Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
AÇIQ DƏRS
II sinif müəllimi Dadaşova Fidanın
Xətai rayonu İ. Məmmədov adına
261 №-li məktəb liseyin
“Azərbaycan dili” fənnindən verdiyi
e
2 слайд
Motivasiya: Əqli hücum.
“Təbiət” dedikdə nə başa düşürük?
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
3 слайд
4 слайд
Mövzu: Ana təbiətin uşaqlara məktubu.
5 слайд
Mövzu: Ana təbiətin uşaqlara məktubu.
Standart: 2.2.4 Mətndəki əsas fikrə münasibət bildirir.
3.1.6. Sadə əməli yazılar yazır.
1.2.1 Müşahidə etdikləri, eşitdikləri və oxuduqları haqqında danışır.
Məqsəd: Təbiət haqqında oxuduqlarına münasibət bildirir.
Təbiətə məktub yazır.
Həyatı bilikləri tətbiq edir.
İş üsulu: Klaster, müzakirə, əqli hücum.
İş forması: Böyük qrup, kiçik qrup.
Resurslar: Dərslik, İKT, şəkil, plakat, poçt qutusu, dibçəklər, ağaclar.
İnteqrasiya: Həyat bilgisi, Azərbaycan dili, Riyaziyyat.
6 слайд
Tədqiqat sualı:
Dünya uşaqlarını təbiəti sevməyə və qorumağa
necə cəlb edək?
7 слайд
“I” qrup.
Tapşırıq 1. Təbiətin bizə bəxş etdiyi canlı və cansızlara aid şəkilləri qruplaşdırın.
Tapşırıq 2. İnsanlar təbiətdən necə istifadə edirlər?
Təbiətdən istifadə
Tapşırıq 3. Odlu silahla heyvanları vuran ovçulara nə deyərdiz? Balaca məktub yazın.
8 слайд
“II” qrup.
Tapşırıq 1. Təbiətin bizə bəxş etdiyi ağacların nə xeyri var?
Tapşırıq 2. Təbiətin bizə bəxş etdiyi bitkiləri qruplaşdırın.
Ağacların xeyri
Tapşırıq 3. «Qırmızı kitaba» düşən ağacları qıran insanlara nə deyərdiz? Məktub yazın.
9 слайд
“III” qrup. Təbiətin bağbanları
Tapşırıq 1. Təbiətin bizə bəxş etdiyi sərvətləri sadalayın.
Tapşırıq 2. Təbiətin bizə bəxş etdiyi torpaqdan insanlar necə istifadə edir?
Sərvətlər
Tapşırıq 3. Neft çıxaran zaman dənizləri çirkləndirən
insanlara məktub yazın.
Torpaq
10 слайд
“IV” qrup. Təbiətin qoruqçuları.
Tapşırıq 1. Qlobusa diqqət yetirin. Təbiət bizə nələri bəxş edir.
Tapşırıq 2. İnsanların yaşaması üçün hansı təbii amillər vacibdir?
Təbiətin bəxş etdikləri
Tapşırıq 3. Zavodların, maşınların tüstüsünü havaya buraxan insanlara məktub yazın.
İnsanı yaşadan amillər
11 слайд
Məlumat mübadiləsi və müzakirə:
1. Dünya uşaqlarına təbiəti necə sevdirdiniz?
2. Dünya uşaqlarını təbiəti qorumağa necə cəlb etdiniz?
12 слайд
Nəticə:
Təbiət müdrik tərbiyəçidir. Təbiətin bizə bəxş etdiklərini biz insanlar dərindən dərk etməli, təbiətə dəyər verməliyik. Doğrudan da başa düşməliyik ki, təbiəti məhv etmək, özümüzü məhv etmək deməkdir.
Odur ki, bir amal uğrunda birləşək.
GƏLİN TƏBİƏTİ SEVƏK
VƏ QORUYAQ!!!
13 слайд
Gəlin ulu öndər Heydər Əliyevin
14 слайд
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və
xanımı Mehriban Əliyevanın davamçıları olaraq sinfimizdə
«Yaşıllaşdırma günü» keçirək və
hərəyə bir ağac əkək!
15 слайд
Ana təbiət
Afərin dostlarım!
16 слайд
Ev tapşırığı:
İnternetdən
təbiətə aid
yeni məlumatlar toplayın.
17 слайд
SON
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Данный урок ведется на основе письма от матушки природы детям. Написав данное письмо, природа, сообщает детям свои жалобы. На протяжении всего урока ученики расследуют негодования природы. Видеоролик на эту тему добавляет оживление этому уроку.
Одним словом, данный урок с технической и методической точки зрения поставлен в соответствии возрастному уровню учеников и прививает ученикам такие чувства как: интерес к природе, любовь к природе, защита природы, забота о природе и т.д.
Проводя исследования, дети выясняют факторы, загрязняющие природу.
В конце идет обращение к природе, о том, чтобы она была спокойна, ведь она имеет таких друзей как эти дети.
6 626 961 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Дадашова Фидан Махир. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
3 ч.