Инфоурок Математика Рабочие программы"Рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру."

"Рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру."

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:  §15. Рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру.

Сабақтың мақсаттары:

а) Білімділік мақсаты: рационал өрнектерді түрлендірумен байланысты тапсырмаларда білім мен біліктерін жетілдіру. Өтілген материалдарды есеп шығаруда қолдана білуге үйрету.

ә) Дамытушылық мақсаты: оқушылардың ой-өрісі мен логикалық ойлау қабілетін дамыту.

б) Тәрбиелік мақсаты: шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың жоспары: І.      Ұйымдастыру бөлімі.

                                       ІІ.    Үй тапсырмасын тексеру.

                                       ІІІ.   Жаңа сабақ.

                                       ІV.   Жаңа сабақты бекіту.

                                       V.   Сергіту сәті.

   VI. Лездік тест.

                                      VIІ.  Үйге тапсырма беру.

                                      VIІI. Бағалап, қорытындылау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасып, түгелдеу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

«Алтын асық» ойыны.

1-асық.     

2-асық.

3-асық.

4-асық.     

5-асық.

ІІІ. Жаңа сабақ.

21.02.     Сынып жұмысы.

               §15. Рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру.

Мысал.

Жауабы:

Тақырыпқа байланысты сұрақтар:

1. Жақшаның алдында теріс таңба болса, жақшаны ашқанда ішіндегі өрнек таңбасы қалай өзгереді?

    Жақша алдында теріс таңба болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі өрнек қарама-қарсы таңбаға ауысады.

2. Екі өрнектің айырымының квадратының формуласын ата.

    Екі өрнектің айырымының квадраты бірінші өрнектің квадраты азайтылған, екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең.

3. Рационал өрнектерді қалай бөлеміз?

    Рационал өрнектерді бөлу үшін бірінші өрнекті екінші өрнектің кері өрнегіне көбейтеміз.

4. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын ата.

    Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың қосындысы мен айырымының көбейтіндісіне тең.

5. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?

    Натурал санды бөлшек санға көбейткенде, натурал сан алымына көбейтіледі. 

  IV.  Жаңа сабақты бекіту.

№288(тақ).

1)   ;

 

3)  ;

 

5) ;

 

7) ;

№289 (тақ).

1) ;

3) .

V. Сергіту сәті.

                                                                                                    

 

 

 


                                        

 

 

 


6 таяқшаны алып тастап,                               Бір таяқшаны  қозғап, үйді оңға

машина маркасын  жаса.                                 қаратып салу керек.

VI. Лездік тест.

                  І-нұсқа                                                                           ІІ-нұсқа

1.  Дұрыс теңдікті анықтаңдар:                                                    1.  Дұрыс емес теңдікті анықтаңдар:

А)                                                           А)  

В)                                                        В) 

С)                                                    С)

2. теңдеуін шешіңдер:                                     2.  теңдеуін шешіңдер:

А) 5                                                                                                 А) 2,5

В) -5; 5                                                                                           В) -2,5; 2,5

С) -5; 0; 5                                                                                      С) -2,5

3.   өрнегін есептеңдер:                                        3.   өрнегін есептеңдер:

А) 275                                                                                            А) 300

В) 250                                                                                            В) 320

С) 220                                                                                           С) 350

4.  өрнегін                                         4.  өрнегін 

    ықшамдаңдар:                                                                           ықшамдаңдар:

А)                                                                     А)

В)                                                                           В)

С)                                                                             С)

5. Көпмүшені көбейткіштерге                                          5. Көпмүшені көбейткіштерге

   жіктеңдер:                                                                  жіктеңдер:

А)                                                          А)  

В)                                                          В)  

С)                                                     С) 

      І-нұсқа                           ІІ-нұсқа

         1  C                                  1  С

         2  C                                  2  В

         3  А                                  3  В

         4  В                                  4  А

         5  А                                  5  С

 

VІI.  Үйге: №288 (жұп),

                   №289 (жұп)              

VIІI. Бағалап, қорытындылау.

