      Ұйымдастыру кезеңі

2.                                    Бүгін сабақта

-       Ой - толгау

-       Білімдіге өріс кең

-       «Кім тез» ойыны

-       «Кітап - білім бұлагы»

-       Қызықты экологиялық есептер

3.                                     Бекіту

4.                                    Үйге тапсырма

5.                                     Бағалау
«Ой -толғау»

Үй тапсырмасы №1280, 1281

Қайталау сұрақтары:

1.    Функция дегеніміз не?

2.                                    Функционалдық тәуелділіктің жазылуының жалпы түрі қандай?

3.                                     Функцияның анықталу аймағы деген не?

4.                                    Функцияның мәндерінің аймағы деген не?

5.                  Р=3а формуласында тәуелсіз айнымалы мен тіуелді айнымалыны ата

6.                  «Функция мәндерінің лабиринті» ойыны



 


Ойын шарты: ішкі дөңгелектегі аргументтің берілген мәніне сәйкес сыртқы

тіктөртбқрышқа функцияның мәнін жазу керек.

«Білімдіге өріс кең»

Функция кестемен берілгенде аргумент пен оған сәйкес функцияның мәндері кестеде көрсетіледі. Функция кестемен берілгенде аргументтің мәндері бір қатарға жазылса, әр мәнге сәйкес функцияның мәні екінші қатарға жазылады. Функция кестемен берілгенде көбінесе аргументтің мәндері белгілі бір тұрақты қадаммен алынады. Қадам - кестедегі аргументтің катар тұрған екі мәнінің айырмасы.

Тәулік бойындағы ауа температурасының өзгерісі:


Уақыт,

2

4

6

8

10

12

14

16

18

20

22

24

1(сағат)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Температура,

-3

-2

0

1

2

3

4

3

2

1

-1

-2

1°С

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестенің қадамын ата.

Функцияның анықталу аймағы, мәндерінің аймағы неге тең?

«Кім тез» ойыны

1.   Кестені толтыр:

X

-2

-1

0

1

2

У=2х+1

 

 

 

 

 

2.   Кестені формуламен бер және қадамын анықта:

х  

2

3

4

5

6

7

8

9

у

4

9

16

25

36

49

64

81

 

«Кітап - білім бұлағы» А тобы: № 1287      y=3х+1

X

-2

-1

0

1

2

3

4

у

 

 

 

 

 

 

 

№ 1291

(минут)

0

1

2

3

4

5

6

7

8

t°С

17

35

50

65

75

85

90

95

100

1.             Ыдыстағы судың алғашқы температурасы неше градус?

2.           Ыдыстағы су неше минут қыздырған соң қайнаған?

3.            Ыдыстағы суды 4 мин қыздырғанда оның температурасы алғашқы температурасына қарағанда неше градусқа көтерілген?


В тобы:

№ 1294

Функцияны кестемен беріңдер:               

                                                         мұндағы   , қадамы екіге тең

№1296

X сағат)

1

1/2

 

3/5

1/4

7/20

У(минут)

60

 

40

36

 

21

1.  Кестедегі бос орындарды толтырыңдар.

2. у- тің мәндерінің х тің мәндеріне тәуелділігін өрнектейтін формуланы жазыңдар.

- Қызықты экологиялық есептер

1. 6-сыныптың «Математика» оқулығын тиражбен шығару үшін орманнан қанша ағаш кесу керек? (1000 м2 қағаз алу үшін орманның 1/4 га-нан ағаш кесу керек)

2. Сабақ соңында 6бсыныбы оқушыларынан 75 грамм қағаз қалдықтары қалған. Бір оқушы 1 күнде қанша қағаз қалдығын тастайды?  Мектеп бойынша ше?

 (мектепте 649 оқушы)

Бір жылда мектеп бойынша қанша қағаз қалдығы қалады?  (204  күн)

Сабақты бекіту сұрақтары:

1.  Функция кестемен қалай беріледі?

