Далалық тайпалардың бірлестіктері мен олардың қоныстануы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
5.3.2.1.-Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Сабақтың мақсаты
Қазақ халқының ата-тегі болған тайпалар менұлыстар, сақ топтары мен мекендеген жерлері туралы түсінік қалыптастыру
Бағалау критериі
Картадан ерте темір дәуіріндегі тайпалардың орналасу аумағын көрсетеді.
Қоғамдық құрылысын анықтайды.
Өз бетінше жұмыс жүргізуге дағдыланады.
Тілдік мақсаттар
Жаңа сөздер: Тиграхауда,хаомаврга, парадарайа, исседондар,аримаспылар сөдеріне түсінік беру
Құндылықтарға баулу
Отаншылдыққа, тарихи мұраларды бағалай білуге тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс
География
Алдыңғы білім
Дала өркениетінің қалыптасуы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі.
а\Сыныпта психологиялық ахуал орнату
Бір-біріне жақсы тілек тілеу
б\ Сыныпты топқа бөлу. Стикерге жазылған атауларға байланысты топқа бөлу
1-топ. Хаомаварга
2-топ.Тиграхауда
3-топ.Парадарайа
3-топ.Исседондар
Үй тапсырмасын тексеру.
«Шыңға шығу» әдісі арқылы стикерлерге жазылған сұрақтарға жауап беру.
1 Сақтар кімдер?
2.Сақ патшайымы есімін ата?
3.Кир мен Дарий кімдер?
4.Шырақтың ерлігі туралы не білесің
5.Иран жазбаларын сақтарды кімдер деп атады?
6.Ежелгі грек деректерінде сақтарды кімдер деп атады?
7.Сақтар парсы деректерінде қандай атаумен кездеседі?
Атаулар жазылған парақшалар
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырып игеру
Қызығушылығы ояту. Сақтар туралы бейнеролик
«Миға шабуыл» бейнеролик туралы өз ойынды жеткіз?
М. Бүгінгі сабағымызда біз сақтардың орналасқан аумағымен олардың әлеуметтік құрылысына оқып білеміз.
Ендеше саяхат жасай отырып, сақтардың орналсқан аумағын картадан көрсетейік
1 тапсырма.
Жеке жұмыс. Мәтінмен жұмыс. «Кім жылдам» Оқулықтан сақтарға не себепті әр-түрлі атау берілгендігін тез тауып түсіндіріп беру.
Оқушыны бағалау
М. Сұрақ Қазіргі қоғамда әйел мен еркектің ролі қандай деп ойлайсыңдар?
Дәл сондай ролде сақ қоғамында болған. Оны біз Тұмар ханшайымның билік құруынан білеміз.
Сақ қоғамы. Ерте темір дәуірінде мүлік теңсіздігі орныққанын археологиялық қазба және жазба деректерден білеміз.
2 тапсырма
Топтық жұмыс. Сақ патшасы мен қазіргі елбасының ел басқарудағы ұқсастығы мен ерекшелігі.
Топтар бірін бірі бағалау
М.
Жауынгерлер қызыл киім
Абыздар ақ киім
Малшылар мен егіншілер сары мен көк киім
3- тапсырма. Жұптық жұмыс
Кестені толтыр
Тиграхауда шипалы сусын дайындаушы
Парадарайа теңіз жағасында мекендейтін сақтар
Абыздар көк түсті киім киді
Жауынгерлер қызыл түсті киім киді
Сақтар қоғамында әйелдер мен ерлер тең құқылы саналды
Бейнеролик
Карта
Оқулық
Постер.маркерлер
Суреттер
Кесте
кесте
Сабақтың соңы
оқушыларға стикер таратып рефлексия жүргізу
Стикерлер
‹ ›
Чтобы скачать материал, введите свой E-mail, укажите, кто Вы, и нажмите кнопку
Нажимая кнопку, Вы соглашаетесь получать от нас E-mail-рассылку
Если скачивание материала не началось, нажмите еще раз "Скачать материал".
Скачивание материала начнется через 60 сек.
А пока Вы ожидаете, предлагаем ознакомиться с курсами видеолекций
для учителей от центра дополнительного образования "Профессионал-Р"
(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №3715 от 13.11.2013).