Пәні: физика
Сыныбы: 9
Мұғалім: Татибеков Нурман Андабекович
Тақырыбы: Бүкіләлемдік тартылыс заңы.
Сабақтың мақсаты: Бүкіләлемдік тартылыс заңы мен
формуласын, қолданылу шекарасы туралы білімдерін қалыптастыру, меңгерту.
Сабақтың міндеттері: Бүкіләлемдік тартылыс заңын білу, бүкіләлемдік
тартылыс заңын Ньютон заңдарымен байланыстыра білу, формуласы мен анықтамасын
білу, өмірде қолдана алу.
Күтілетін нәтиже: Бүкіләлемдік тартылыс заңының
анықтамасы мен формуласын біледі, формулаларды есептер шығарғанда қолданады.
Сабақтың типі: жаңа білім меңгеру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Сергіту сәті», «Ыстық орындық», «Қар
кесегі», Топтық жұмыс, «Венн диаграммасы», «Кубизм», «Ақылдың алты қалпағы»,
«Блоб сыныбы».
Сабақтың көрнекілігі: формулалар, схема, интерактивті тақта,
смайликтер, Блоб парағы және т.б.
Сабақтың барысы:
Кезең
|
Қолданылған
әдіс
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Модульдер
|
Уақы-ты
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру
|
Психологиялық ахуалды қалыптастыру
Топтастыру
Сергіту сәті
|
Оқушылардың назарын сабаққа бағыттау.
Оқушыларды топтарға бөлу.
«Теңізге саяхат» сергіту сәті.
|
Сабаққа дайындық, зейіндерін аудару.
Оқушылар топқа бөлінеді.
|
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
және оқу үнемі жүріп отырады.
|
4 мин
|
Сергіту сәтінен соң бір-біріне қошемет (қол
шапалақтау) көрсету
|
Білу
|
«Ыстық орындық»
|
Тапсырманы түсіндіру.
|
Топ оқушылары үйге берілген тапсырманы топта
талқылап, әр топтпн 1 оқушыдан шығып, қалған оқушылар сұрақ қояды. Орындықта
отырған оқушы сұрақтарға жауап береді.
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Диалогтық оқыту
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
Оқытудағы басқару мен көшбасшылық
|
5 мин
|
Бас бармақпен жауабын өзара бағалау
|
Түсіну
|
«Қар кесегі»
|
Тапсырманың мақсаты мен орындалуын
түсіндіреді.
|
Оқушылар жаңа сабаққа байланысты ойланып
жеке жауап жазады. Кейін топішінде 2 оқушы жұптасып тапсырманы талқылайды да
бір тұжырымға келеді. Кейін 2 оқушы 4 оқушыдан тұратын топ құрап, рәсімді
қайталайды. Содан кейін сыныптың түпкілікті тұжырымы талқыланып, негізделеді,
|
12 мин
|
«Бағдаршам»
|
Қолдану
|
Топтық жұмыс
|
«Бүкіләлемдік тартылыс заңын қалай
қолданамыз?»
|
Оқушылар топтаса отырып, бүкіләлемдік
тартылыс заңын қай жерде қолданатыны туралы ойларын постерге сурет арқылы
түсіреді..
|
5 мин
|
Топтар өз жұмыстарына баға береді.
|
Талдау
|
«Венн диаграммасы»
|
Тапсырманы түсіндіріп, бағыт-бағдар береді.
|
Топтағы оқушылар бүкіләлемдік тартылыс заңы
мен Ньютон заңдары арасындағы ұқсастықтар мен байланысты жазады.
|
5 мин
|
Смайликтер
|
Жинақтау
|
«Кубизм»
|
Тапсырманың мақсаты мен орындалуын
түсіндіреді.
|
Оқушылар куикті лақтыру арқылы, кубикте
берілген тапсырмаларға жауап береді.
|
7 мин
|
Топтар өз жұмыстарына баға береді.
|
Бағалау
|
«Ақылдың алты қалпағы»
|
«Бүкіләлемдік тартылыс заң бізге керек пе,
не үшін керек?»
|
Сабақты қорытып, өзіне берілген қалпаққа
сәйкес өз пікірлерін қорғайды.
|
4 мин
|
|
Қорытындылау
|
«Блоб сыныбы»
|
«Блоб сыныбы» парақшаларын таратып береді.
Үйге тапсырма:§14. «Бүкіләлемдік тартылыс
заңы» тақырыбын оқу;
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерінің
қай деңгейде екенін өздері бағалайды.
|
|
3 мин
|
|