сыныбы:
ІХ
|
Пәні:
Қазақ әдебиеті
|
Мұғалім:
Жалғасбаева Раушан Балтабекқызы
|
Сабақтың
тақырыбы :
|
Абайдың «Ескендір»
поэмасы
|
Жалпы
мақсаты:
|
А. Құнанбаевтың “Ескендір”поэмасының
тақырыбы мен идеясын түсіндіру; мәнерлеп айту дағдысын, сөйлеу мәдениетін,
іздену, шығармашылық қабілетін дамыту; адамгершілікке, рухани имандылыққа
тәрбиелеу, поэманың тереңіне бойлату.
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Ø
Абай Құнанбаевтың туралы жалпылама мәлімет
біледі;
Ø
Абай Құнанбаевтың «Ескендір» поэмасымен
танысады;
Ø
Оқушылардың шығармашылық ойы дамиды;
Ø
Топпен жұмыс жасауға үйренеді;
Ø
Өзін-өзі бағалауға немесе өзара бағалауға
үйренеді;
Ø
Сыни
ойлау, байланыстыра сөйлеу дағдылары қалыптасады.
|
Сабақтың
түрі:
|
Шығармашылық-ізденіс
сабағы
|
Сабақтың
әдіс– тәсілдері:
|
Топтық,
жұптық, жеке жұмыс, СТО технологиясының стратегиялары
|
Көрнекіліктер:
|
Абай
поэмалары, слайдтар, интерактивті тақта, плакат, қосымша материалдар
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих,
қазақ тілі, музыка, бейнелеу өнері
|
Сабақтың кезеңдері
|
Уақы-ты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
Психологиялық
ахуал тудыру
|
2
|
Оқушылармен
амандасады, түгендейді, жағымды көңіл-күй туғызады, ынталан-дырады.
|
Сәлемдеседі.
Қуанышты көңіл-күймен бір-біріне сәттілік тілейді.
|
Топқа
бөлу
|
1
|
Нақыл
сөздер арқылы топқа бөлу
|
Топқа бөлінеді.
І топ.
«Қанағат»
ІІ топ.
«Адалдық»
ІІІ топ.
«Әділдік»
|
Үй
тапсырма-сын сұрау
|
5
|
Жүрегін
шырақ етіп жандырған кім?
Жырымен
жан сусынын қандырған кім?
Өзіне-өзі орнатып ескерткішті,
Мұра қып кейінгіге қадырған кім?
Ерте оянып, ойланып ,ер жеткен кім?
Талабын тас қияға өрлеткен кім?
Құба жон, құбақан құм, құла қырды,
Өлеңнің бесігінде тербеткен кім?
Соқтықпалы,
соқпақсыз жерде өскен кім?
Үнінен әділдіктің лебі ескен кім?
Арманын аттандырып келешекке,
Бізбенен осы күнге тілдескен кім?
Иә, бұл - Абай атамызға арналған өлең жолдары. Олай болса, осы
ойларыңызға қандай дәлел айтар едіңіздер?
|
«Кім?» сұрағына жауап
береді.
«Топтастыру»
стратегиясы
Ақын,
философ, сазгер, дана, сыншы, қоғам қайраткері, та-биғат жыршысы, сазгер
екен-дігін жазады.
Әр топ
Абайдың оқу-білімге шақырған өлеңдерін жатқа айтады.
|
Қызығушылықты
ояту
|
5
|
«Ой қозғау» әдісі
Бұл не? Ол туралы сөз, сөз тіркесі, сөйлем айту
- Ендеше, Абай атамыз:
1. Ойға түстім толғандым
Өз мінімді қолға алдым...
2. Бойдағы мінді санасам,
Тау тасынан аз емес,- деген.
Ендеше, өз бойымыздағы қасиеттерімізді де таразылай отырайық.
Абай поэмаларын атап, қай поэмасында таразы қолданылатындығын айтайық.
|
Таразы,
таразыла, ой таразы-сы, ақыл таразысы
Оқушылар ойы тыңдалады.
