Cабақтың тақырыбы: §46 Асқорыту мүшелерінде астың
қорытылуы мен сіңуі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Асқорыту мүшелерінде астың қорытылуы мен сіңу механизмдерін жаңа
терминдермен таныстыру.
Дамытушылық:
Асқорыту туралы білімдерін, шығармашылық қабілеттері мен логикалық
ой-өрісін,өзіндік жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:
Асқорыту мүшелерінің ауруларынан сақтануға, тазалыққа, салауаттылыққа
тәрбиелеу .
Сабақтың түрі: Вассерман технологиясы
« Биоинформатика және
синергетика»
Сабақтың жоспары:
1 Ұйымдастыру кезеңі.
2
Сергіту сәті - 7саны
3
Үй тапсырмасы А) Кім жылдам.
Б) Сандар сөйлейді
В) Сәйкесін тап.
Г) Экг жазу
4
Жаңа тақырып А) Тірек сөздер
Б) Кітаппен жұмыс
В) Тірек сөздердің мағынасын ашу.
Г) Қарама-қарсы сұрақтар қою.
5.
Бекіту Анаграмма-Б
Шындық пен өтірік
6.
Үйге тапсырма. Синквейн құрастыру.
.
7
Бағалау - матрица бойынша
8 Қорытындылау
Үй
тапсырмасы:
Кім жылдам?
1.
Фермент
7. бауыр
2.
Муцин
8. өт
3.
Химус 9.
гликоген
4.
Пепсин
10. цирроз
5.
Никотин 11.
гепатит
6.
фистула
12. билирубин
13. ұйқы безі
14 панкреатин
Оқушы сұраққа
жылдам жауап беру керек.
Сандар сөйлейді
2 20
97 – 98%
0,5 – 1
1,5 – 1,7 0,5 – 0,8
30 – 50 60 – 80
4% 1,5 – 2
Сандардыңдың нені
білдіретінін айту керек
Сәйкестендіру
1)
Қарын
сөлі а) бауыр
2)
Өт
б) ұйқы безі
3)
Ішек
сөлі с) қарын безі
4)
Панкреатин
д) ішек безі
Сөздердің сәйкесін бағдарша арқылы табу.
ЭКГ - жазу
Асқазан – Бауыр - ___
5)
Гастрит –
6)
Цирроз –
7)
Язва –
8)
Гепатит –
10) Эхинококкоз –
Асқазан ауруына жататын болса үшбұрышты сызық,ал бауыр ауру болса тіке
сызық сызып ЭКГ сызығын шығару.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Тірек сөздер
1. химиялық өзгеріс
2. асқазан
3. ұлтабар
4. аш ішек
5. лимфа
6. тоқ ішек
7. бактерия.
Мынадай тірек сөздер
тақтада көрсетіледі,1 минутта оқушылар жаттайды,тірек
сөздер жабылады,
оқушылар жаттаған сөздерін дәптерге жазу керек.оқушының қанша сөз жаттап
,қаншасын жазғаны тексеріледі
Кітаппен жұмыс-10
минут. Оқушылар тірек
сөздерді кітаптан тауып,оқиды.
Мағынасын ашу. Әрбір тірек сөзді оқушылар өздері
түсіндіреді.мұғалім бақылайды.
Қарама-қарсы сұрақ
қою. Бір-біріне тақырып
бойынша сұрақтар қояды.
Толықтыру. Мұғалім оқушылардың қателескеніне
түзетулер енгізіп,қосымша мәліметтер береді.
Оқушылардың жаңа тақырыпты қалай
меңгергенін тексеру үшін бекіту тапсырмалары беріледі.
2-ауыз қуысы
7-өңеш
8-бауыр
9-асқазан
10-өт
12-аш ішек
14-тоқ ішек
15-тік ішек
Бекіту
тапсырмалары.
1. Аш ішектегі тұйық өскіндер.
2. Сөл бөлетін түзіліс.
3. Вирустан болатын бауыр ауруы.
4. Бүрлердің эпителий жасушалары неше қабатты.
5. Жасунықты ыдырататын организм.
1
Адам асқазаны сыйымдылығы 2,5 – 4
литр, онда қарын бездері бар
2
Асқазаннан соң тағам аш ішекке түседі, онда нәруыз – глюкозаға ыдырайды
3
Бактерия тоқ ішекте болады, олар Д мен В витаминдерін синтездейді
4
Бауырдан өт бөлінеді, ол көмірсуды синтездейді
Қорытындылау.
«№1 М. Горький атындағы мектеп– гимназия»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
«Астың қорытылуы мен сіңуі»
Вассерман технологиясы
«Биоинформатика және синергетика»
8 «в» сынып
Биология пәні мұғалімі: Алекеева Г.
Жетісай – 2013