Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Математика 5 сынып
НҰРМАТОВА АЙГЕРІМ
Үлестер.
Жай бөлшектер
Сабақ тақырыбы:
2 слайд
Сабақ моделі
Сабақтың тақырыбы
Мақсаты
Кеспе
қағаздары
Кестелер
Сабақ көрнекілігі
Сабақ жабдығы
Сабақ түрі
Сабақ типі
Байланысы
Сабақ әдісі
Тақта
Бор
Компьютер
Интеракт.
тақта
Жаңа сабақты топтастыру
Тарихпен, өмірмен, қоршаған ортамен
ТүсіндіруСұрақ-жауап Қызығу-шылығын ояту
Ойын Топтау Аралас сабақ
3 слайд
Сабақ моделі
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау әдістері
Жаңа сабақты түсіндіру әдісі
Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру
Оқу құралдарын түгелдеу, реттеу
Сұрақ-жауап
Жұптық жұмыс
Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру.
Ойын элементтерін қолдану арқылы.
Ұлттық педагогика элементтерін қолдана отырып түсіндіру
Бекіту. Деңгейлік тапсырмалар. Ойындар. Кеспе қағаздағы тапсырмалар.
Оқушылардың білімдерін анықтау, бағалау.
4 слайд
Білімділік:
Оқушыларға бөлшек сандар, үлестер, бөлшектің алымы мен бөлімі туралы түсінік беру.
Дамытушылық: оқушылардың математикалық ойлау қабілетін дамыту және пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Мақсаты
5 слайд
Қайталау сұрақтары
Шеңбер деген не?
Дөңгелек деген не?
Қандай кесінді шеңбердің радиусы деп аталады?
Диаметр радиустан неше есе ұзын?
Шеңбердің доғасы деп нені айтады?
“Кім жылдам?”
6 слайд
Үй тапсырмасын тексеру
№394. Амалдарды орындаңдар:
Қ.
Б А Л Қ А Ш
7 слайд
8 слайд
кереге
уық
шаңырақ
9 слайд
Үлестер.
Жай бөлшектер
Жаңа сабақ
10 слайд
11 слайд
12 слайд
Бөлшекті жазу тәжік ғалымы әл-Насави (1030 жылдар) ғылыми жұмыстарында орын алған. Ежелден 1\2-ді жарты, 1\4-ді ширек , 1 +1\2-ді бір жарым және т.с.с, деп атаған. Осылайша «жарты» , «ширек» ұғымдары қалыптасқан.
13 слайд
14 слайд
15 слайд
Бөлшектің бөлімі неше үлеске бөлгенін көрсетеді, ал алымы неше үлестің алынғанын көрсетеді.
бөлшектің алымы
бөлшек сызығы
бөлшектің бөлімі
16 слайд
Бөлшек сызығын уал-Хассара (ХІІ ғасырларды) және итальяндық Леонардо Пизанский өздерінің жазба есептеулерінде пайдаланған. Сызықшамен жазу 1202 жылы Италия ғалымы Фибоначчидің «Абак кітабы » атты шығармасында да енгізілген. Леонардо Пизанский «бөлшек» деген сөзді енгізді.Бөлшек сызығы ХVІ ғасырда ғана белгілеуге толық енді.
17 слайд
Жай бөлшек
алымы
бөлімі
18 слайд
19 слайд
Бөлшектегі «алым» , «бөлім» атауларын ХІІІ ғасырда грек математигі Максим Плаунд енгізген, жалпы түрдегі m\n бөлшегі ежелгі грек ғалымы Архимедтің еңбектерінде пайдаланылған. ХХ ғасырдың алғашқы жылдарында үнділер жай бөлшектерге амалдар қолдануды қалыптастырды. Жай бөлшектер туралы толық мәліметтерді арифметика кітаптарында Орта Азия математигі әл−Хорезми енгізген.
Самарқанд қаласындағы астрономиялық обсерваторияның негізін салушы Әл-Каши бөлшек сандарды жазудың барлық түрлендірулер мен есептеулерін айтарлықтай ықшамдайтын түрін, яғни ондық бөлшек деп аталатын жаңа түрін ашты.
20 слайд
21 слайд
22 слайд
23 слайд
Ірімшікті үш рет кесу арқылы қалай
8 тең бөлікке бөлуге болады?
24 слайд
2
үлес
4
8
үлес
Шешуі:
25 слайд
26 слайд
бөлімі
7
3
8
4
алымы
2
4
7
3
Жаңғақтың қандай бөлігі ыдыста қалды?
27 слайд
Бөлшектерді жазып және оқып шығыңдар:
28 слайд
Бөлшек түрінде жазып және оқып шығыңдар:
29 слайд
6
1
8
1
4
1
Мысалы
30 слайд
6
3
8
4
4
2
Мысалы
31 слайд
бестен бір
үштен бір
ширек
жарты
32 слайд
33 слайд
34 слайд
Сергіту
Қане, сапты түзейік,
Тіземізді бүгейік.
Ыршып алға түсейік,
Ыршып артқа түсейік.
Көбелекше ұшамыз,
Отырамыз, тұрамыз.
Сергітуге мың алғыс!
