Сабақтың
тақырыбы: Мыржақып Дұлатұлы. Шешенің балаларын сүюі
Сабақтың
мақсаты:
1.Білімділікоқ:оқушыларға
Міржақып Дулатұлының өмірі мен шығармашылығының қыр-сырын меңгерту, тереңдей
бойлату оқулықта берілген өлеңіне жан-жақты талдау жасай отырып, тақырыбын
ашады,
2.Дамытушылық: оқушылардың ойлау
қабілеттерін дамыту, тірек-схема арқылы ауыз екі сөйлеу тілдерін дамыту.
3Тәрбиелік: қазақ жазушыларын құрметтеуге,
ананы сүюге, сыйлай білуге баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың барысы.
оқушыларды өз беттерінше әрекеттендіру арқылы сын тұрғысынан ойлауы мен жазуын
дамыту,
І. Ұйымдастыру
кезеңі
1.
балалармен амандасу
2.
сыныпты түгендеу
ІІ. Тіл дамыту
1.
Ахмет Байтұрсынұлы кім? (жазушы, педагог,
аудармашы)
2.
Ол қай жылы дүниеге келді? (1841 жылы)
3.
Ахмет Байтұрсынұлы қайда туды? (Торғай облысында,
Жангелдин ауданында)
4.
«Қырық мысал» деген кітабы қай жылы, қай қалада
жарық көрді ( Петербург,1909ж)
5.
«Маса» атты жинағы қай жылы жарық көрді
(1911ж,Орынбор қ)
6.
Ахмет Байтұрсынұлы қандай білім алды. ( ауыл
модасынан ,1886-1891ж.Торғай қаласындағы екі сыныптық мектепте, 1891-1895ж.
мұғалім даярлайтын мектепте . Оынбор қ.)
ІІІ. Үй жұмысын тексеру
А.Байтұрсынұлының
өлеңін жатқа айту
ІҮ.Жаңа
тақырып
Бүгін сабақта
Мыржақып Дұлатұлының өмірімен танысамыз. «Шешенің балаларын сүюі» атты өлеңімен
танысамыз.
2-3 оқушыға өздік
жұмыс беріледі.
Жылдар
|
Маңызды
оқиғалар
|
1841 жылы
|
|
1986- 1911ж
|
|
1891-1895ж
|
|
1909жылы
|
|
1911жылы
|
|
1.
Сөздікпен танысу.
өлеңдер
жинағы – сборник стихов
қазақ
әдебиеті тарихында – в и стории казахской литературы
бақытсыз
–несчастный
қамауға
алыну – взять под стражу
бостандық
– свобода
ауыр
науқас – тяжелая болезнь
саями
айып – политическое обвинение
білімді –
образованный
мәдениетті
– культурный
күресу -
бороться
2.
Өмірбаянымен танысу.
1. М.Дулатұлының өмірі мен шығармашылығына
арналған кесте толтырып, оны жауаптарыңда пайдаланыңдар.
Жылдар
|
Маңызды
оқиғалар
|
шығармалары
|
|
|
|
3.
Сұрақтарға жауап беріңдер
М.
Дулатұлы қашан, қай жылы туған.
Ақын
қандай білім алған?
Омбы
қаласында кіммен кездеседі?
Ақынның
ең алғашқы өлеңі қалай аталады?
«Оян,қазақ!»
өлеңдер жинағы қашан басылған?
М.Дулатұлының
романы қалай аталады?
Ақын
өлеңдерінде халқын қандай болуға шақырады?
4.«Шешенің
балаларын сүюі» өлеңімен таныстыру.
А)
Сөздікпен жұмыс
Сүю –
любить
қайғы –
горе
күю –
горевать
кірпік
қақпау –не смыкать глаз
байғұс –
бедняга, беспомощный
дамылсыз
– без отдыха, непрестанно
төбесі
көкке жету- сильно радоваться
тербету –
укачивать
шетке –
за пределы
хат -
письмо
Ә)
Өлеңді оқу
1.
Оқушылар өлеңді іштей бір рет оқып шығады.
2. Өлең
жолдарын оқып, аудару
3.
Мұғалім мәнерлеп оқиды.
4.Оқушылар
мәнерлеп оқуға дайындалады.
5.
Оқушылар мәнерлеп оқиды
Б)
Өлеңді талдау.
Осы өлең
кім туралы?
Не
туралы?
Ананың
балаға деген махаббаты қандай өлең жолдарында берілген?
V.Жаттығу
жұмыстарды орындау
А)
Нақыл сөздермен таныстыру.
Ата-ананың
қадірін балалы болғанда білерсің,
Ағайынның
қадірін жалалы болғанда білерсің.
Күннің
құшағы жылы,
Ананың
құшағы жылы.
Анаңды үш
рет Меккеге арқалап апарсаң да, қарызыңнан құтылмайсың.
Ананың ақ
сүтін ақтамағанның бағы ашылмас, шырағы жанбас.
Ү. Қорытынды: Кімнің өмірбаянымен таныстық? Ол кім? Қандай өлеңмен
таныстық? Ол неге үйретеді?
3. Класстер толтыру
ҮІ. Бағалау.
ҮІІ. Үйге тапсырма – М.Дұлатұлының
өмірбаянын айтып беру. Өлеңді мәнерлеп оқу.