Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы"Г дыбысы мен әрпі"

"Г дыбысы мен әрпі"

Скачать материал

Т.Жүргенов атындағы орта мектебі

 

 

 

 

 

Тақырыбы:

Гг дыбысы мен әрпі

 

 

 

 

 

 

                                                   Өткізген: Нагишева Г.А.

                                                   Класс: 1а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Комсомол селосы

    Мақсаты: Г дыбысы мен әрәпән таныстыру, соған қатысты сөздерді дұрыс оқып, жазуға үйрету, ауызша сөйлеу, ойлау, есте сақтау дағдыларын дамыту, оқу жылдамдықтарын арттыруға байланысты дұыс әрі тез оқуға дағдыландыру, табиғатқа қамқор болуға, бейбіт өмір мәнін түсінуге білуге баулу интерактивті тақтаны пайдалану.

     Өткен сабақты қайталап болған соң жаңа сабақты мына өлең жолдармен бастадым:

        Еркін самғап ұшсын деп,

        Мәпелейміз, баптаймыз.

        Бейбітшілік құсы,-деп

        Қай құсты біз мақтаймыз?

-         Міне, бүгін бізге көгершін қонаққа келіпті. Кім сипаттап берді?

-         Бізге көгершін жай келмепті, хат алып келіпті. Ішінде тапсырмалары бар екен.

Суретпен жұмыс (гүл, егін)

  Буынға бөлдіру, дыбыстық талдау.

Г дыбысын бөліп алу.

Г дыбысын айтқызу. Қалай айтылып тұр?

Қандай дбыс?

Неге?

Г әрпін енгізу.

Дыбыс, әріп.

«Сөз ойла, тез ойла»

-         Жақсы, өте көп сөз айттындар!

-         Г дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі екен?

-         Тағы мына сөздерде бар.

Суретпен жұмыс ( егеу, жүгері, дәрігер, керег, гүл).

 

Оқулықпен жұмыс:

Бағанадаға сөздермен жұмыс.

-         Көгершін туралы не білесіңдер?

-         Иә, балалар, құстардың ішінде ең көп тарағаны – көгершін құсы. Олардың қанаттары ешқашан талмайды. Олар үш күннен болған жерлерін ешқашан да ұмытпайды. Көбі екі жұмыртқа басады. Ана көгершін балапан басып шығарғанда кеуде жағында сүт пайда болады. Балапанын сүтпен қоректендіреді. Өкпе ауруына еті пайдалы.

-         Осы құсқа аранп жазылған «Ақ көгершін»  өлеңімен танысамыз. Сөзін жащған Н.Баймұхамедов. Бұл өлеңге ән де шығарылған. Әнін жазған А.Жұбанов. Енді қазыр осы әнді тыңдайық.

-         Көз алдарыңа не елестеді?

-          Ақын құсты неге теңеген?

Кітаптан оқу (мұғалім, оқушы).

 

Сергіту сәті:

Гүлдер-гүлдер, көп гүлдер,

Қызыл гүлдер көк гүлдер,

Қанаттарың желбіреп,

Таңмен бірге оянып,

Күн нұрына боянып,

Көрік бердің далаға.

 

Дәптермен жұмыс.

Г әрпән жазу (мұғалімнің көрсетуі, ауада жазу, дәптерге жазу).

 

Бекіту: Кеспе әріптермен жұмыс ( гүл, көгершін, кереге,бетеге). Сөйлем құрату, сызбасыг сыздыру.

 

Қорыту кезеңінде «Ақ көгершін» әнін айтып, бағаладым.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Т.Жүргенов атындағы орта мектебі

 

 

 

 

 

Тақырыбы:

Зат есім

 

 

 

 

 

                                            Өткізген: Нагишева Г.А.

                                                                       Класс: 2а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009-2010 о\ж.

    Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: проблемалық әдіс арқылы зат есімнің өзіндік ерекшеліктерімен таныстыру. Қойылатын сұрақтарын меңгерту.