35 слайд
1
2
9
6
12
11
10
8
7
4
5
3
бөлімі
1
6
4
алымы
5
2
7
2
1
жарты сағат
36 слайд
бөлімі
2
3
1
алымы
5
4
3
1
2
9
6
12
11
10
8
7
4
5
3
4
1
ширек
37 слайд
бөлімі
6
1
5
4
алымы
6
2
7
5
38 слайд
Оқулықпен жұмыс
№406, №407
39 слайд
Деңгейлік тапсырмалар
Жай бөлшек түрінде жаз:
а) Жетіден екі
б) Төрттен бір
в) Жүзден жиырма тоғыз
А
40 слайд
Кестедегі бос орынды толтыр:
В
41 слайд
Ой толғаныс
Бір жылда 365 күн бар, ал қазан айында 31 күн бар десек, қазан айы жылдың қандай бөлігін құрайтынын жай бөлшек түрінде жаз.
С
42 слайд
“Алтын сандық”
Жай сандар
Құрама
сандар
Бөлшектер
23
21
15
19
7
4
Сандарды өз сандықтарына орналастыр:
43 слайд
Бөлімі
Алымы
Бөлшек түрінде жаз:
“Кім зерек” ойыны
44 слайд
Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев Қазақстан халқына жолдауында Қазақстанның әлемдегі барынша қабілетті елу елдің қатарына кіруінде білім сапасы жоғары, денсаулығы мықты, еліміздің әл-ауқаты үшін қызмет жасайтын жастарға үлкен сенім білдіріп отыр.
45 слайд
1992 жылы –
Қазақстан Республикасының рәміздерін қабылдаған
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
МЕМЛЕКЕТТІК ӘНҰРАНЫ
46 слайд
Астана – қазақстандықтардың бірлігі мен
тәуелсіздігінің нышаны
47 слайд
Үйге тапсырма:
№410, №412
48 слайд
Тарихи мәліметтер
49 слайд
Назарларыңызға рахмет!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Білімділік : оқушыларға бөлшек сандар, үлестер, бөлшектің алымы мен бөлімі туралы түсінік беру.Дамытушылық: оқушының ойлау қабілетін дамыту.Тәрбиелік өз біліміне сену, алған білімін меңгеру т.б Үйымдастыру кезі : сабаққа қатысқан оқушыны түгендеу, жаңа сабақты бекіту, оку құралдарын түгендеу, сабаққа психологиялық дайындық . үй тапсырмасын сұрау әдістері сұрақ жауап, жұптық жұмыс топтық. Жаңа сабақты түсіндіру әдісі. Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру, ойын элементтерін қолдану арқылы, ұлттық пед. Элементтерін қолдан тәрбиелігі иелік өз біліміне сену, алған білімін меңгеру т.б бекіту деңгей тапсырма беру. Оны тексеру. Суреттер арқылы топқа бөлім бағалау керек болады мұғалім. Шеңбер деген не деген сұрақ қояды. Окушы жауап береді мұнда жуппен жұмыс жасау керек сонымен бірге топтық жұмыс та керек. Яғни аталмыш жаңа сабақты бекіту, оку құралдарын түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықжаңа сабақты бекіту, оку құралдарын түгендеу, сабаққа психологиялық дайындық . үй тапсырмасын сұрау әдістері сұрақ жауап, жұптық жұмыс топтық. Жаңа сабақты түсіндіру әдісі. Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру, ойын элементтерін қолдану арқылы, ұлттық пед. Элементтерін қолдан тәрбиелігі иелік өз біліміне сену, алған білімін меңгеру т.б бекіту деңгей тапсырма беру. Оны тексеру. Суреттер арқылы топқа бөлім бағалау керек болады мұғалім. Шеңбер деген не деген сұрақ қояды. Окушы жауап береді мұнда жуппен жұмыс жасау керек сонымен бірге топтық жұмыс та керек. Яғни аталмыш жаңа сабақты бекіту, оку құралдарын түгендеу, сабаққа психологиялық дайындық керек. оқушыларға бөлшек сандар, үлестер, бөлшектің алымы мен бөлімі туралы түсінік беру.оқушының ойлау қабілетін дамыту.өз біліміне сену, алған білімін меңгеру т.б йымдастыру кезі : сабаққа қатысқан оқушыны түгендеу, жаңа сабақты бекіту, оку құралдарын түгендеу, сабаққа психологиялық дайындық . үй тапсырмасын сұрау әдістері сұрақ жауап, жұптық жұмыс топтық. Жаңа сабақты түсіндіру әдісі. Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру, ойын элементтерін қолдану арқылы, ұлттық пед. Элементтерін қолдан тәрбиелігі иелік өз біліміне сену, алған білімін меңгеру т.б бекіту деңгей тапсырма беру. Оны тексеру. Суреттер арқылы топқа бөлім бағалау керек болады мұғалім. Шеңбер деген не деген сұрақ қояды. Окушы жауап береді мұнда жуппен жұмыс жасау керек сонымен бірге топтық жұмыс та керек. Яғни аталмыш жаңа сабақты бекіту, оку құралдарын түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықжаңа сабақты бекіту, оку құралдарын түгендеу, сабаққа психологиялық дайындық . үй тапсырмасын сұрау әдістері сұрақ жауап, жұптық жұмыс топтық. Жаңа сабақты түсіндіру әдісі. Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру, ойын элементтерін қолдану арқылы, ұлттық пед. Элементтерін қолдан тәрбиелігі иелік өз біліміне сену, алған білімін меңгеру т.б бекіту деңгей тапсырма беру керек болады
6 624 589 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Рева Вера Сергеевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.