Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Кирибаева Жұлдыз Байсерікқызы
Қазақ фольклоры
( миф, аңыздар)
Қолданбалы өнер, ұлттық салт-дәстүрлер, әдет- ғұрыптар, ұлттық ойындар, дін, наным- сенімдер
Музыка өнері
Тізбектелген сабақтар топтамасындағы орта мерзімді жоспарлау таныстырылымы
Тарих пәні
мұғалімі
Сыныбы 10 “А”
Қазақстан тарихы
Халық ауыз әдебиеті өкілдері
Көшпелілер рухани мәдениеті
Мақсаты: бағдарламадағы жеті модулді сабақтарымда ықпалдастыру, оқушылардың сабақ кезіндегі белсенділігі мен сабаққа ынтасын, қызығушылығын арттыра отырып
ойларын еркін жеткізуге, терең ойлануға, өз бетімен ізденуге ықпал жасау.
2 слайд
7 модуль не үшін
3 слайд
7 модульді ықпалдастырып сабақ өту тиімді болады деп айта аламын, себебі оқушылардың сабаққа қызығушылығы артады. Ынтымақтастық қарым-қатынас орнатып, психологиялық ахуал тудыра отырып, жаңа әдістерді қолданып, білім беру үрдісіме өзгерістер енгіземін. Оқушылардың ойлау қабілеті артады, АКТ-ны меңгереді, ОүБ және оқуды бағалау арқылы өздеріне деген сенімі пайда болады, белсенділігі артады.
Нәтиже:
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Берілген уақыт
Пәні:Қазақстан тарихы
Мерзімі:
Сыныбы: 10«А»
Сабақтың тақырыбы:
Халық ауыз әдебиеті.
Сабақтың реті:
1-сабақ
Жалпы сабақтың мақсаты:
ХҮ-ХҮІІІ ғасырлардағы қазақ ақын-жырауларының шығармашылығымен жан-жақты танысады; танымдық түсініктері қалыптасады;
Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері дамиды.
Өз елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық құндылықтарын құрметтеудіүйренеді
Негізгі идеяларды түсінеді
Күтілетін оқу нәтижелері:
- «Халық ауыз әдебиеті» тақырыбы бойынша оқушылар төменгі дәрежелі және жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап бере алады;
- ақын-жыраулардың шығармаларынан үзінді келтіре алады;
- тақырыпты меңгереді және салыстыра отырып ажырата алады;
- ойларын нақты жеткізе алады;
- бір-біріне жүйелі сұрақ қоя біледі;
- бірлесіп жұмыс жасай алады;
- бір-біріне сыйластық көзқараспен қарайды;
- шығармашылық тұрғыда жұмылып жұмыс жасай алады.
Түйінді идеялар:
ХҮ-ХҮІІІ ғасырлардағы қазақ ауыз әдебиеті арқылы жеткен ақын – жыраулар шығармашылығымен танысады
Сабақтың типі:
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекеттер тәсілдері
Сабақты ұйымдастыру түрі:
Тренинг
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
диалогтік оқыту,айналмалы бекеттер,эссе, білім теңізіне кеме жіберіңіз, ой тастау, көр, талқыла, күту ағашы, жұптас- бірік-бөліс, екі жұлдыз- бір тілек, басбармақ, құндылықтар спектрі, өзін-өзі бағалау парағы
Жұмыс түрлері:
Ұжымдық, жеке жұмыс, топтық жұмыс
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:
Интерактивті тақта, ақ парақшалар, стикерлер, таратпа қағаздар
Кейіпкерлер шығармалары
І Қызығушылығын оятукезеңі:
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
2 мин
1-әрекет . Ұжымдық жұмыс: Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.
«Қарама-қарсы» сап әдісі бойынша оқушылардың бір-бірімен амандасуын, тілек айтуын ұйымдастыру.
