Новогодняя скидка — 70% на все курсы только до 31 декабря!
Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Другое / Сабақ жоспары "Буын үндестігі" (5-сынып)

Сабақ жоспары "Буын үндестігі" (5-сынып)

Мұғалім Ихсанов Айбек Серғазыұлы тұрақты картотекалық сабақ жоспары.

Пәні: Қазақ тілі сыныбы 5ә сабақ № күні 27.02.2017
Сабақ тақырыбы:
Буын үндестігі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға буын үндестігі туралы түсінік беру, жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту.
2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке еңбекті дәріптеуге ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың фонетика жайындағы, тіл дыбыстары және олардың түрлері туралы және буын үндестігі туралы ұғымдарын кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту, талдау дағдыларын арттыру.

Сабақтың түрі, қолданылатын әдіс:дәстүрлі, түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу.

Сабақтың көрнекілігі, қажетті құралдар мен әдебиеттер: тақырыпқа байланысты үлестірмелер, қазақ әдебиеті.


Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

II.Үй тапсырмасын тексеру:

1 Үндестік заңы туралы түсінік.
2. -жаттығу

ІІІ. Білім тексеру
Терме диктант жазу.

  • Һе-е ей!..- деген дауысқа қысылған Ботагөз жалт қараса, жүгіріп келе жатқан Кенжетай екен. Қаз одан қаймыққандай қанатын жинап, мамырлап кейін жөнелді.

  • Қалай, бала, қорықтыңба?! – деді Кенжетай қалжыңдап.

Ботагөз ұялғандай тұнжырап, төмен қарады.

  • Әй, балақай қаздан қорыққан!..

Ботагөздің қалжыңға азық болғысы келмей:

  • Қорықпағанда... тістеп алса...- деді басын көтеріп

IV.Жаңа тақырыпты түсіндіруге дайындық

4.Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты туралы хабарлау

V. Жаңа сабақ
Буын үндестігі бойынша қосымша сөздің соңғы буынының жуан – жіңішкелігіне қарай үндесіп жалғасады: соңғы буын жуан болса – жуан қосымша, жіңішке болса, жіңішке қосымша жалғанады. Мысалы: өнер-лі, жет-ер, бақыт-ты, қазір-гі, кітап-ты, математика-дан, т.б.
Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар
Қазақ тіліндегі қосымшалар негізінен буын үндестігіне бағынып жалғанғанымен , біраз қосымшалар бұл заңдылыққа бағынбайды.
Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар мыналар:
1)Көмектес септік жалғауы. Мысалы: баламен, қонақпен, күрекпен, сәнімен,т.б.
2)-нікі, (-дікі,-тікі), -тай, -тал, -дар, -еке, -тар. Мысалы: даланікі, әкетай, діндер, ағаеке, өсімтал;
3)-бей, -би, -кер, -гер, -қор, -паз, -қой, -кеш, -хана, -кес. Мысалы: бейшара, балгер, жемқор, әсемпаз, сәнқой, емхана, жұмыскер зиянкес;
4)-ов, -ова, -ев, -ева, -ин, -ина. Мысалы: Әуезов, Жұмабаев, Сейфуллин, Жұмағазина, т.б.

VІ. Жаңа сабақ бойынша түсінік тексеру.

316 – жаттығу

  • Мәтіндегі көп нүктенің орнына тиісті дыбыстарды қойып, көшіріп жазыңдар.

  • 321-жаттығу


Қортындылау:

Үйге тапсырма(жекелеп, топтап) Оқулық: Қазақ тілі бет,138 жаттығу

Ереже жаттау, 317,318-жаттығу

Дид.әдебиеті: бет жаттығу
Сабақтан тыс, қосымша оқу



  • Другое
Описание:

Қазақ тілі пәнінен сабақ беретін мектеп ұстаздарына арналады.

Сабақ тақырыбы: Буын үндестігі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға буын үндестігі туралы түсінік беру, жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту.
2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке еңбекті дәріптеуге ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың фонетика жайындағы, тіл дыбыстары және олардың түрлері туралы және буын үндестігі туралы ұғымдарын кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту, талдау дағдыларын арттыру.

Сабақтың түрі, қолданылатын әдіс:дәстүрлі, түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу.

Сабақтың көрнекілігі, қажетті құралдар мен әдебиеттер: тақырыпқа байланысты үлестірмелер, қазақ әдебиеті.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

II.Үй тапсырмасын тексеру:

1 Үндестік заңы туралы түсінік.
2. -жаттығу

ІІІ. Білім тексеру
Терме диктант жазу.

- Һе-е ей!..- деген дауысқа қысылған Ботагөз жалт қараса, жүгіріп келе жатқан Кенжетай екен. Қаз одан қаймыққандай қанатын жинап, мамырлап кейін жөнелді.

-Қалай, бала, қорықтыңба?! – деді Кенжетай қалжыңдап.

Ботагөз ұялғандай тұнжырап, төмен қарады.

-Әй, балақай қаздан қорыққан!..

Ботагөздің қалжыңға азық болғысы келмей:

-Қорықпағанда... тістеп алса...- деді басын көтеріп

IV.Жаңа тақырыпты түсіндіруге дайындық

4.Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты туралы хабарлау

V. Жаңа сабақ
Буын үндестігі бойынша қосымша сөздің соңғы буынының жуан – жіңішкелігіне қарай үндесіп жалғасады: соңғы буын жуан болса – жуан қосымша, жіңішке болса, жіңішке қосымша жалғанады. Мысалы: өнер-лі, жет-ер, бақыт-ты, қазір-гі, кітап-ты, математика-дан, т.б.
Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар
Қазақ тіліндегі қосымшалар негізінен буын үндестігіне бағынып жалғанғанымен , біраз қосымшалар бұл заңдылыққа бағынбайды.
Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар мыналар:
1)Көмектес септік жалғауы. Мысалы: баламен, қонақпен, күрекпен, сәнімен,т.б.
2)-нікі, (-дікі,-тікі), -тай, -тал, -дар, -еке, -тар. Мысалы: даланікі, әкетай, діндер, ағаеке, өсімтал;
3)-бей, -би, -кер, -гер, -қор, -паз, -қой, -кеш, -хана, -кес. Мысалы: бейшара, балгер, жемқор, әсемпаз, сәнқой, емхана, жұмыскер зиянкес;
4)-ов, -ова, -ев, -ева, -ин, -ина. Мысалы: Әуезов, Жұмабаев, Сейфуллин, Жұмағазина, т.б.

VІ. Жаңа сабақ бойынша түсінік тексеру.

  • 316 – жаттығу
  • Мәтіндегі көп нүктенің орнына тиісті дыбыстарды қойып, көшіріп жазыңдар.
  • 321-жаттығу

Қортындылау:

Үйге тапсырма(жекелеп, топтап) Оқулық: Қазақ тілі бет,138 жаттығу

Ереже жаттау, 317,318-жаттығу

Дид.әдебиеті: бет жаттығу
Сабақтан тыс, қосымша оқу

Автор Ихсанов Айбек Сергазиевич
Дата добавления 06.03.2017
Раздел Другое
Подраздел Планирования
Просмотров 1329
Номер материала MA-070557
Скачать свидетельство о публикации
