Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы"Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі" 4 сынып

"Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі" 4 сынып

Скачать материал

 

Жанна  Манатовна Жаксымбетова

Учитель начальных классов

Малайсаринская СОШ

Майский район, Павлодарская область

Казахстан

 

Сынып:4 «а»

Тақырып: Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі

Мақсаты: дененің көлемі және көлемнің  өлшем бірліктері туралы түсініктерін қалыптастыру. Көлемнің жаңа өлшем бірліктерімен таныстыру және олардың арасындағы  қатынасты қою.Логикалық  ойлау, 

математикалық  тілін,шығармашылық  қасиеттерін  дамыту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Ұқыптылыққа,  шапшаңдылыққа  тәрбиелеу.

Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап,өздік, жеке-дара, салыстыру.                             

Технология: дамыта оқыту

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.                       

                                             Саған есеп үйреткен,                            

                                            Пәнге қара құрметпен.                     

                                           Сандарды тура табатын,                                

Қиын, әрі қызықты

Математика болатын!

ІІ.Үй жұмысын тексеру: №3 /б/

Шаршының қабырғасы

Шаршының периметрі

Шаршының ауданы

2 см

8 см

4

3 см

 12см

9

4 см

 16см

16

Х см

 Х4см

х

№8.амалдарды орында.

300-40:2+50=230       557- (467-389) =479         251*3+247=1000

400-60:3+80=300       708- (342+168) =198        308*5+60=1600

ІІІ.Жаңа сабақ:

1.Тірек білім,білік дағдыларын белсендіру.

Бүгінгі сабақтың тақырыбын оқындар. Ол үшін әріптердің мәнін тауып, жауаптарын кему ретімен жаз.

Ө

К

Е

М

Л

630840-80-40

4800000-4000000

20*50+650

38450:5*0

50*1000+7615

К

Ө

Л

Е

М

800000

630000

57615

1650

0

Артық фигураны тап:

 

 


Текше артық, себебі барлық фигуралар жазық, ал текше-көлемді.

V=1 см*1 см *1см       ұзындық,ені, биіктігі         см3

Көлемнің өлшем бірліктерін еске түсір:

1 см3=1 000 мм3       1 дм3=1 000 см3          1 м3=1 000 дм3

1 дм3=1000 000 мм3      1 м3=1000 000 см3           1 литр су= 1 дм3

№1.Салыстыр:

5 м3   * 5000 см3              10 000 см3 *   5 дм        5 см3 *5000 мм3

1 см3  *5000 см3               1 м3 *10000 см3                      5 дм3*500 000 мм3

№2.Есептерді шығар:

а/ұзындығы 50 м, ені 10 м, ал тереңдігі 2 м бассейннің көлемін есепте.

ә/ұзындығы 7 м, ені 5 м, биіктігі 3 м болатын бөлменің көлемі мен еденнің ауданын есепте.

ІҮ.Сергіту сәті:

Ү.Бекіту:

№4.өздік тапсырма

а/қабырғасының ұзындығы 3 см 5 мм шаршы сыз және оның периметрін есептеп тап.

ә/қабырғаларының ұзындықтары 1 см 5 мм және 2 см 5 мм тік төртбұрыш сыз және оның периметрін тап.

№7.

1-3 см

2-?,2 есе ұзын

3-?, 2 см ұзын              3*2+2

№9.Қандай санды қойғанда тура теңдік шығады?

650 бірл. = 65 онд.

448 бірл. =44 онд. 8 бірл.

5648 бірл. =5 мыңд. 6 жүзд. 4 онд. 8 бірл.

575 мм=57 см 5 мм

5847 мм=58 дм 4 см 7 мм

570 дм=5700 дм

ҮІ.Қорытынды:

-сабақтың тақырыбы?

-тақырыпты қайталауға қандай тапсырмалар берілді?

-балалардан кім белсенді болды?көп қатысты?

-қай бала сабақ жүргізуге кедергі болды?

-кім жауап беруге қиналды?

ҮІІ.Рефлексия:

-не білдін?

-не қайталадын?

