Бекітілді:
күні: .12.2016ж
Сабақтың
тақырыбы: Тік
білдемшені өңдеу.Iшақтап кию, ақауларын анықтау, жөндеу.
Сыныбы:8
«Ә»
Сабақтың
мақсаты:
білімділік: үлгі
бойынша киім пішіп үйренуді жетілдіру,технологиялық нұсқау картасы бойынша
жұмыс жасай білу;
дамытушылық: теориялық білімдерін
сарамандық жұмыста пайдалана білу, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту, практикалық іс-әрекеттерін
қалыптастыру, пәнге қызығушылығын арттыру;
тәрбиелік:
икемділікке, тапсырманы дұрыс орындай білуге үйрету, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: жаңа
білімді меңгерту.
Сабақтың
түрі:
дәстүрлі.
Сабақтың
әдісі: репродуктивті,түсіндірмелі-
көрнекілік,ой қозғау стратегиялары, АҚТ
Сабақтың
көрнекілігі:
слайдтар, дайын бұйымдар,М1:1, М1:4сызбалар, үлгілер, нұсқау карталар.
Техникалық
құрал-жабдық:
интербелсенді тақта, тігін машинасы
Пәнаралық
байланыс:
геометрия, бейнелеу өнері
Жоспары:
І. Ұйымдастыру
кезеңі
ІІ. Үйге берілген
тапсырманы сұрау
ІІІ. Жаңа сабақ
IV.Жаңа сабақты
бекіту
V. Сабақты
қорытындылау
VI. Үйге тапсырма
беру
VII. Оқушылардың
білімін бағалау.
Сабақтың
барысы:
І. а) Ұйымдастыру кезеңі
ә) психологиялық
дайындық
ІІ. Үйге
берілген тапсырманы сұрау
1.
Оқушылар 2топқа бөлінеді.»Мен саған, сен маған»ойыны арқылы 2топ бір біріне
сұрақтар береді.
Сұрақтары :
1.Белдемше тігу үшін қандай өлшемдер алынады?
2.Қосымша өлшем не үшін беріледі ?
3.Белдемше қандай бөліктерден тұрады?
4.ЖБа- өлшемі қалай аталады?
5.АБұ-өлшемі қалай аталады?
6.ЖМа-өлшемі қалай аталады?
7.Белдемшені қандай киімдермен киеді?
8Белдемше қандай киім түріне жатады?
9.Белдемше сызбасын сызу үшін қандай құрал-жабдықтар керек?
10.Сызба не үшін сызылады?
Үй
тапсырмасын қорытындылау. Зерттеушілік шығармашылық тапсырма 1.Белдемшенің түрлері. 2.Белдемшені
модельдеу 3.Сен өзіңе қандай белдемшені таңдар едің ?
Қызығушылығын ояту. Жұмбақтың шешуін тап!
Адамның сәнi,
Онсыз жоқ мәнi. (киім)
ІІІ. Жаңа
сабақ
Балалар , бүгінгі
біздің сабағымыздың тақырыбы «Тік білдемшені өңдеу.I шақтап кию, ақауларын
анықтау, жөндеу».
Мақсаты: үлгі
бойынша киім пішіп үйренуді жетілдіру,технологиялық нұсқау картасы бойынша
жұмыс жасай білу;
Белдемшенің құрастырылуы,силуеті жағынан ерекше болып келеді.
Силуеті жағынан
тік
қиықты
конустық
Құрастырылуы жағынан
Бір,екі тігісті көп тігісті
қарама
қарсы
қыржымды
Қиықты
әр түрлі
белді
әр түрлі әшекейлі
Сонымен бірге әр түрлі қалталардан да тұрады./жапсырма,тілік,бедерлі,ішкі
тігісті,т.б.
