Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
“Педагогика,жаратылыстану және шет тілдер кафедрасы”
Анатомия сабағында жобалап – жүйелеп оқыту технологиясын пайдалану.
Тақырып:Қан және оның құрамы.
Құрастырған:Нурметова Д.А.
2 слайд
Жобалап – жүйелеп оқыту технологиясы.
Бұл жеке тұлғаны дамытуға бағытталған жүйе, ол оқушылардың әлеуметтік жобаларды жасауда өз бетінше жұмыс істеу, шығармашылық қабілетін шыңдау, ортаға үнемі ой тастап отыру сияқты сапаларын ашуға көмектесіп қана қоймай, мүдделері мен қажеттіліктерін де ескеріп отыруға мүмкіндік беретін технология
3 слайд
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік : Оқушылардың сабаққа болған қызығушылықтарын арттырып білімділігін көтеру.
2.Тәрбиелік : Сабақта өзін - өзі қадағалай алуға,тақырыпқа жоспар түзе алуға,өз міндетін білуге тәрбиелеу.
3.Дамытушылық : Оқушының сөйлеу процесі, қиялдау процесін ,білім бере отырып дамыту
4 слайд
Жобалап – жүйелеп оқыту технологиясында оқытушымен оқушының әрекеттері:
Оқытушы:
Жеке тұлғаға қарай бағытталған ұсынушы, нақты мақсат қоюшы
Бағыт-бағдар беруші, кеңесші
Оқушының жетістігін құптаушы
Ынталандырушы, мақсат қоюшы
Мақсаттарға жетелеуші
Оқушы:
Оқушы-оқыту субъектісі
Мақсатқа дербес өз іс-әрекетімен жетуші белсенді субъект
Өзін-өзі және бір-бірін оқытушы
Өнерпаз, жасампаз еңбектің иесі
Өз ізденісімен табысқа жетуші шығармашылық тұлға
5 слайд
Жаңа тақырып:
Қанның қызметі: 1) адам ағзасында қан әрбір мүшені, дененің әрбір жасушасын бір-бірімен өзара байланыстырады; 2) оттекті өкпеден ұлпаларға жеткізіп, көмірқышқыл газынан тазартады; 3) қорек заттарды асқорыту мүшелерінен ұлпаларға жеткізеді; 4) ағзаның соңғы қажетсіз өнімдерін бүйрекке және т. б. мүшелерге тасымалдайды; 5) дене температурасының тұрақтылығын сақтайды; 6) ағзаны зиянды микробтардан қорғайды; 7) ішкі секреция бездерінен бөлінетін гормондарды тасымалдайды; 8) жасушаларда қышқылдың, судың деңгейін реттейді; 9) қорғаныштық қызмет атқарады (қанның ұю қабілеті).
Қанның құрамы. Қан дәнекер ұлпасының сұйық түрі. Ағзада болатын қанның мөлшері адамның дене салмағына байланысты 4,5–5 л. Қанның құрамы – плазмадан (55%) және қан жасушаларынан (45%) тұрады
6 слайд
7 слайд
Қанның құрамы:
Эритроцит
Лейкоцит
Тромбоцит
8 слайд
Сабақтың барысы:
9 слайд
Эритроциттер тобы
1.Қан құрамына кіретін заттар?
2. Қанның қызыл түйіршігін қалай атаймыз?
3. Қан айналым жүйесі қандай жануарлардан басталады?
4.Эритроциттер қайда түзіледі?
5.Ақ қан түйіршіктерін қалай атаймыз?
Кім жылдам?
10 слайд
1.Микробтар тудыратын қандай ауруларды білесіңдер?
2.Фагоцитозды ашқан кім?
3. Антидене қайда түзіледі?
4. Қандай аурумен адам ауырмайды?
5. Лейкоцит басқаша қалай аталады
Лейкоциттер
11 слайд
1.Оттегін тасымалдайтын нәруыз?
2. Ядросы жоқ қан жасушасы?
3. Микробтардың жойылуын қалай атайды?
4. Тұқымқуалайтын иммунитет ?
5. Қандағы түссіз сұйықтық?