2.             Кестенің қадамы деген не?

3.              Аргументтің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін қалай табамыз?

Үйге тапсырма:  №1288,   №1289,   №1294(2),   №1295 Бағалау

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары: Функцияның кестемен берілуі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Музыковед

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы:Функцияның кестемен берілуіСабақтың мақсаты:А) Оқушылар кестемен берілген функционалдық тәуелділікті түсіне білулері керек, функционалдық тәуелділікті кестеге толтырып үйренулері керек;Ә) Оқушьшардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументнің берілген мәтініне сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументнің мәнін табуды үйренуБ) Оқушьшарды өзара көмекке үйрету, экологиялық тәрбие беру.Сабақтың түрі:жаңа білімді меңгертуСабақтың әдісі: сұрақ - жауапСабақтың көрнекілігі:интерактивті тақтаСабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі2.Бүгін сабақта-Ой - толгау-Білімдіге өріс кең-«Кім тез» ойыны-«Кітап - білім бұлагы»-Қызықты экологиялық есептер3.Бекіту4.Үйге тапсырма5.Бағалау «Ой -толғау»Үй тапсырмасы №1280, 1281 Қайталау сұрақтары:1.Функция дегеніміз не?2.Функционалдық тәуелділіктің жазылуының жалпы түрі қандай?3.Функцияның анықталу аймағы деген не?4.Функцияның мәндерінің аймағы деген не?5.Р=3а формуласында тәуелсіз айнымалы мен тіуелді айнымалыны ата6.«Функция мәндерінің лабиринті» ойыны Ойын шарты: ішкі дөңгелектегі аргументтің берілген мәніне сәйкес сыртқытіктөртбқрышқа функцияның мәнін жазу керек.«Білімдіге өріс кең»Функция кестемен берілгенде аргумент пен оған сәйкес функцияның мәндері кестеде көрсетіледі. Функция кестемен берілгенде аргументтің мәндері бір қатарға жазылса, әр мәнге сәйкес функцияның мәні екінші қатарға жазылады. Функция кестемен берілгенде көбінесе аргументтің мәндері белгілі бір тұрақты қадаммен алынады. Қадам - кестедегі аргументтің катар тұрған екі мәнінің айырмасы.Тәулік бойындағы ауа температурасының өзгерісі: Уақыт, 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 1(сағат) Температура, -3 -2 0 1 2 3 4 3 2 1 -1 -2 1°С Кестенің қадамын ата.Функцияның анықталу аймағы, мәндерінің аймағы неге тең?«Кім тез» ойыны 1. Кестені толтыр: X -2 -1 0 1 2 У=2х+1 2. Кестені формуламен бер және қадамын анықта: х 2 3 4 5 6 7 8 9 у 4 9 16 25 36 49 64 81 «Кітап - білім бұлағы» А тобы: № 1287 y=3х+1 X -2 -1 0 1 2 3 4 у № 1291 (минут) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 t°С 17 35 50 65 75 85 90 95 100 1.Ыдыстағы судың алғашқы температурасы неше градус?2.Ыдыстағы су неше минут қыздырған соң қайнаған?3.Ыдыстағы суды 4 мин қыздырғанда оның температурасы алғашқы температурасына қарағанда неше градусқа көтерілген? В тобы:№ 1294 Функцияны кестемен беріңдер: мұндағы , қадамы екіге тең№1296 X сағат) 1 1/2 3/5 1/4 7/20 У(минут) 60 40 36 21 1. Кестедегі бос орындарды толтырыңдар.2. у- тің мәндерінің х тің мәндеріне тәуелділігін өрнектейтін формуланы жазыңдар.- Қызықты экологиялық есептер1. 6-сыныптың «Математика» оқулығын тиражбен шығару үшін орманнан қанша ағаш кесу керек? (1000 м2 қағаз алу үшін орманның 1/4 га-нан ағаш кесу керек)

Скачать материал