-Сыртқы киімдер үшін-1,5см
-Жеңіл көйлектер үшін-1см
-Төменгі бүктемелер үшін-3см
-Ішкі тігістер үшін-0,7см
Пішім бөліктерін матаға жаю.Барлық бөлшектерді матаның бойлық
жіптерімен және белгісімен пішім бөліктеріндегі бойлық жіптер бағытымен жаяды,алдымен
матаға ірі бөлшектер жайылады.Бөлшектер матаға түйреуішпен түйреледі.
Үлгіні пайдалана отырып белдемше пішудің нұсқау картасы.
Матаны
пішуге дайындау.
Пішім бөлшектерін матаға орналастыру.
Пішім бөлшектерін тігіске арналған шеттік
қалдыра отыра, контуры бойынша сызып шығу.
Пішім бөлшектерін қиып шығу.
Пішу кезінде мына мәселелерге көңіл аудару
керек:
-матаның түрі мен қасиеттері: қиып пішілетін
жұмыстарға кіріспестен бұрын, табиғи және басқа да талшықтардан алынатын
маталарды дымқылдағанда отыратынын еске түсірген дұрыс.
- матаны бумен немесе жылы сумен өңделеу, яғни
жазбалау (дымқылдау, үтіктеу, кептіру) қажеттілігін анықтау.
-тігіске қалдырылған шеттіктерінің көлемін
анықтау.
-суреттің сипатына (оның бағыты мен
бөлшектерінің орналасу симметриялығына) назар аудару.
Матаны төсемдеудің екі түрі бар: бүктеп және жайып.
Әдетте пішу үшін матаны бүктеп төсейді. Егер де пішілетін бөлшектердің көлемі өте үлкен немесе бұйымның ортасында тігіс , я болмаса ілмек болуы керек жағдайда мата жазылып төселеді.
ІV. Жаңа
сабақты бекіту
а) дәптермен
жұмыс:жұмыстың орындалу ретін дәптерге жаздыру;
ә) оқулықпен
жұмыс: матадағы пішім жайылмасын түсініп оқу;
б) сарамандық
жұмыс. Тік білдемшені өңдеу.Iшақтап кию, ақауларын анықтау, жөндеу.
Жұмыстың орындалу
реті (слайдтар көрсетіледі)
1. Матаға белдемше
бөліктерінің пішімін жайып орналастыру және түйреуіштерді түйреу;
2.Белдемше
бөлшектері лекалосының контурларын айналдыра сызу және тігіске қосымшаны
белгілеу.
3.Пішімді алу,
белдемше бөлшектерінің ішкі жағынан түйреуіштермен түйреу. Белдемшені пішу
Сарамандық жұмыс: жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін
еске түсіреміз.
1.Қайшыны жолдасыңа үшкір жағымен бер.
2.Қайшымен ойнауға болмайды.
3.Қайшыны ашық қалдыруға болмайды.
4.Ине, түйреуіштер
арнайы қорапшада салулы болу керек.
5.Жұмыс орнын таза ұқыпты ұстау керек.
Сергіту
сәті
Жалғасын тап ойыны
1.Өнерлінің қолы алтын
Өлеңшінің …………алтын.
2.Еңбектің наны тәтті
…………жаны тәтті.
3.Еңбек түбі…………
4.Еңбек етпесең елге өкпелеме
…………екпесең жерге өкпелеме.
5.Ақыл көпке жеткізеді
………..көкке жеткізеді.
6.Кесте тіксең зерлеп
Мұның аты……………….
7.Өнерді үйрен,өнерсізден…….
8.Көз қорқақ……….батыр.
9Адам көркі………………..
10.Адамды адам еткен……………
V. Сабақты
қорытындылау.
Тест сұрақтарын беру.
1.Белдемшенің түрлерін ата?
а/үлкен,кіші ә/әдемі,көркем б/тік,қиықты
2.Тігістер қандай болу керек?
а/біркелкі,түзу ә/әр түрлі б/сапалы
3.Белдік қандай бөлік?
а/үлкен ә/ұсақ б/негізгі
4.Матаның қай бетінен пішеді?
