Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Дауыссыз дыбыстар
Қатаң дауыссыздар
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: өтілген материалдармен сабақты байланыстыру арқылы оқушыларға дауыссыз дыбыстар туралы мағлұмат бере отырып, олардың түрлеріне тоқталу;
Дамытушылық: тілдік-эстетикалық сезімге тәрбиелеу, ойындар арқылы ойлау қабілетін дамыту, тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру;
Тәрбиелік: қазақ тілін құрметтеуге баулу. Тілдегі асыл сөздердің мәнін түсіндіре отырып, сүйіспеншілік, адамгершілік қасиеттерді ұялату.
3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу
2. Сыныпты үш топқа бөлу
3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
4 слайд
Психологиялық дайындық
Баба тілін қадірле,
Болашақтан түңілме!
Айналайын, балалар,
Аралас тілге үңілме!
(Қожаберген жырау)
5 слайд
Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
6 слайд
ІІІ. Білім тексеру
«Миға шабуыл»
1. Біз қай саланы оқып жатырмыз?
2. Фонетика саласы нені зерттейді?
3.Дыбыс деген не, әріп деген не?
4. Қазақ тілінде неше дыбыс, неше әріп бар?
5.Дыбыс бола алмайтындарды ата
6. Қазақ тілінің төл дыбыстары?
8. Дыбыстау мүшелеріне нелер жатады?
10. Дауысты дыбыс деген не?
9. Дауысты дыбыстарды ата
11. Жуан, жіңішке дыбыстар ненің қатысына қарай бөлінеді?
7. Жақтың қатысына қарай дауыстылар қалай бөлінеді?
12. Еріндік, езулік дыбыстарға қандай дыбыстар жатады?
7 слайд
Семантикалық карта
8 слайд
ІV Жаңа
сабақтың
құпиясы
9 слайд
Д
«Жасырынған әріптер» ойыны
Әліпбидегі әріптердің ретін жатқа білуі арқылы оқушылар
жаңа сабақтың тақырыбын табады
а
с
у
ы
с
з
ы
7
1
26
37
24
24
37
11
10 слайд
Д
ы
с
б
ы
т
р
а
7
3
37
24
25
1
23
37
11 слайд
Дауыссыз дыбыстар:
б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң,
п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ, һ, (у) (25 дыбыс)
п, ф, к, қ, т,
с, ш, щ, х, ц, ч
б, в, г, ғ,
д, ж, з, һ
р, л, м, н,
ң, й, у,
Түрлері
Қатаң
Ұяң
Үнді
12 слайд
Қазақ тілі ғылымы → фонетика
саласы → дыбыс → дауыссыз →
қатаң → ұяң → үнді
Дыбыстардың жеті атасы
13 слайд
Ү. «Кітап – досың, ақылшың» (Оқулықпен жұмыс)
262-жаттығу. Мына сөздерге көрсетілген жұп дауыссыздардың тиістісін жазыңдар.
П - б: ...айдасыз, ...аласыз, ...алың, са...ар, са...тау, қа...ылда, ла...ылда, са...ақ;
Т - д: ба...пақ, қа...ақ, са...ақ, ...ақ, ...абыс, ...алап, ...әрі, ...аналық;
К - г: ә...е, е...ін, кө...тем, кө...ер, ...үл, ...еремет, тө..., тер...еу;
Қ - ғ: қа...аз, қа...ты, ба...дарлама, ба...ыр, ...асыр, ...арыш, ...асық, қа...;
С - з: а...амат, ба...тыр, сү...бе, сү...істі, ...ағыз, қа...;
Ш - ж: ша...пау, қа...ымас, қа...қын, ...апырақ, ...иен, ... аттық, ...алтылда.
14 слайд
264-жаттығу. Мәтіндегі қатаң дауыссыздардың астын-бір, ұяң дауыссыздардың астын-екі, үнді дауыссыздардың астын ирек сызықпен сызыңдар.
Ақыл айтыпты: - ... дүниеге, ахиретке не пайдалы болса, не залалды болса, білетұғын – мен, сенің сөзіңді ұғатұғын – мен. Менсіз пайданы іздей алмайды екен, залалдан қаша алмайды екен, ғылымды ұғып үйрене алмайды екен. Осы екеуі маған қалай таласады? Менсіз өздері неге жарайды?-депті.
15 слайд
Дыбыстарды тиісінше тіркестіріп сөз жасаңдар және сол сөзге дыбыстық талдау жасаңдар
Р, о, б Қ, ы, а, з, қ
А, ш, а, ғ А, л, а, д
Т, к, е,п е, м І, м, б, л, і
«Адасқан әріптер» ойыны
16 слайд
267-жаттығу. Мына сияқты сөйлемдер құрастырыңдар.
Үлгі: Таудың табиғаты тамаша.
Талғат, Таңат, Тұрарбек, Темір төртеуі тау табиғатын тамашалап, таңқурай терді.
17 слайд
Шарты: әр сөздің соңғы дыбысынан басталатын сөздер тізбегін жасаңдар.
Мысалы: Көйлек-кеме-емен-наурыз-зат-тас-сыпырғыш-шар-ракета-айна...
«Сөзтізбек» ойыны
18 слайд
ҮІ. «Қол боста» (Үйге тапсырма)
Ү. «Ой қорытайық» (Жаңа сабақты бекіту)
“Сиқырлы қалам” әдісі арқылы сабақ бекітіледі.
269-жаттығу
Ереже жаттау
19 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!
Сау
болыңыздар!!!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Білімділік: өтілген материалдармен сабақты байланыстыру арқылы оқушыларға дауыссыз дыбыстар туралы мағлұмат бере отырып, олардың түрлеріне тоқталу;Дамытушылық: тілдік-эстетикалық сезімге тәрбиелеу, ойындар арқылы ойлау қабілетін дамыту, тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру; Тәрбиелік: қазақ тілін құрметтеуге баулу. Тілдегі асыл сөздердің мәнін түсіндіре отырып, сүйіспеншілік, адамгершілік қасиеттерді ұялату.
6 656 275 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Исаева Виктория Юрьевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.