Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыПоурочный план на тему: "Тұңғыш Президент"

поурочный план на тему: "Тұңғыш Президент"

Скачать материал

Балтабаева Ш. А.

Қостанай қ.

№ 1 мектеп – лицеінің

қазақ тілі пәнінің

мұғалімі

 

Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш Президент

 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақ халқының мақтанышы Қаныш Сәтбаев туралы кеңірек мағлұмат беру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау белсенділігін, ой-өрісін арттыру, сөздік қорын молайту, шығармашылыққа баулу.

Тәрбиелік: Оқушыларды еңбекке баулу, елін, жерін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, слайд суреттер.

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру:

а) амандасу.

ә) кезекшімен сөйлесу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру:

- Балалар, біз өткен сабақта Ыбырай Алтынсариннің қандай әңгімесін өттік?   (Жауап береді).

- Ол әңгімеде не туралы айтылып еді, енді соны еске түсіріп өтейікші... (Тақтаға 4 оқушы шығып, рөлге бөліп, жатқа оқиды).

- Ал енді үйге қандай тапсырма берілді? (Жауап беріледі).

- Тапсырма бойынша, бұлақ басындағы «Әй, жолаушы, болсаң, осы бұлақтай бол!» деген жазудың мағынасын басқаша қалай жазар едіңдер? (2-3 оқушыдан сұрау).

- Енді, балалар, мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші:

1. Бұрынғы Қазақ КСР Ғылым академиясы қазір қалай аталады?

2. Қазақ Ғылым академиясы қай жылы ашылды?

3. Ғылым академиясы кімнің есімімен аталады?

4. Қаныш Сәтбаев кім?

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

 

- Балалар, бүгінгі сабағымыз осы қазақ халқының біртуар ұлы Қаныш Сәтбаев туралы болмақ. (Слайд-шоуды тамашалау).

(Мұғалім Қаныш Сәтбаев туралы әңгімелейді).

 

- Күннің жады мен бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерімізге жазып қояйық.

Мәтінмен таныспай тұрып, жаңа сөздерге назар аударайық.

 

ІV. Сөздікпен жұмыс. 

Көпқырлы – разносторонний

Ықпалын тигізу – оказать влияние

Қағида – правило

Қорған – защита, опора

Ұшан-теңіз – безгранично

Баршынгүл – гладиолус

Бөртегүл – сирень

(Әуелі мұғалім оқиды, оқушылар хормен қайталайды, жеке оқушы оқиды).  

 

Жаңа сөздерден сөз тіркесін құрау.

 

V. Мәтінмен жұмыс.

Мұғалім оқиды. 3 бөлікке бөліп, 3 оқушы оқиды.

 

VІ. Топтық жұмыс.

І топ:

1.     І бөлікке ат қою.

2.     Синонимін тап: тұңғыш, табыс, ынтымақ, сіңірген.

3.     «Бейнетте – береке» деген не мағына береді?

4.     «Еңбек» сөзін тәуелдік жалғауының І жағында септе.  

ІІ топ:

1.     ІІ бөлікке ат қою.

2.     Синонимін тап: байлық, ерлік, ұшан-теңіз, тірегі.

3.     «Жер елсіз болмайды, ел ерсіз болмайды» деген мақалдың мағынасын талдау.

4.     «Ерлік» сөзін тәуелдік жалғауының ІІ жағында септе.

ІІІ топ:

1.     ІІІ бөлікке ат қою.

2.     Синонимін тап: есім, ықпал, үлкен, жан-жақты.

3.     «Ерлік – ердің ісі» дегеннің мағынасын талдау.

4.     «Ел» сөзін тәуелдік жалғауының ІІІ жағында септе.

 

VII. Сөйлесу (Диалог).

VIII. Сабақты қорыту:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау.  

Үйге тапсырма:  

«Кім боламын?»  тақырыбына эссе  жазу.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Поурочный план на тему: "Тұңғыш Президент""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Психолог-консультант

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Балтабаева Ш. А.

