Новогодняя скидка — 70% на все курсы только до 31 декабря!
Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Другое / Разработка занятия по самопознанию на тему: "Әдептен озбайық"

Разработка занятия по самопознанию на тему: "Әдептен озбайық"



Пәні:

Өзін-өзі тану

Сыныбы:

6 «А»

Мерзімі:

13..11

Пән мұғалімі:Дыханова Мунсыз

Тақырыбы:

Құндылық:

Қасиеттер:

Әдептен озбайық №10 сабақ

дұрыс іс-әрекет, имандылық

имандылық, ізгілік, адалдық, кішіпейілділік, мейірімділік, сыпайылық, қарапайымдылық.

Мақсаты:

Оқушыларға әдептен озбауды түсіндіре отырып,дұрыс әрекет құндылығының маңыздылығын ашу. 

Міндеттері:

-адами қарым-қатынастағы әдеп нормаларын түсіндіру;

-әдеп нормаларын ұстану іскерліктерін дамыту;
-әдептілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу.

Технологиясы (модуль), әдістері:

АКТ,СТО ( талдау жасау, жағдаяттарды шешу, эссе жазу), ойын технологиясы, топтық жұмыс,


Ресурстар:

Мультипроектор, оқулық, дәптер, карандаш, қағаз

Іс-әрекет

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

I.Ұйымдастыру кезеңі

5 т ережесі. Тыныштық сәтi. (нұрға бөлену)

Қайырлы күн, балалар! Сіздерді көргеніме өте қуаныштымын!

Сендердің жүректерің — сендердің кішкене жарқыраған күндерің. Ол да күн сияқты жан-жағына нұрын шаша отырып, жылулық береді. Сендер жақсы іс-әрекеттерің арқылы достарыңмен, туыстарыңмен бөлісесіңдер. Ал, енді нұрымызды әке-анамызға,бауырларымызға, достарымызға,жер бетіндегі барлық адамзатқа, және өзіміздің әдемі жер шарымызға, бәріне-бәріне жіберейік, жақсылық тілейік. 
Енді жайлап көздеріңізді ашуларыңызға болады. Қане, кім өзінің әсерімен бөліскісі келеді?

Денесін, басын тік ұстап, көзін жұмып отырады.







тыныштық сәтінен алған әсерлерімен бөліседі

II.Үй тапсырмасын тексеру


Әдеп ұғымына шағын эссе жазып келу 

Эсселерін оқып, сұрақтарға жауап береді

III. Дәйексөз










Адамда жақсы қасиет болмаса,

Оған бақ та бақыт та қонбайды Ж.Баласағұни

«Ойлан тап» ойынын ойнату арқылы

жаңа сабақтың тақырыбын анықтау

(Суреттегі жануарлар мен заттар атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрастыру, дұрыс шешкенде «Әдептілік» сөзі шығады)




Дәйексөзді қайталап, мағынасын ашады.

Суреттегі атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрастырады, дұрыс шешкенде «Әдептілік» сөзі шығады.

IV. Мұғалімнің сыйы, әңгімелеу, сұхбат.


Сұрақ-жауап



Мәтінмен жұмыс

Тістелген алма әңгімесі бойынша сұрақтар:


«Әдеп» (әдәб) – тәрбиелілік, көрегенділік, әдептілік деген мағыналарды білдіретін арабтың сөзі.

«Әке мен бала» бейнеролигін көрсету арқылы сабақты бастау

Адами қарым - қатынастағы ең басты міндет не? Әдепті сөйлеудің адами қарым – қатынасқа ықпалы қандай? Сіз өмірде қандай әдеп қағидаларын ұстанасыз? Қазақ халқының қандай әдеп нормаларын білесіз?

Жігіттің қылығын қалай бағалайсыздар?

Бақ иесінің жігітті ұнату себебі неде?

Жігіт пен бақ иесінің қандай ортақ қасиеттері бар?





Сұрақтарға жауап береді







Топтық жұмыс

Не істер едіңіз?








Не айтар едіңіз?

Сұрақ-жауап










Дәптермен жұмыс

1-тапсырма


2-тапсырма

Жағдаяттарды шешу.

Автобуста отырсыз. Үлкен қарт адам кірді. Бос орын жоқ. Көшеде бір қарт адам құлап қалды.

Сіз мектепте біреудің сөмкесін тауып алдыңыз.
Сіз дүкенде кезекте тұрсыз. Сіздің артыңызда әжей тұр. Көшеде, мектепте, таныс кісілер, мұғалімдер кездесті. Үлкен кісі қолындағы затын көтере алмай келе жатыр.

