Сабақтың
тақырыбы: Ж дыбысы
және әрпі.
Сабақтың мақсаты:
1. Ж дыбысының айтылу артикуляциясымен таныстыру;
2. Басқа дыбыстардың ішінен айыра білуге, сөзге дыбыстық талдау жасауға
, сөзді буынға дұрыс бөлуге үйрету;
3.Сурет арқылы заттың атауын білу, ойлау қабілеттерін арттыру;
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кеспе әріптер, әр түрлі текшелер, ребус.
Сабақтың түрі: Ашық
сабақ.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару, оқу-құралдарын алғызу.
-Балалар, біз ьүгіңгі күнге дейін бірнеше дыбыстармен таныстық.
-Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Қандай болып екіге бөлінеді?
- Олай болса мен бұрын танысқан дыбыстарды көрсетіп, айтамын. Егер
мен көрсетіп атаған дыбыс дауысты дыбыс болса қызыл текшелеріңді, дауыссыз
дыбыс болса көк текшелеріңді көтеріңдер.
- Өте жақсы, балалар,. Енді біз «Алма жинау» ойынын ойнайық.
(Үлкен алма ағаштың суреті, жемісімен)
- Мына алма ағашында алмалар пісіп тұр екен . Әр алманың артында дыбыс
таңбасы (әріп). Жазылған, дыбысты атап, сол дыбысқа байланысты сөз құрап, мына
үлкен себетке саламыз. Аталған сөздерге буындық талдау жасатып отыру.
2. Жаңа сабақ.
Ойын: « Ойлан тап» ойыны арқылы жұмбақ, ребус шештіру.
- Ал , балалар, мен сендерге жұмбақ жасырайын.
1. Күндіз бәрі қашады,
Түнде аспанды басады. (Жұлдыз)
2.Ішіне тамақ салынған,
Есігі тастай жабылған. (Жұмыртқа)
Ребус (суретті жұмбақ)
Шешуі: Жапалақ.
-Осы біз шешіп тапқан сөздер қай дыбыстан
басталып, айтылып тұр?
-
Сонда балалар, бүгіңгі
біздің өтетін тақырыбымыз, яғни жаңа дабыс Ж дыбысы мен әрпі.
-
Ж дыбысы дауыссыз дыбыс.
-
Неліктен дауыссыз дыбыс?
Ж дыбысының айтылу артикуляциясымен таныстыру.
Ойын :«Кім жылдам» ойыны арқылы тақтаға ілінген суреттегі
заттардың атауларын атату , аңғарту.
Буынға бөлу.Дыбыстың сөз басында, ортасында , соңында келетінін балаға
өздеріңе байқатып атату, аңғарту.
Суреттер: Жылқы, жапалақ, жұлдыз, жираф, жүзім.
-
Енді балалар, осы
сөздеріңе дыбыстық талдау жасап жіберелік. Неше дауысты, неше дауыссыз екенін
ажырату.
-
Өте жақсы, балалар . Енді
қолымызды шапалақтап, осы сөздерді буынға бөліп жіберелік.
-
Жақсы, буынға да бөліп
тастадық. Осы зеректігімізді дәлелдеу үшін «Біз зерекпіз» ойынын ойнайық. Мен
сендерге алдымен дабыстарды, сонан соң буынды,, сөзді атаймын. Солардың ішінен
Ж дыбысы бар дыбыс, буын, сөз кездескенде қолдарыңды шапалақтайсыңдар.
Мысалы: 1. п, б, с, ж; л, ж, қ, ә, т.б. (дыбыс)
2. на, са, жа, ла, жу, т.б. (буын)
3. таға, саға, жаға, алға, жылға,
(сөз)
- Қай дыбысты атадық?
-Ендеше Ж дыбысы. Мынау сол дыбыстың таңбасы – Ж ж әрпі. Көрсетіліп,
тақтаға ілінеді. Ж дауыссыз дыбыс екенін тағы да қайталап анықтау. Баспа түрін,
жазба түрін салыстырып көрсету.
- Қане , балалар, енді осы әріпті ауаға әдемі етіп, жазайық.(олармен
бірге әдемі етіп жазып көрсету)
Дәптермен жұмыс жасау.
Дәптерлеріңе үлгі бойынша жазып көрсету.
Сергіту сәті
Желпілдейді ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай балалар,
Үп-үлкен боп
өседі.
Оқулықпен жұмыс жасау.
Оқулықта берілген Ж дыбысына байланысты сөздерді оқу, буынға бөлу.
Жа-ға
жа-лау жо-та жаң-тақ
Жа-са
жа-сау жу-а жу-сан
Карточкамен жұмыс жасау.
Оқушылаға жеке-жеке суреттер таратылып, заттың атын атап астына қатесіз
жазу. (жолбарыс, жапалақ, жүзім, жапырақ)
Тақпақ оқу.
-Балалар, Ж дыбысы бар сөздерді атандаршы,.
-Жақсы, енді өздерің Ж дыбысын қатыстырып, сөз ойландаршы.
(Ж дыбысынан басталатын)
- жүзік, жүзім, жылан, жираф, т.б
Ж дыбысы бар сөздерді атату.
4. Қорытынды.
Жаға да бар,
Аға да жоқ,
Жара да бар,
Ара да жоқ.
-Балалар, бүгін қандай дыбыспен таныстық?
-Ж дыбысы дауысты ма, дауыссыз ба?
-Балалар бүгіңгі сабақ ұнады ма?
-Олай болса, бүгіңгі ашық сабағымыз аяқталды. Барлықтарың сабаққа жақсы
қатыстыңдар.
5.Бағалау.
6. Үй тапсырмасын беру.
70-71
беттерді оқып келу.
Жалаулы бастауыш мектебі
Ашық сабақ
Сауат ашу пәнінен
2016-2017 оқу жылы