Қостанай қ.

№ 1 мектеп – лицеінің

қазақ тілі пәнінің

мұғалімі

 

Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш Президент

 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақ халқының мақтанышы Қаныш Сәтбаев туралы кеңірекмағлұмат беру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау белсенділігін, ой-өрісін арттыру, сөздік қорын молайту, шығармашылыққа баулу.

Тәрбиелік: Оқушыларды еңбекке баулу, елін, жерін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, слайд суреттер.

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру:

а) амандасу.

ә) кезекшімен сөйлесу.

ІІ. Үй жұмысын тексеру:

- Балалар, біз өткен сабақта Ыбырай Алтынсариннің қандай әңгімесін өттік?   (Жауап береді).

- Ол әңгімеде не туралы айтылып еді, енді соны еске түсіріп өтейікші... (Тақтаға 4 оқушы шығып, рөлге бөліп, жатқа оқиды).

- Ал енді үйге қандай тапсырма берілді? (Жауап беріледі).

- Тапсырма бойынша, бұлақ басындағы «Әй, жолаушы, болсаң, осы бұлақтай бол!» деген жазудың мағынасын басқаша қалай жазар едіңдер? (2-3 оқушыдан сұрау).

- Енді, балалар, мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші:

1. Бұрынғы Қазақ КСР Ғылым академиясы қазір қалай аталады?

2. Қазақ Ғылым академиясы қай жылы ашылды?

3. Ғылым академиясы кімнің есімімен аталады?

4. Қаныш Сәтбаев кім?

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

 

- Балалар, бүгінгі сабағымыз осы қазақ халқының біртуар ұлы Қаныш Сәтбаев туралы болмақ. (Слайд-шоуды тамашалау).

(Мұғалім Қаныш Сәтбаев туралы әңгімелейді).

 

- Күннің жады мен бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерімізге жазып қояйық.

Мәтінмен таныспай тұрып, жаңа сөздерге назар аударайық.

 

ІV. Сөздікпен жұмыс. 

Көпқырлы – разносторонний

Ықпалын тигізу – оказать влияние

Қағида – правило

Қорған – защита, опора

Ұшан-теңіз – безгранично

Баршынгүл – гладиолус

Бөртегүл – сирень

(Әуелі мұғалім оқиды, оқушылар хормен қайталайды, жеке оқушы оқиды).  

 

Жаңа сөздерден сөз тіркесін құрау.

 

V. Мәтінмен жұмыс.

Мұғалім оқиды. 3 бөлікке бөліп, 3 оқушы оқиды.

 

VІ. Топтық жұмыс.

І топ:

1.     І бөлікке ат қою.

2.     Синонимін тап: тұңғыш, табыс, ынтымақ, сіңірген.

3.     «Бейнетте – береке» деген не мағына береді?

4.     «Еңбек» сөзін тәуелдік жалғауының І жағында септе.  

ІІ топ:

1.     ІІ бөлікке ат қою.

2.     Синонимін тап: байлық, ерлік, ұшан-теңіз, тірегі.

3.     «Жер елсіз болмайды, ел ерсіз болмайды» деген мақалдың мағынасын талдау.

4.     «Ерлік» сөзін тәуелдік жалғауының ІІ жағында септе.

ІІІ топ:

1.     ІІІ бөлікке ат қою.

2.     Синонимін тап: есім, ықпал, үлкен, жан-жақты.

3.     «Ерлік – ердің ісі» дегеннің мағынасын талдау.

4.     «Ел» сөзін тәуелдік жалғауының ІІІ жағында септе.

 

VII. Сөйлесу (Диалог).

VIII. Сабақты қорыту:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау.  

Үйге тапсырма:  

«Кім боламын?»  тақырыбына эссе  жазу.

 

 

 

Скачать материал