Өзіңе көмектескен адамға немесе жолдасыңа не деп айту керек? - Рахмет
Тамақ ішіп болған соң не деу керек?
- Тамағыңыз дәмді екен, рахмет.
Байқаусызда біреуді қағып кетсең не деу керек? - Кешіріңіз.

Сыныпқа кешігіп келсең не істер едің?
- Мұғаліммен, жолдастарыммен амандасып, кешірім сұрар едім.
Мектептен, қонақтан қайтқан кезде не дегенді ұмытпау керек? - Сау болыңыз.

Әдепті адам қандай болуы керектігін топшылатып, тұжырымыңды жаздыру.

Адамға тән жақсы қасиеттердің тізбегін жасату





Топтық жұмыс жасайды.















Дәптермен жұмыс жасайды, өз ойларын жазып, оқып береді

VI.Топпен ән айту

Келші, келші балашым әнін топпен айтқызу

Айым болып тудың ба?  Күнім болып тудың ба? 
Әке жолын қудын ба?  Ата жолын қудың ба? 
Бұл дүниеге келген соң,  Сұрауы бар судың да... 
Қуанышым, арай жүз,  Сөйлесерміз талай біз. 
Бар ағайын жиналып,  Мәз боп саған қараймыз. 
Сендей бала ешкімде,  Болмаған деп санаймыз. 
Не деп енді мақтайын,  Айтуға сөз таппаймын. 
Мақтап кетсем көбірек,  Мен әжеңе жақпаймын. 
Келші, келші, балашым,  Бір иіскемей жатпаймын. 

Топпен ән айтады.

VII. Үйге тапсырма беру

Бір атаның балалары” әңгімесін оқып келу 

Күнделіктеріне жазып алады.

VIII. Соңғы тыныштық сәті

Соңғы тыныштық сәтi

Әдеп пен әдептілік – өмірді ретке келтіретін адамдық ұстаным.

«Тыныштық, тыныштық, тыныштық, тыныштық бар жерде,

Тыныштық, тыныштық, тыныштық, тыныштық бүкіл әлемде».

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.



  • Другое
Описание:

Пәні:

Өзін-өзі тану

Сыныбы:

6 «А»

Мерзімі:

13..11

Пән мұғалімі:Дыханова Мунсыз

Тақырыбы:

Құндылық:

Қасиеттер:

Әдептен озбайық №10 сабақ

дұрыс іс-әрекет, имандылық

имандылық, ізгілік, адалдық, кішіпейілділік, мейірімділік, сыпайылық, қарапайымдылық.

Мақсаты:

Оқушыларға әдептен озбауды түсіндіре отырып,дұрыс әрекет құндылығының маңыздылығын ашу.

Міндеттері:

-адами қарым-қатынастағы әдеп нормаларын түсіндіру;

-әдеп нормаларын ұстану іскерліктерін дамыту;
-әдептілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу.

Технологиясы (модуль), әдістері:

АКТ,СТО ( талдау жасау, жағдаяттарды шешу, эссе жазу), ойын технологиясы, топтық жұмыс,

Ресурстар:

Мультипроектор, оқулық, дәптер, карандаш, қағаз

Іс-әрекет

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  • I.Ұйымдастыру кезеңі

5 т ережесі. Тыныштық сәтi. (нұрға бөлену)

Қайырлы күн, балалар! Сіздерді көргеніме өте қуаныштымын!

Сендердің жүректерің — сендердің кішкене жарқыраған күндерің. Ол да күн сияқты жан-жағына нұрын шаша отырып, жылулық береді. Сендер жақсы іс-әрекеттерің арқылы достарыңмен, туыстарыңмен бөлісесіңдер. Ал, енді нұрымызды әке-анамызға,бауырларымызға, достарымызға,жер бетіндегі барлық адамзатқа, және өзіміздің әдемі жер шарымызға, бәріне-бәріне жіберейік, жақсылық тілейік.
Енді жайлап көздеріңізді ашуларыңызға болады. Қане, кім өзінің әсерімен бөліскісі келеді?

Денесін, басын тік ұстап, көзін жұмып отырады.