Абай
поэмаларын атап шыға-ды.
|
Мағынаны
тану
|
10
|
«Ескендір» поэмасы жайлы мағұлмат
Топтық жұмыс
«Қанағат» тобы
Композициялық жоспар құру
«Адалдық» тобы
Қылқалам өрнегі
«Әділдік» тобы
Рөлдік ойын
|
Дастанның
композициялық құрылысын, тақырыбы мен идеясын анықтау.
Тақырыбы
– Адамгершілік,
қанағат тұту, даналық.
Идеясы
– даңғойлық пен
жа-уыздықты әшкерелеу, әділет пен даналықты дәріптеу.
Басталуы
– Ескендірдің жорыққа шығуы
Дамуы
– Шөлге ұшырауы
Шиеленісуі
– Мөлдір бұлаққа кезігуі
Шарықтау
шегі – Алтын қақпаға тап болуы
Шешімі
– Сыйлықтың сыры
Поэма
бойынша сурет салады
Ескендір
мен күзетші арасын-дағы диалогты табу, образға ену
|
Сергіту
сәті
|
2
|
Абайдың «Көзімнің қарасы» әні
|
Хормен айтады
|
Ой
толғаныс
|
5
7
|
Жұптық жұмыс
«Қанағат» тобы
Поэмадағы
көнерген сөздер
«Адалдық» тобы
Поэмадағы
көркемдегіш құралдар
«Әділдік» тобы
Поэмадағы
мифологиялық образдар
Жеке жұмыс
«Қанағат» тобы
Поэмадан өсиет өлеңді тауып, автор
орындығына отырып, мәнеріне келтіріп оқыңыз, өз пікіріңізді білдіріңіз.
«Адалдық» тобы
ВЕНН диаграммасы арқылы Қыпшақ Сейітқұл мен Ескендірді салыстыру.
«Әділдік» тобы
2 жақты түсініктеме күнделігі
|
Шаһар,
патша, ғаскер, хан, бодан, өкімет, қол, қорған, қақпа, падиша, шаужай.
Теңеу – суындай, таспадай;
Эпитет – сар дала, мөлдір бұ-лақ, алтын қақпа, қу өмірі, жеміт
көз,тәтті су, кәпір көз;
Табиғат, жұмбақ бұлақ, алтын қақпа,
күзетші, орамалға түйілген сүйек.
Оқушылар
кітаптан тауып оқиды, өз ойларын айтады.
Мәтіннен үзінді
|
Өз ойым
|
Жеміт
көз жер жүзіне тоймаса да,
Өлсе
тояр, көзіне құм құйғанда.
|
|
Бекерлік
екен менің бұл ісім деп,
Қолын
алып жұртына қайта көшті.
|
|
|
Қорытындалау
|
3
|
Абай “Ескендір”поэмасы
арқылы әлемдік әдебиетке үлес қосса,біз осы поэмамен танысып,талдау барысында
бойымызға қандай асыл қасиеттерді жинадық?
Абай әлемін бүкіл дүниеге
таратушы кемеңгер Мұхтар Әуезов: «Мен Абай тереңінен шөміштеп қана іштім»
деген екен. Ал біз Ұлы ғұлама тереңіне бас қойғанымызбен тек сол
тереңнен дәм таттық қой деп ойлаймын. Сол себепті оқудан,білімге
құштарлықтан,ізденуден жалықпайық!
|
-Пендешіліктен
арылуға
-Иманды болуға
-Арлы болуға
-Қанағат етуге
-Ашкөзділіктен сақтануға
-Ойланып іс жасауға
-Күлкіге қалмауға
|
Бағалау
|
2
|
Оқушылар ашық журнал әдісі бойынша
бағаланады.
|
|
Кері
байланыс
|
2
|
v Сабақтан
қандай әсер алдыңыз?
v Сабақ
барысында қандай қиындықтар туындады?
v Қай
тапсырманы орындау қызықты болды?
v Біліміңізді
қай тапсырманы орындағанда толық жеткізе алдыңыз?
|
Кері байланыс парағын толты-рады.
|
Үйге
тапсырма
|
1
|
1. Поэмадан үзінді жаттау.
2. Кейіпкерге хат жазу.
|
|
|
|
|
|
|