ҮІІІ.Үй жұмысы: №5, 6           41-42   бет

ІХ.Бағалау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі" 4 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инженер лифтового оборудования

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Жанна  Манатовна Жаксымбетова

Учитель начальных классов

Малайсаринская СОШ

Майский район, Павлодарская область

Казахстан

 

Сынып:4 «а»

Тақырып: Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі

Мақсаты:дененің көлемі және көлемнің  өлшем бірліктері туралы түсініктерін қалыптастыру. Көлемнің жаңа өлшем бірліктерімен таныстыру және олардың арасындағы  қатынасты қою.Логикалық  ойлау, 

математикалық  тілін,шығармашылық  қасиеттерін  дамыту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Ұқыптылыққа,  шапшаңдылыққа  тәрбиелеу.

Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап,өздік, жеке-дара, салыстыру.                          

Технология: дамыта оқыту

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.                     

                                             Саған есеп үйреткен,                           

                                            Пәнге қара құрметпен.                     

                                          Сандарды тура табатын,                               

Қиын, әрі қызықты

Математика болатын!

ІІ.Үй жұмысын тексеру: №3 /б/

Шаршының қабырғасы

Шаршының периметрі

Шаршының ауданы

2 см

8 см

4

3 см

 12см

9

4 см

 16см

16

Х см

 Х4см

х

№8.амалдарды орында.

300-40:2+50=230       557- (467-389) =479         251*3+247=1000

400-60:3+80=300       708- (342+168) =198        308*5+60=1600

ІІІ.Жаңа сабақ:

1.Тірек білім,білік дағдыларын белсендіру.

Бүгінгі сабақтың тақырыбын оқындар. Ол үшін әріптердің мәнін тауып, жауаптарын кему ретімен жаз.

Ө

К

Е

М

Л

630840-80-40

4800000-4000000

20*50+650

38450:5*0

50*1000+7615

К

Ө

Л

Е

М

800000

630000

57615

1650

0

Артық фигураны тап:

                       

 

 

 

Текше артық, себебі барлық фигуралар жазық, ал текше-көлемді.

V=1 см*1 см *1см       ұзындық,ені, биіктігі         см3

Көлемнің өлшем бірліктерін еске түсір:

1 см3=1 000 мм3       1 дм3=1 000 см3          1 м3=1 000 дм3

1 дм3=1000 000 мм3      1 м3=1000 000 см3           1 литр су= 1 дм3

№1.Салыстыр:

5 м3   * 5000 см3              10 000 см3 *   5 дм3          5 см3 *5000 мм3

1 см3  *5000 см3               1 м3 *10000 см3                      5 дм3*500 000 мм3

№2.Есептерді шығар:

а/ұзындығы 50 м, ені 10 м, ал тереңдігі 2 м бассейннің көлемін есепте.

ә/ұзындығы 7 м, ені 5 м, биіктігі 3 м болатын бөлменің көлемі мен еденнің ауданын есепте.

ІҮ.Сергіту сәті:

Ү.Бекіту:

№4.өздік тапсырма

а/қабырғасының ұзындығы 3 см 5 мм шаршы сыз және оның периметрін есептеп тап.

ә/қабырғаларының ұзындықтары 1 см 5 мм және 2 см 5 мм тік төртбұрыш сыз және оның периметрін тап.

№7.

1-3 см

2-?,2 есе ұзын

3-?, 2 см ұзын              3*2+2

№9.Қандай санды қойғанда тура теңдік шығады?

650 бірл. = 65 онд.

448 бірл. =44 онд. 8 бірл.

5648 бірл. =5 мыңд. 6 жүзд. 4 онд. 8 бірл.

575 мм=57 см 5 мм

5847 мм=58 дм 4 см 7 мм

570 дм=5700 дм

ҮІ.Қорытынды:

-сабақтың тақырыбы?

-тақырыпты қайталауға қандай тапсырмалар берілді?

-балалардан кім белсенді болды?көп қатысты?

-қай бала сабақ жүргізуге кедергі болды?

-кім жауап беруге қиналды?

ҮІІ.Рефлексия:

-не білдін?

-не қайталадын?

ҮІІІ.Үй жұмысы: №5, 6           41-42   бет

ІХ.Бағалау.

 

 

Скачать материал