2. Дамытушылық: зат есім ерекшеліктерін меңгерте отырып, өздік жұмыс істеу және шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту.

3. Тәриелілігі: оқушыларды ізденімпаздыққа, тапқырлыққа тәрбиелеп, сөйлеу мәдениетін меңгерту.

     Көрнекілік құралдар: интерактив тақтасы, мамұнды суреттер, кестелер.

      Қолданылатын әдіс-тәсілдер: хабарлау, проблеманы анықтау, және оқушыларғатаныс мәліметтерді шешу, жаттығуларды талапқа сай талдау, салыстыру, тіл дамыту, топтастыру, ой қорыту.

      Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

1)   Психологиялық дайындық.

2)   Оқушылардың сабаққа әзірлігін бақылау.

2. Жаңа сабақ тақырыбын өткен сабақпен байланыстыра отырып, проблема туғызу.

     1) Үйге берілген жазба жұмысын жинап алу.

     2) Сұрақ қою арқылы өткен сабақ ережесін толық қамту.

     а) Сөз таптары дегеніміз не?

     ә) Сө таптарының түрлерін атаңдар.

     б) Мына сұрақтарға қандай сөздер жауап береді?

     3) Жекелеген оқушылармен

        Кім?                                     Не?                                Не істеді?

Жанды заттар                  жансыз заттар                 қимыл-қозғалыс

 

 

                  Қандай?                                          Қанша?

Заттың түрі, түсі, сипаты т.б.                   заттың саны, реті т.б.

 

3. Өткен тақырыпты қорыту.

Жаңа сабаққа кіріспе кезеңі (мұғалім көмегімен)

1)   Мазмұнды суреттегі заттарды топтастыру

2)   Суреттегі заттардың аттарын буынға бөлгізіп, қандай кәсіпке қажеттігін айтқызу.

 

 

 

 

4. Жаңа сабақ: Зат есім.

      1) Таныстыру сәті.

      2) Ой шақыру.

а. Зат дегеніміз не?

ә. Есім дегеніміз не?

      3) Шешілген мәселе бойынша ережені қорыту.

а. Заттың атын білдіретін сөз

ә. Сұрақтары: - Кім? Кімдер? Не? Нелер?

б. Мысалдармен дәлелдеу: бала, құс, ақыл, білім.

       4) Оқулықта берілген ережемен салыстыр.

 

5) Жаттығу жұмыстары.

1) Сұрақтар бойынша сұрыптау

а. Кім? (жанды), Не? (жансыз).

ә. Қолға ұстайтын, көзге көрінетін ұғым атаулары.

б. Сұрыптау бойынша қорытынды.

2) Венн диограммасы бойынша

 

                  Деректі                                               Дерексіз

 

 

 

 

 

 

 

 


3)   Сергіту сәті:

5. Оқулық жаттығуларын талапқа сай талдау арқылы танымдық жұмыстар.

       1. 301-жаттығу арқылы танымдық жұмыс

       2. 302-жаттығу. Көркемдік жазу.

       3. 303-жаттығу. Тіл дамыту (ауызша, жазбаша).

       4. 304-жаттығу. Инсерт әдісі бойынша.

Салыстыру

Кім?

Кімдер?

Не?

Нелер?

Қорытынды

+

 

 

 

 

 

 

 

7. Білім бекіту кезеңі. Сұрақ-жауап әдісі арқылы ой қорыту.

     1) Зат есім дегеніміз не№

     2) «Кім?» деген сұрақтың қойылу ерекшелігі қандай?

     3) «Не?» деген сұрақтың қойылу ерекшелігі қандай?

     4) Заттар қандай күйде кездеседі?

 

8. Оқушылардың жауаптарын толықтыру.

    Білім бағалау кезеңі.

 

9. Үйге тапсырма беру.

Ережені меңгеру, 305-жаттығу.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Г дыбысы мен әрпі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель клубного филиала

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
