Инфоурок Технология Другие методич. материалыПланирование по технологий "Қол өнер.Құрақ туралы түсінік"

Планирование по технологий "Қол өнер.Құрақ туралы түсінік"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:Қол өнер.Құрақ туралы түсінік.

Сабақтың мақсаты:

Білімдіілік:Оқушыларға құрақ туралы түсінік беру.Құрақтың түрлерінен және қолдануынан мағлұмат беру.

Дамытушылық:Оқушылардың теориялық білімдерін іс жүзінде шығармашылықпен ұштастыру,өнерге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік:Оқушыларды үнемділікке ,икемділікке,ынталы болуға,көзбен жобалауға,шыдамдылыққа,еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:түсіндіру,сұрақ-жауап,нұсқау,сарамандық жұмыс.

Пәнаралық байланыс:тарих,геометрия,бейнелеу,әдебиет,сызу.

Көрнекілігі мен керекті құрал -жабдықтар:интерактивті тақта,буклет,дайын бұйымдар,технологиялық карта,дәптер, сызғыш,түрлі-түсті карандаш.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушылардың сабаққа келуін түгендеу.

3.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ.Үй тапсырмасы.

1.Бисер деген не?

2.Бисердің қандай түрлерін білесіңдер?

3.Ең алғаш бисер қай елде пайда

4.Бисер неден жасалынады болды?

5.Бисерді қандай бұйымдарға қолданады?

6.Бисермен қандай сәндік бұйымдар  тоқуға болады.

ІІІ.Жаңа сабақ.

Халықтың ұлт екенін айыратын негізгі  үш арнасы бар:

Тіл өнері,ұлт өнері,қол өнері.

       Халқымыздың қол өнері деп,халық тұрмысында жиі қолданылатын өру, тігу, тоқу,кестелеу,құрастыру,мүсіндеу сияқты шығармашылық жиынтығын айтамыз. Солардың ішінде ертеден келе жатқан,ұрпақтан-ұрпаққа,атадан балаға жалғасқан қол өнердің бір түрі-құрақ құрау өнері.

      Қазақ халқында құрақ құрау өнері 15-16 ғасырда дамыған.Құрақпен өзге елдерде шұғылданады.Мысалы: «құрақ құрау»деген сөзді

Қазақ тілінде:  құрақ

Орыс тілінде:лоскутное шитье

Ағылшын тілінде: пэчворк

Жапон халқында: сашико дейді екен.

     Негізі құрақты екі мақсатта құраған:

1.Әр-түрлі мата қиындыларын іске асыру үшін,кәдеге жарату үшін.

2.Әдемілікті,сәндікті,ұқыптылықты көздеп құраған.

    Құрақтың арнаулы бір оқуы жоқ,оны әрбір адам мата қиындыларынан неше түрлі геометриялық фигуралар арқылы өзінің ой-қиялымен әр түрлі етіп құрауға болады.Ертеде апа-әжелеріміз матаны бірден қырқып,пішіп құрастыра беретін болған және мата қалдықтарын қалдырмай іске жаратып отырған.

    Құрақ құрау өнерінің терең мән мағынасы бар.Апа-әжелеріміз құрақ құрай отырып,қыз немересіне арналған құрақты «Үй болып кетсін,өсіп –өнсін» деген тілекпен жасаған.

    Құрақтың түрлері өте көп.Құрақтарды да ою-өрнектер сияқты топ-топқа бөлген.

1.Аспан әлемі тектес:жұлдызша,аққу.

2.Өсімдік әлемі тектес:сегіз жапырақ,гүл құрақ,қызғалдақ,

3.Жануар,құс әлемі тектес:аққу ,мүйізді ,бал арасы,

4.Геометриялық фигуралар:шахмат, омыртқа

    Құрақтан әртүрлі көрпеше,тұс киіз,жастық қап,ыдыс қойғыш,төсеніш тіккен.Қазіргі кезде де қолданыстан шыққан жоқ.Диванға,креслоға,орындыққа төсеніш ретінде пайдалануға болады.Мысылға көрпеше тігу үшін,орындыққа арналған көрпеше үлгісін алып,табақ табақты қосып тіккен.Оның шетіне су жүргізеді. «Су» дегеніміз бір түсті матадан кесіліп алынған жіңішке жолақ. «Қос су»дегеніміз екі түсті матадан жүргізілген жолақ.

«Қызғалдақ» құрағының жасалу жолы

ІV.Сарамандық жұмыс.

Талғаммен бастап,

Талаппен аяқта.

Технологиялық картадан құрақ құрау кезінде бізге не қажет екенін біліп алайық.Ал енді бүгін біз құрақтың суретін,яғни,эскизін саламыз.

V.Сергіту сәті.

Қорытынды есебінде барлық құрақ құрау өнері туралы білген білімдерімізді ұштастыру,еске түсіру мақсатында сөз жұмбақ шешейік.

1.Құс әлеміне байланысты құрақ түрі(Аққу )  

2.Аспан әлеміне байланысты құрақ түрін ата.(Жұлдызша)

3Ағылшын тілінде құрақты қалай атайды.(Пэчворк)  

4.Құрақты неден жасайды?(Мата)

5.Гүл атына байланысты құрақ атауы.

VІ.Сабақты бекіту.

Сұрақтары:

1.Құрақ құрау өнері қай ғасырда дамыған.

2.Құрақты қандай мақсатпен құраған?

3.Құрақты қандай топқа бөлеміз., түрлері қандай?

4.Тағы қандай елдерде құрақты пайдаланған?

 5.Құрақтан қандай бұйымдар тігуге болады?

6.Құрақтың қандай мән-мағынасы бар?

VІІ.Оқушыларды бағалау.Белсене араласып,сұрақтарға жауап берген,тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды бағалау.

VІІ.Үй тапсырмасы.Қатырма қағаздан үлгілер дайындап келу,мата,қайшы,ине жіп алып келу.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Планирование по технологий "Қол өнер.Құрақ туралы түсінік""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Социальный работник

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
