Выбранный для просмотра документ Үшбурыш.ppt
Скачать материал "Презентация по геометрии "Үшбұрыштарды шешу "9 класс"
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Үшбұрыштарды шешу
Сабақтың тақырыбы:
2 слайд
Берілген негізгі үш элементі бойынша үшбұрыштың ізделінді эелементтерін табудың жағдайларын білу; үшбұрыштың белгісіз элементтерін табуда және кейбір геометриялық тұжырымдардың дұрыстығын орнатқанда косинустар және синустар теоремасын пайдалануды үйрету, есептер шығаруда қолдануға қалыптастыру.
Сабақтың мақсаты:
3 слайд
“Қазақстан-2050 - Мәңгілік Елге бастайтын ең абыройлы , ең мәртебелі жол “
“Қазақстан жолы -2050 : Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ “Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы
4 слайд
Оқулықпен жұмыс
Тең қабырғалы үшбұрыш тобы : № 275
Тең бүйірлі үшбұрыш тобы: №282(а)
Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш тобы : № 273
5 слайд
Математикалық диктант
Синустар теоремасы — кез келген үшбұрыштың а, b, с қабырғалары мен оларға қарсы жатқан А, В, С бұрыштарының синустары арасындағы қатысты сипаттайтын тригонометриялық теорема; формула түрінде теңдіктері арқылы жазылады (мұндағы R — үшбұрышқа сырттай сызылған дөңгелектің радиусы).
мұндағы , … — үшбұрыш қабырғалары, … — сәйкесінше оларға қарсы жатқан төбелеріндегі бұрыштар, ал — үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы .
6 слайд
Косинустар теоремасы – үшбұрыштың екі қабырғасы мен сол екі қабырғаның арасындағы бұрышы бойынша оның үшінші қабырғасын анықтауға арналған теорема. Бұл теорема былайша тұжырымдалады: үшбұрыштың кез келген бір қабырғасының квадраты былайғы екі қабырғасы квадраттарының қосындысынан сол қабырғалар мен олардың арасындағы бұрыш косинусының екі еселенген көбейтіндісін азайтқанға тең:
...,мұндағы… – үшбұрыштың қабырғалары, … – үшбұрыштың
а және b қабырғаларының арасындағы бұрыш.
7 слайд
Косинустар теоремасы.
Кез келген үшбұрыш үшін мына формулалар орынды:
c2=a2+b2-2ab cos γ
b2=a2+c2-2ac cos β
a2=b2+c2-2bc cos α
Ескерту.
Косинустар теоремасы Пифагор теоремасының жалпыламасы болады, өйткеніγ=900 десек онда cos γ=cos 900 =0 және c2=a2+b2-2ab cos γ
c2=a2+b2 болады.
8 слайд
Тренинг «Адам есімінің түстері»
Қызыл-өзіне мақсат қоя білетін адамдар
Жасыл –ақ-көңіл, табиғатты сүйетін адамдар
Сары –ниеті таза , пейілі жомарт жандар
Тікбұрышты үшбұрыш-мінезі қатал , алған бетінен қайтпайтын жандар
Әр қабырғалы үшбұрыштар- құбылмалы мінезді, тез ойланып, тез жауап береді
Тең бүйірлі ұшбұрыш-әрдайым әділдікті қолдайтын жандар
Тең қабырғалы үшбұрыштар- сыпайы болуға ұмтылатын жандар
9 слайд
Үшбұрыш
Бір түзудің бойында жатпайтын үш нүкте белгілеп, оларды кесінділермен қосамыз. Шыққан геометриялық фигураны үшбұрыш деп атаймыз.
