Инфоурок Математика КонспектыРазработка урока: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Разработка урока: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Скачать материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

Тақырыбы:

Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 Өткізген:

                                                                  Математика пәнінің  мұғалімі

                                                                         Қалиева Маниғаш Смагулбековна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Семей қаласы

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушылардың алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, қорытындылау, квадрат теңдеулер формулаларын пайдаланып есептер шешу.

Дамытушылық: Оқушылардың ой – өрісін, ойлау қабілеттерін дамыту, өздігінен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Бірлесе жұмыс істеуге, бір – бірлерін тыңдауға, шапшаңдыққа, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау, жүйелеу сабағы.

Оқу әдісі: Топтық жүйе, сыни тұрғыдан ойлау технологиясы.

Сабақта қолданылатын стратегиялар: Ой толғаныс, жұптасып оқы - жұптасып талқыла, ой қозғау, ассоциациялық карта, оқырман жауабы.

Пән аралық байланыстығы: әдебиет, тарих, дене шынықтыру.

Сабаққа керекті құрал – жабдықтар: Интерактивті тақта, маркер, парақтар, деңгейлік тапсырмалар, үлестірмелі парақтар.

 

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру.( Амандасу, сыныпта психологиялық ахуал туғызу) Аннаграмма шешу.

2. Үй жұмысын тексеру.

3. Қызығушылықты ояту.(Ой қозғау стратегиясы) 5 жолды өлең.

4. Ассоциациялық карта құру.

5. Миға шабуыл. (Ауызша есеп).

6. Қайталау – білім анасы.

7. Математикалық диктант.

8. Топпен жұмыс.

9. Сергіту сәті.

10. Оқулықпен жұмыс.

11. Тест жұмысы.

12. «Жалауға кім бұрын жетеді?» ойыны

13. Оқушылардың білімін бағалау, үйге тапсырма беру, сабақты қорытындылау.

 

Сабақтың барысы:

1. Оқушыларды екі топқа бөліп отырғызу, топ басшыларын анықтау. Топтардың сабаққа даярлығын, қатысуын шолып өту.

Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев Қазақстан халқына жолдауында Қазақстанның әлемдегі барынша қабілетті елу елдің қатарына кіруінде білім сапасы жоғары, денсаулығы мықты, еліміздің әл-ауқаты үшін қызмет жасайтын жастарға үлкен сенім білдіріп отыр                                                             

 

Сабақтың ұраны:Сабақтан қалмай, сапалы да,саналы білім алу

       Оқушылардың көңіл күйін тексеру.

     

       Орташа                      Жақсы             Өте жақсы

 

2. Балалар, бүгінгі сабақтың мақсаты квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары тақырыбы бойынша алған білімдерді тексеру, жинақтау, бекіте отырып есептер шешіп үйрену. Бүгінгі сабақтың женімпаз атану үшін әртүрлі кедергілерден сүрінбей өту керек.

3. Қызығушылықты ояту. (Ой қозғау стратегиясы) Қайталау болғандықтан «теңдеулер» терминді және математикалық ұғымдарды пайдаланып 5 жолды өлең жазуларынды сұраймын.

4. Ассоциациялық карта құру. («квадрат теңдеулер»). Топпен құру, топпен бір – бірін тексеру, қателерін түзеп, толықтыру. Жұмыстарын қорғап, плакаттарын ілу.

 

 

5. Ауызша есеп.

А) Мына теңдеулердің қайсысы квадраттық теңдеу болады:

           

               

Б) Теңдеуді шеш:

                             

6. Сұрақ – жауап

  • Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?
  •  Қандай теңдеулерді  толымсыз квадрат теңдеу деп атайды?
  •  Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
  •  Квадрат теңдеудің түбірлерін  қалай табамыз?
  •  Дискриминант неге тең?
  •  Квадрат теңдеудің түбірінің формуласы?

7. Математикалық диктант.

                                     

8. Топпен жұмыс. Мақалдардың жалғасын тауып, астында берілген тапсырманы орындандар.

1 – топ. Жеті   жұрттың тілін біл,  жеті түрлі білім біл

2 – топ. Отыз   тістен шыққан сөз,    отыз рулы елге  тарайды

3 – топ. Жалқаудың   екі   досы бар,    бірі-ұйқы, бірі күлкі

 

9. Сергіту сәті.

  Егер сұрақ дұрыс болса, онда қолдарынды жоғары көтеріңдер, егер сұрақ қате болса, онда қолдарында алдыға созасындар.

1) ax2+bx=0               толық квадрат теңдеу

2) D=b2-4ac                дискриминант

3) D>0                        болғанда квадрат теңдеудің шешімі жоқ

4)  =6

5) 122= -144

6)               квадрат теңдеу түбірінің формуласы   

7) ax2+bx+c=0             толымсыз квадрат теңдеу

8)  =-19

10. Оқулықпен жұмыс.

І топ №269 (1)     ІІ топ №269 (2)        ІІІ топ №269 (3)

11. Тест жұмысы.

А деңгейі  1 ұпай

        А)      В)     С)      Д)

      А) 0;7     В) 0;21    С) 0;3     Д) 0;8

В деңгейі   2 ұпай

   А) 3;4     В) 2;5    С) -1;2     Д) 0;7

С деңгейі  3 ұпай

    А) -3,25;2     В) -0,5;2,5    С) -1;5     Д) 1;-5

Жауабы:   1.   C          2.   C          3.   A          4.   a

12. «Жалауға кім бұрын жетеді?» ойыны

1) -16=0;                                2) (x-3)(x+2)=0;       -2;3

3) 3-4x=0;            0:1                 4) 2-6=0;              

13. Оқушылардың білімін бағалау, үйге тапсырма беру, сабақты қорытындылау.

Өте тамаша! Жарайсың!

17-18 ұпай   Тақырыпты  толық меңгеріп, сабаққа сараптама жасай отырып, логикалық ойлау қабілеті дамыған, өзіндік ойы бар оқушы.
Тамаша! Алға!

14-16 ұпай Тақырыпты толық меңгерген. Есеп шығара алатын оқушы.
 Ойлану керек! Қалма!

10-13 ұпай  Әлі де дайындалуды қажет ететін оқушы.

Үйге тапсырма: Квадрат теңдеулерге тест құрастыру(10 сұрақ); Франсуа Виет туралы реферат жазу;

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по футболу

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