а/теріс ә/оң б/кез-келген
5.Өлшем алу үшін еректі құрал?
а/сызғыш ә/см лента б/бор
6.Матаны пішу үшін керекті құралдар?
а/сызғыш,карндаш ә/қайшы,бор б/мата,жіп
7.Белдемше қандай киім түріне жатады?
а/ұлттық ә/жеңіл б/күнделікті
8.Белдемшенің ірі бөліктері?
а/алдыңғы,артқы ә/белдік,қалта б/алды,жаны
9.Белдемшенің ұсақ бөлшектері?
а/белдік,қалта ә/үсті,асты б/алды,арты
10.Қайшыны жолдасыңа қай жағымен беру керек?
а/үшкір жағын өзіңе қаратып ә/үшкір жағын жолдасыңа
қаратып б/бәрібір
VI.
Үйге тапсырма: Тік белдемше бөліктерін
өңдеуге дайындау.Үлгіні
үтіктеу, тігуге дайындау ,құрал-жабдықтар әкелу.
VII.Бағалау
ІІ. Негізгі бөлім
·
ақаулардың
кестесімен таныстыру
·
денедегі киім
қоңымдылығын тексеру
·
түзету
белгілерін енгізу (видео)
·
сарамандық
жұмыс
·
Жұмыс орнын
ұйымдастыру
·
Киім
бөліктерінің түзету белгілерін көре отырып ІІ өлшемге дайындауға ұсыну
·
Киім
бөліктерінің қателіктерінің түзетілуін тексеру.
ІІІ. Қорытынды бөлімі:
Сабақ барысы:
1-ші өлшем
Өлшем жасау: денеге
киімді кигізіп қонымдылығын тексеру.
1. бүкпелердің орнын тексеру
2. иық қонымдылығын (иық тігісінің
орналасуын) тексеру
3. баланс, осанкасын тексеру
4. қолтық ойындысын, қондырма жиегін
белгілеу.
5. киімнің ұзындығын белгілеу
6. қонымдылығын тексеру барысында
ақаулардың пайда болу себептерін тексеру
7. сән үлгісіне қарай майда
бөліктердің орналасу орнын белгілеу
8. шақтап көру кезіндегі өзгерту
қажет бөліктерді қол тігісімен,не бормен белгілеу
9. 2-ші шақтап көруге дайындауға
ұсыну
2-ші шақтап киюге
дайындау 1-ші шақтап көргенде ескерілген өзгертулердің негізінде машина
тігістерін орындау .ЫЖӨ орындау.Киімнің толық өңдеу жолын жүргізу.
Технолгиялық нұсқау
картаны сән үлгісіне қарай дайындау.
Алдыңғы бойдың кеуде
тұсындағы және етектің іш тұсындағы іркілісі.
Қателіктің пайда болу
себебі: кеуденің кеңдігі , бөксе тұсының кең болуы
2. Киім алдыңғы бойдың
қолтық деңгейінде қоңымсыз
Баланстың дұрыс
есептелмеуі
1. Мойын ойындысы артқа қарай
іркіліспен тартылуы
Мойын ойындысының ені мен
тереңдігі дұрыс есептелмеген
4.Киімнің артқы бойының
етегі артына және төмен қарай іркіліп тартылады.
Конструкциялық қателік.
Пішу кезінде етектің бел деңгейіндегі ойылу коэффиценті есептелмеген
5.Етекпен кеуденің ортасының
құрастырудағы қателігі
Кеуде мен етектің ортасын
беттестірілмеген.
Иық қимасын құрастырудағы
кездесетін қателіктерді жөндеу тәсілдері.
Қортындылау: Шақтап кору дегеніміз не?
Үйге тапсырма: Жұмыстарыңды аяқтап келу.
V. Сабақты
қорытындылау.
«Адасқан сөздер» ойыны. Орны
алмасқан сөздердің орнын табу.