Оқушылар қарама-қарсы сапта тұрып бір-бірінің қолын алып амандасады, бір-біріне жағымды сөздер арқылы тілектер айтады .
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Көп естіген тілектері бойынша 2 топқа бөлу.
Оқушылар көп естіген тілектер сөздер бойынша топтарға бөлінеді.
3-әрекет. «білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі бойынша бүгінгі сабақтан не күтетіндерін анықтау.
Оқушылар білім теңізіне бүгінгі сабақтан не күтетіндіктерін стикерге жазып, кеме сыртына іледі.
2 мин
4-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
«Ой тастау» әдісі бойынша интерактивті тақтадан өлең шумағы көрсетіледі. «Қалай ойлайсыңдар бұл өлең жолдары кімдікі, мен не үшін сабақты осылай бастадым.Бүгінгі сабақ не туралы?»- деп ой тастау.
-Халық ауыз әдебиеті дегеніміз не?- айтыңдаршы.
Оқушылар өлең жолдары кімдікі тауып, өз ойларын айтады.
«халық ауыз әдебиеті» сөзін қалай түсінетіндері жайлы ойларын білдіреді.
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі:
4 мин
5-әрекет.Ұжымдық жұмыс: «Жұптасып- ойлан- бөліс» әдісі бойынша оқушыларға мәтін таратылады. Жеке оқып, жұпта ойланып, топта талқылап мәтіннің негізгі идеясын көрсету тапсырылады.
Жеке оқып, жұпта ойланып, топта талқылап мәтіннің негізгі идеясын табады.
Жариялайды.
3 мин
6-әрекет. Топтық жұмыс:
«Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беруді тапсыру.
1.Қазақ ауыз әдебиетінің дамуына қандай тарихи оқиғалар әсер етті?
2. Жыраулардың қазақ қоғамында алатын орны қандай?
Жеке оқып, сұрақтарға деңгейіне қарай жауап береді
2 мин
7-әрекет: Топтық жұмыс: Топтардың бір-бірін екі жұлдыз, бір тілек әдісі бойынша бағалауды ұсыну
Топтар бір-бірінің жұмысының 2 жақсы тұстарын атап өтеді, 1 ұсыныстарын білдіреді.
4 мин
8-әрекет. Жеке жұмыс:
Ойсергек. «Поэзия минуты» әдісі
Оқушылар бірінен соң бірі ақын – жыраулар өлеңдерінен 1 шумақ өлеңді жатқа айтады
4 мин
9-әрекет. Топтық жұмыс:
«ХV- ХVІІІ ғасырдағы мәдениет өкілдері» тақырыбында сызба құрастыру
Топтар сызба құрады. Жариялайды
5 мин
10-әрекет: Топтық жұмыс :
«Диалог» әдісі бойынша: Ролдік ойын
Жыраулар қызметіне баға беріңдер
Хан немесе бұқара халық атынан Жыраулар қызметіне баға береді.
2 мин
11-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
«Түртіп ал» әдісі бойынша үйге тапсырма:
«Жыраулардың қазақ қоғамында алатын орны қандай ?» шағын шығарма жазу
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.
ІІІ Ой толғаныс кезеңі:
10 мин
12-әрекет. Жеке жұмыс:
«Өлмейтұғын артында сөз қалдырған...» эссе жаздырту.
Әр оқушы эссе жазады. Ұжымға жариялайды.
3 мин
13-әрекет. Мұғалім баға қояды.
Өзін-өзі бағалау парағы бойынша оқушылар өздерін бағалайды.
14-әрекет. « білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі арқылы кері байланыс жасату. Стикер тарату.
Оқушылар бүгінгі сабақтан түсініп алғанын «білім кемесіне» стикерге жазып, іледі түсінбегендер кеме сыртында қалады. Талқыланады.
Мұғалім
Кирибаева Жұлдыз Байсерікқызы
6 664 839 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Кирибаева Жулдыз Байсериккызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
5 ч.