Мұғалім:
Оралбекова Ардак Турсынкызы
|
Мектеп:
«К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебі» КММ
|
Сынып: 2 «Б»
|
Күні: 28.02.2017ж.
|
Пәннің аты
|
Әдебиеттік
оқу
|
Бөлім
|
Адам болам
десеңіз
|
Тақырыбы
|
Көктем келді
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану,
өзін-өзі
тану.
|
Сабақтың
мақсаты
|
М.Әлімбаевтың
«Көктем келді» өлеңінің мазмұнын түсініп, тақырып бойынша өз ойын
еркін, әсерлі жеткізуге үйренеді.
|
Күтілетін
нәтиже
|
·
Өлең
мазмұнын
түсінеді және негізгі ойды анықтайды;
·
Топтық
жұмыс арқылы сыни тұрғыдан ойланып, мәнерлі сөйлейді;
·
Өз
ойын еркін жеткізуге, өзгенің пікірін тыңдауға үйренеді;
·
Өздігінен
тұжырым жасай білуге төселеді.
|
Қолданылған
әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, болжау, «Миға шабуыл», «Синквейн» әдісі, «Венн диаграммасы», «Бас бармақ» әдісі, «Бәйтерек» әдісі.
|
Сабақтың
типі
|
жаңа білімді
меңгерту
|
Сабақтың
түрі
|
аралас
|
Кіріктірілген
модуль түрлері
|
1.Оқытудағы және оқудағы жаңа тәсілдер.
2.Оқыту үшін және оқуды бағалау.
3.Дарынды балаларды оқыту.
4. Оқытуда
АКТ қолдану.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ
кезеңдері және жоспарланған уақыт
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Дерек көзі
мен құрал-жабдық
тар
|
Сыныпта
жайлы ахуал қалыптастыру
(2 минут)
|
Сурет бөліктерін алу
арқылы топқа бөлінуді ұсынады.
|
Көктем
мезгілінің
суретін құрастыру арқылы төрт топқа бөлініп отырады.
|
Қар еру,
жаңбыр,
қараторғай,
бәйшешек.
|
Топ ережесін
құрып, табыс критерийлерімен таныстыру.
(2
минут)
|
-Топта жұмыс
істеу үшін не қажет?
-Қалай жұмыс
жасауымыз керек?
-Қалай
сөйлеуіміз керек?
Топ
спикеріне бағалау парағын береді.
Оқушы
|
Үй
тапсырмасы
|
Топтық
жұмыс
|
Дәптермен
жұмыс
|
|
Орта
баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топтар
бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайтынын түсіндіріп, бағалау
критерийлерімен таныстырады.
|
Сұрақтарға
жауап бере отырып, топта жұмыс істеу үшін тәртіп, белсенділік, кезекпен
сөйлеу, өзгенің пікірін тыңдау қажеттігін айтады.
|
|
Үй
тапсырмасын сұрау
(15
минут)
(2
минут)
|
«Миға
шабуыл»:
-Біз қандай
бөлімді оқып жатырмыз?
-Үйге қандай
тапсырма берілді?
Табыс
критерийлерін тақтаға жазады.
1)«Атай»
өлеңін дұрыс оқу.
2)Өлеңді
нақышына келтіріп мәнерлеп оқу.
3)Сұраққа
дұрыс жауап беру.
Сергіту сәті
-Өлеңді
жазған кім?
-Өлеңге ат
қояйықшы.
|
Жауап
береді:
-Адам болам
десеңіз
- «Атай» өлеңін
мәнерлеп оқу.
Әр топтан 2
оқушы өлеңді мәнерлеп оқиды, сұраққа жауап береді.
Топтар
бірін-бірі «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Күркіреді
күн, күн...
Терезелер
шың-шың.
Жауды жаңбыр
топ-топ,
Шелек-шелек
көп-көп!
Жон арқаңды
тос-тос,
Күнбағыс,
тез өс-өс!
М.Жаманбалинов
«Көктем
келді»
|
Шапалақтайды.
Қол
ысқылайды.
Аяқ
топырлатады.
Қол
жаяды.
Еңкейеді.
Түрегеледі.
|
Қызығушылық
ты ояту
(1
минут)
|
-Ендеше
бүгінгі өтетін тақырыбымыз қандай болады?
«Көктем
келді» тақырыбына жазылған М.Әлімбаев атамыздың да өлеңі бар екен.
|
Өтетін
тақырыптың көктем туралы екендігін айтады.
|
Слайд
|
Мағынаны
тану
(10
минут)
|
-М.Әлімбаев
туралы не білеміз?
Автор туралы
мәлімет береді.
Көктем
туралы бейнематериал көрсету.
Өлеңді
мәнерлеп оқып беру.
Топтарға
тізбектей оқыту.
|
Тыңдайды.
Бейнематериал
тамашалайды.
Топтар
өлеңді тізбектей оқиды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=shdnEW3rpIw
|
Ой толғаныс
(8
минут)
Сергіту сәті
(2
минут)
|
Топтық жұмыс
береді.
1-топ: Ассоциация
«Көктем белгілері»
2-топ: Венн
диаграммасы: М.Жаманбалинов
«Көктем
келді» және М.Әлімбаев «Көктем келді» өлеңдерін салыстыру.
3-топ: Жыл
құстарын жазу.
4-топ:
«Синквейн»
Көктем
сөзіне 5 жолды өлең құрау.
«Көктем
келді» әнімен билету.
Дәптермен
жұмыс.
«Көктем
келді» тақырыбына шағын әңгіме жазу.
|
Топтар
бөлініп берілген тапсырмамен танысып талқылайды, орындайды. Болған соң әр
топтан бір оқушыдан тақтаға шығып қорғайды.
Топтар
бір-бірін
бағалайды.
Билейді.
Әр оқушы
жазған әңгімелерін оқиды.
|
А4 формат,
стикерлер, маркерлер.
Сұрақтар
жазылған карточкалар
|
Үйге
тапсырма беру
(1 минут)
|
-«Көктем
келді »
өлеңін
түсініп, мәнерлеп
оқуға дайындалып келу.
|
Үй
тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
|
|
Бағалау.
Кері
байланыс алу.
(2 минут)
|
Мұғалім
оқушылардың жауаптарын талдап, баға қояды.
«Бәйтерек»
әдісі бойынша кері байланыс алады.
|
Топтар
бір-бірін бағалайды.
Топ спикері
топ мүшелерін
бағалайды.
Стикерлерге
кері байланыс жазып, ағашқа жапсырады.
|
Ағаш суреті,
стикерлер.
|
|
|
|
|
|