Сонымен рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру үшін:

-қысқаша көбейту формуласы;

-рационал өрнектерді қосу және азайту;

-рационал өрнектерді көбейту және бөлу;

-рационал бөлшектерді қысқарту

Тақырыбынан алған білімдерімізді пайдаландық. Қайталау жаңа сабағымызбен тығыз байланысты болды.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру.""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

SMM-менеджер

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: §15. Рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Сабақтың мақсаттары: а) Білімділік мақсаты: рационал өрнектерді түрлендірумен байланысты тапсырмаларда білім мен біліктерін жетілдіру. Өтілген материалдарды есеп шығаруда қолдана білуге үйрету. ә) Дамытушылық мақсаты: оқушылардың ой-өрісі мен логикалық ойлау қабілетін дамыту. б) Тәрбиелік мақсаты: шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру бөлімі. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ІІІ. Жаңа сабақ. ІV. Жаңа сабақты бекіту. V. Сергіту сәті. VI. Лездік тест. VIІ. Үйге тапсырма беру. VIІI. Бағалап, қорытындылау. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасып, түгелдеу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. ІІ. Үй жұмысын тексеру. «Алтын асық» ойыны. 1-асық. 2-асық. 3-асық. 4-асық. 5-асық. ІІІ. Жаңа сабақ. 21.02. Сынып жұмысы. §15. Рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Мысал. Жауабы: Тақырыпқа байланысты сұрақтар: 1. Жақшаның алдында теріс таңба болса, жақшаны ашқанда ішіндегі өрнек таңбасы қалай өзгереді? Жақша алдында теріс таңба болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі өрнек қарама-қарсы таңбаға ауысады. 2. Екі өрнектің айырымының квадратының формуласын ата. Екі өрнектің айырымының квадраты бірінші өрнектің квадраты азайтылған, екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең. 3. Рационал өрнектерді қалай бөлеміз? Рационал өрнектерді бөлу үшін бірінші өрнекті екінші өрнектің кері өрнегіне көбейтеміз. 4. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын ата. Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың қосындысы мен айырымының көбейтіндісіне тең. 5. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? Натурал санды бөлшек санға көбейткенде, натурал сан алымына көбейтіледі. IV. Жаңа сабақты бекіту. №288(тақ). 1) ; 3) ; 5) ; 7) ;289 (тақ). 1) ; 3) . 6 таяқшаны алып тастап, Бір таяқшаны қозғап, үйді оңға машина маркасын жаса. қаратып салу керек. VI. Лездік тест. І-нұсқа ІІ-нұсқа 1. Дұрыс теңдікті анықтаңдар: 1. Дұрыс емес теңдікті анықтаңдар: А) А) В) В) С) С) 2. теңдеуін шешіңдер: 2. теңдеуін шешіңдер: А) 5 А) 2,5 В) -5; 5 В) -2,5; 2,5 C) -5; 0; 5 С) -2,5 3. өрнегін есептеңдер: 3. өрнегін есептеңдер: А) 275 А) 300 В) 250 В) 320 С) 220 С) 350 4. өрнегін 4. өрнегін ықшамдаңдар: ықшамдаңдар: А) А) В) В) С) С) 5. Көпмүшені көбейткіштерге 5. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңдер: жіктеңдер: А) А) В) В) С) С) І-нұсқа ІІ-нұсқа 1 C 1 С 2 C 2 В 3 А 3 В 4 В 4 А 5 А 5 С VІI. Үйге: №288 (жұп), №289 (жұп) VIІI. Бағалап, қорытындылау. Сонымен рационал өрнектерді тепе-тең түрлендіру үшін: -қысқаша көбейту формуласы; -рационал өрнектерді қосу және азайту; -рационал өрнектерді көбейту және бөлу; -рационал бөлшектерді қысқарту Тақырыбынан алған білімдерімізді пайдаландық. Қайталау жаңа сабағымызбен тығыз байланысты болды.

Скачать материал