тыныштық сәтінен алған әсерлерімен бөліседі

II.Үй тапсырмасын тексеру

Әдеп ұғымына шағын эссе жазып келу

Эсселерін оқып, сұрақтарға жауап береді

III. Дәйексөз

Адамда жақсы қасиет болмаса,

Оған бақ та бақыт та қонбайды Ж.Баласағұни

«Ойлан тап» ойынын ойнату арқылы

жаңа сабақтың тақырыбын анықтау

(Суреттегі жануарлар мен заттар атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрастыру, дұрыс шешкенде «Әдептілік» сөзі шығады)

Дәйексөзді қайталап, мағынасын ашады.

Суреттегі атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрастырады, дұрыс шешкенде «Әдептілік» сөзі шығады.

IV. Мұғалімнің сыйы, әңгімелеу, сұхбат.

Сұрақ-жауап

Мәтінмен жұмыс

Тістелген алма әңгімесі бойынша сұрақтар:

«Әдеп» (әдәб) – тәрбиелілік, көрегенділік, әдептілік деген мағыналарды білдіретін арабтың сөзі.

«Әке мен бала» бейнеролигін көрсету арқылы сабақты бастау

Адами қарым - қатынастағы ең басты міндет не? Әдепті сөйлеудің адами қарым – қатынасқа ықпалы қандай? Сіз өмірде қандай әдеп қағидаларын ұстанасыз? Қазақ халқының қандай әдеп нормаларын білесіз?

Жігіттің қылығын қалай бағалайсыздар?

Бақ иесінің жігітті ұнату себебі неде?

Жігіт пен бақ иесінің қандай ортақ қасиеттері бар?

Сұрақтарға жауап береді

Топтық жұмыс

Не істер едіңіз?

Не айтар едіңіз?

Сұрақ-жауап

Дәптермен жұмыс

1-тапсырма

2-тапсырма

Жағдаяттарды шешу.

Автобуста отырсыз. Үлкен қарт адам кірді. Бос орын жоқ. Көшеде бір қарт адам құлап қалды.

Сіз мектепте біреудің сөмкесін тауып алдыңыз.
Сіз дүкенде кезекте тұрсыз. Сіздің артыңызда әжей тұр. Көшеде, мектепте, таныс кісілер, мұғалімдер кездесті. Үлкен кісі қолындағы затын көтере алмай келе жатыр.

Өзіңе көмектескен адамға немесе жолдасыңа не деп айту керек? - Рахмет
Тамақ ішіп болған соң не деу керек?
- Тамағыңыз дәмді екен, рахмет.
Байқаусызда біреуді қағып кетсең не деу керек? - Кешіріңіз.

Сыныпқа кешігіп келсең не істер едің?
- Мұғаліммен, жолдастарыммен амандасып, кешірім сұрар едім.
Мектептен, қонақтан қайтқан кезде не дегенді ұмытпау керек? - Сау болыңыз.

Әдепті адам қандай болуы керектігін топшылатып, тұжырымыңды жаздыру.

Адамға тән жақсы қасиеттердің тізбегін жасату

Топтық жұмыс жасайды.

Дәптермен жұмыс жасайды, өз ойларын жазып, оқып береді

VI.Топпен ән айту

Келші, келші балашым әнін топпен айтқызу

Айым болып тудың ба?Күнім болып тудың ба?
Әке жолын қудын ба?Ата жолын қудың ба?
Бұл дүниеге келген соң,Сұрауы бар судың да...
Қуанышым, арай жүз,Сөйлесерміз талай біз.
Бар ағайын жиналып,Мәз боп саған қараймыз.
Сендей бала ешкімде,Болмаған деп санаймыз.
Не деп енді мақтайын,Айтуға сөз таппаймын.
Мақтап кетсем көбірек,Мен әжеңе жақпаймын.
Келші, келші, балашым,Бір иіскемей жатпаймын.

Топпен ән айтады.

  • VII. Үйге тапсырма беру

“Бір атаның балалары” әңгімесін оқып келу

Күнделіктеріне жазып алады.

  • VIII. Соңғы тыныштық сәті

Соңғы тыныштық сәтi

Әдеп пен әдептілік – өмірді ретке келтіретін адамдық ұстаным.

«Тыныштық, тыныштық, тыныштық, тыныштық бар жерде,

Тыныштық, тыныштық, тыныштық, тыныштық бүкіл әлемде».

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Автор Дыханова Мунсыз Куванышбаевна
Дата добавления 02.02.2017
Раздел Другое
Подраздел Планирования
Просмотров 411
Номер материала MA-069927
Скачать свидетельство о публикации