10 слайд
Тең қабырғалы үшбұрыш
Тең қабырғалы үшбұрыш
Тең бүйірлі
үшбұрыш
Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш
Тік бұрышты үшбұрыш
Үшбұрыштар
11 слайд
Үшбұрыштың түрлері
Тік бұрышты үшбұрыш
Сүйір бұрышты үшбұрыш
Доғал бұрышты үшбұрыш
12 слайд
Өмірден мысал
13 слайд
14 слайд
15 слайд
16 слайд
17 слайд
18 слайд
19 слайд
20 слайд
21 слайд
22 слайд
23 слайд
24 слайд
25 слайд
Бағалау парағы
Критерийлері:
Формуланы білуі
Есепте қолдануы
Сұрақ-жауапқа қатысуы
Өз ойын жеткізуі
Үй тапсырмасын орындауы
Топ басшысының бағалауы
Өзін-өзі бағалауы
Қорытынды баға
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ Үшбұрыштарды шешу ашық сабақ.doc
Скачать материал "Презентация по геометрии "Үшбұрыштарды шешу "9 класс"
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сынып Күні: 27.02.2014 Пән: геометрия Пән мұғалімі:А.К.Мукатаева Сабақ тақырыбы Үшбұрыштарды шешу тақырыбына есептер шығару Сілтеме Геометрия 9-сынып.С.Шәкілікова,ЖНұрпейісов, Ғ.Қалдыбаева Мақсаты Берілген негізгі үш элементі бойынша үшбұрыштың ізделінді эелементтерін табудың жағдайларын білу; үшбұрыштың белгісіз элементтерін табуда және кейбір геометриялық тұжырымдардың дұрыстығын орнатқанда косинустар және синустар теоремасын пайдалануды үйрету, есептер шығаруда қолдануға қалыптастыру. Міндеттері 1) Үшбұрыштарға қолданылатын теоремаларды меңгеру, түрлі жұмыстар арқылы оқушының білімін жетілдіру 2)оқушылардың білім дағдыларын жинақтау, шығармашылық тапсырмалар арқылы дамыта оқыту; 3)жинақылыққа, пікір айта білуге, белсенді жұмыс жасауға жұмылдыру Күтілетін нәтиже Үшбұрыштарды шешуге арналған теоремаларды оқиды, түсінеді,түсіндіреді. Теоремаларды қолданып есептер шығарады. Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнайды, белсенді жұмыс істеуге дағдыланады. Сабақтың түрі Сындарлы оқыту Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар Оқулық, таратпа материалдар, тірек-сызбалар,интерактивті тақта,постер,маркер, стикер. Әдіс-тәсілдер Жұптық, топтық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау Сабақтың эпиграфы: «Қазақстан-2050» - Мәңгілік Елге бастайтын ең абыройлы , ең мәртебелі жол . ( ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың жолдауы) Сабақтың барысы Ұйымдастырыу Сәлемдесу; Түгендеу; Топқа бөлу; Жағымды психологиялық ахуал туғызу; Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу Үй тапсырмасын тексеру Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою, сәйкестіру тест Бөлімі Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Білу Сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау Үшбұрыштарды шешуге қолданылатын теоремалар жайлы не білемін деп ойлайсыңдар? Сол жайлы көршіңмен ой бөлісіп, топта талқылаңдар, пікірлесіңдер. Шағын топтарда талқылап, лидерге сөз беріңдер. 5 минут уақыт беріледі. Бекіту сабағы: Алдымен сабағымыздың мақсатын айқындап алайық. - Үшбұрыштарды шешуге қолданылатын теоремаларды есептер шығару барысында қолдану Үшбұрыштарды шешуге арналған теоемалар туралы өткендерді еске түсіріп, пікірлеседі, ой бөліседі, қорытындысын айтады. Жаңа сабақтың мақсатын айқындайды. Түсіну Үшбұрыштар бойынша топқа бөлу; Әр топты топтастырып , тақырыпты оқып, түсіну үшін тапсырма: 1.Мұқият оқы 2. Жұбыңа түсіндіруге дайындал 3.Сұрақ дайындап қой. 4.Тақырыпты түсіндір. 5.Сұрақ қою арқылы тексер. Ойды жалғастыр... -Синустар теоремасы... - Косинустар теоремасы... - Үшбұрыштың анықтамасы... - Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема ... Үшбұрыштар бойынша топқа бөлінеді. Топтың аттары : Тең қабырғалы үшбұрыш, тең бүйірлі , әртүрлі қабырғалы үшбұрыш 1.Тапсырмамен танысады 2.Жұбына түсіндіреді 3.Сұраққа жауап береді, өзі сұрақ қояды. 4.Тақырыпты түсіндіреді. 5.Өзіне қойылған сұрақтарға жауап беріп, топтың тақырыпты меңгергенін өзі сұрақ қойып тексереді. 6.Топтар бір-біріне сұрақ қояды 7.Жеке оқушымен жұмыс. Үшбұрыштар туралы ағылшынша біледі Қолдану Тақтамен жұмыс. Тапсырма: № 279, №275, ,№276, № 278(ауызша),№279(ауызша),№ 283, № 284 Зерттейді,ізденеді, талдайды,түсінеді Сергіту сәті Дене қимылдарын жасату арқылы сергіту жасату Дене қимылдарын жасату арқылы сергіту жасады Талдау Тиімді жолмен шығару , қатемен жұмыс. Теоремаларды қолданып есептер шығарады, талдайды. Жинақтау Тест алу Білімдерін жинақтап, қорытады. Бағалау Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек; Тренинг «Адам есімінің түстері» Формативті бағалау , өзін- өзі бағалау Мұғалімнің бақылауы Бағалау критерийлері арқылы өздеріне баға береді. Кері байланыс Үміт ағашына стикер парағын жапсыру арқылы бағалау Оқушылар өз пікірлерін жазады. Үйге тапсырма § Теоремаларды жаттау № 284 , №283(ә) Жан-жақты ізденеді
6 660 917 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Баяндина Лариса Владимировна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.