Тромбоциттер
12 слайд
Жанды мотор сынбайды,
Күні түні тыңдайды.
Кейде оның жүрісін
Дәрігерлер тыңдайды ...
Жұмбақ 2
13 слайд
Қан беруші адам?
Донор
14 слайд
Жүректің ортанғы қабаты?
Миокард
15 слайд
Химия пәні бойынша
Алманың адам ағзасына қандай пайдасы бар?
Жауап:Қан құрамындағы гемоглобинді көбейтеді
16 слайд
ІV. Бекіту
сәйкестігін тап
Эритроцит
Лейкоцит
Гемоглобин
Фагоцитоз
Антидене
Иммунитет
Оттегін тасымалдайтын күрделі нәруыз
Ауруды қабылдамайтын қасиеті бар
«Обыр» жасушаларының қызметі
Микробтардан қорғайтын нәруыз
Ядросыз қызыл қан түйіршіктері
Ядролы ақ қан түйіршіктері
17 слайд
Тест сұрақтары
1.Эритроциттердың қызыл түсті болуы неге байланысты
А)Тромбоцит
Б)плазма
В)гемоглобин
2.Ядросыз жасуша
А) лейкоцит
Б). Эритроцит
В) тромбоцит
3.Оттекпен қосылған гемоглобин
а)албумин
Б)оксигемоглобин
В) глобулин
4.Жаңа туған нәрестенің 1мм қанында қанша млн эритроцит бар
А)5-6
Б)8-9
В)6-7
5. Адамның 100мл қанында қанша гр гемоглобин бар
А)10г
Б)12г
В)15г
6.Ядролы жасуша
А) эритроцит
Б)тромбоцит
В)лейкоцит
7.Лейкоциттер нешеге бөлінеді
А) 3
Б) 2
В) 4
8. Фагацитоз құбылысын кім ашқан
А)И.П.Павлов
Б)И.И.Мечников
В)И.М.Сеченов
9.Ағзаның қорғану реакциясы
А)фагацитоз
Б) оксигемоглобин
В)жүйке талшықтары
10. Лекоциттер қандай қызмет атқарады
А)қанды ұйытады
Б)қызыл қан
В)қорғаныштық
11.Қан пластинкасы
А)Эритроцит
Б) Тромбоцит
В) лейкоцит
12.Тромбоциттердің тіршілік ұзақтығы қанша
А) 8
Б) 7-10
В) 18-19
13.Қан ұйымайтын ауру
А) Гемофилия
Б) Даун синдроми
В) микседема
14. Тромбоциттер неден түзіледі
А) бауырдан
Б) буйректе
В) сүйек майының ірі жасушаларының ыдырауынан
15.Қанның 1 мм-де қанша тромбоцит болады
А) 150-200
Б) 120-150
В) 250-400
18 слайд
Бағалау
Әр топ өздері дайындаған жоба бойынша қалған топтарға сұрақ беріп бір-бірін бағалайды.
Оқытушы оларды қадағалап тиісті бағаларын қойып отырады.
19 слайд
Үй тапсырмасы
1.Жүректің құрылысы түралы мәлімет жинақтау.
2.Оқулықтан тақырыпты оқып келу.
20 слайд
Назарларыңызға рахмет
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Бұл жеке тұлғаны дамытуға бағытталған жүйе, ол оқушылардың әлеуметтік жобаларды жасауда өз бетінше жұмыс істеу, шығармашылық қабілетін шыңдау, ортаға үнемі ой тастап отыру сияқты сапаларын ашуға көмектесіп қана қоймай, мүдделері мен қажеттіліктерін де ескеріп отыруға мүмкіндік беретін технология•1.Білімділік : Оқушылардың сабаққа болған қызығушылықтарын арттырып білімділігін көтеру.•2.Тәрбиелік : Сабақта өзін - өзі қадағалай алуға,тақырыпқа жоспар түзе алуға,өз міндетін білуге тәрбиелеу.•3.Дамытушылық : Оқушының сөйлеу процесі, қиялдау процесін ,білім бере отырып дамыту
6 655 556 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Никоненко Юлия Сергеевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Мини-курс
4 ч.