Инфоурок Начальные классы Рабочие программыПлан урока самопознание

План урока самопознание

Скачать материал

2 тапсырма:Өзiн-өзi тану сабағының жоспары

 

Мектеп                          № 29

Тақырып Жер-Ана

Құндылық: сүйіспеншілік Қасиеттер: барлығына сүйіспеншілікпен қарау, достарына көмек қолын соза білу, өзімшілдік болмау.

Мұғалiм:                     Cынып 4   Оқушылар саны

 

Сабақ мақсаты: табиғатты алялауға үйрету арқылы сүйіспеншілік құндылығының мағынасын ашу.

Сабақтың міндеттері:

1. Білімділік:  барлығына сүйіспеншілікпен қарауға үйрету.

2.Дамытушылық: достарына көмек қолын соза білу қаблеттерін дамыту


3. Тәрбиелік:  өзімшіл болмауға тәрбиелеу.

Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер)

Сабақбарысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi.

 

Тыныштық сәтi.

Әуен: орманға саяхат

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

«Атаның өнегесі» әңгіме  сахналау. 124 бет.

 

Сабақ барысын талқылау:

Дәйек сөз.

Баптағанға - жер жомарт.

                            Халық мақалы.

Дәйек сөзді хормен жаттап, дәптерлеріне жазғызу.

1.      Жомарт, баптау деген сөздердің мағынасын қалай түсінесіздер?

 

1.      Әңгiмелеу (сұхбат).

             Көктем исі.                             Э.Шим

Әкем жұмысқа кеткелі жатыр еді. Апа оған былай деді:

-Көктем исі шыққан заматта бізде барамыз. Көктем исін мен сезген емеспін. Өткен жылғысында еске түсіре алмадым.

    Күн жылына бастады. Үй төбесінің кенересінде  сүңгілер сорғалап тұр. Көгілдір аспанға көз жетпейді.

-          Көктемнің исі сезіле ме? – деймін.

-          Жоқ,-дейді апам.-Көктем күле бастады. Әлі ертерек. Ақ қар қарауатты. Жол үстінен сылдырап су ақты. Торғайлар күні бойы шиқылдайды. Терезенің желдеткішін ашсаң, көшеден көктемнің шуы естіледі.

-          Көктемнің исі сезіле ме?-деймін апама.

-          Жоқ әлі, дейді апам. – көктемнің шуы енді ғана естіле бастады. Әлі ертерек.

Ақыры қаладағы қар түгел еріп бітті. Күн жылынды. Мүйіс-мүйісте көктем гүлдері сатылып жатыр.

   Апам бір шоғыр еңлік гүлін сатып алды. Сабағы қысқа көкшулан гүл. Сабағынан үзбей тамырымен бірге  қопарып алған. Апам еңлікгүлді искеді де:

-          Міне, көктемнің исі енді аңқыды,-деді. – Жүретін уақыт жетті.

    Менде иіскеп көрдім. Еңлікгүлінен ешқандайгүлдің де, шөптің де иісін сезе алмадым. Көктемнен кәдімгі жердің исі шығып тұр.

 

1 сұрақ:   Бала көктем исін қалай сезінді?

2 сұрақ.   Әже еңлікгүлдің ерекшелігін қалай байқады?

3 сұрақ.   «Көктемнің исі» дегенді сендер қалай түсінесіңдер?

4 сұрақ  Сен Жер Анаға қамқорлық қалай жасаймын деп ойлайсың?

 

  Мұғалімнің сыйы: «Табиғат кереметі» видео ролик көрсету.

 

  1. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

«Орманға ойша саяхат» қиялды қағаз бетіне түсіру.

Топпен суретті қорғау.

 

  1. Үй тапсырмасы.

«Туған жер алтын бесігім»  шығарма.

Топта бір-біріне шығармаларын оқып әр топтан үздік шығармаларды ортаға салу.

 

 

  1. Топпен ән айту.

«Табиғатым-махаббатым» әнін орындау.

                                                              Ұлықпан Жолдасов

Бұл-бұлдар сайраса есіңе ал
Өмірдің сырласу кеші бар
Сүюді білмейтін адамдар
Осынау өмірде несі бар

Табиғатым
Махаббатым
Табиғатым
Махаббатым

Мен сені сағынам көктемде
Аққу қаз төбемнен өткенде
Шерлі бір домбыра дірілден
Әсем бір ән-күйлер төккенде

 

 

  1. Соңғы тыныштық сәтi.

-Мұғалімнің сөзі: Көздерін бір сәтке жұмып сабақта түсінгендерін көз алдарына елестете отырып ойша қорытындылау.

Әуен: Орманға саяхат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың рухани-адамгершілік тереңдігі

Ақиқат құндылығы

 

Бастауыш буын:  шындықты айту, тек қана жақсы сөйлеу және қажеттіні айту, жақсыны көру, қарапайым, білімге құштарлық.

Орта буын: білімді іздену, ойдың, сөздің және істің бірлікте болуы, барлық жағдайда жақсыны көре білу, қарапайымдылық, өз-өзіңе деген адалдық болуы керек, жаманмен жақсыны айыра білу, патриот болу.

Жоғарғы буын:ақиқатты өз-өзінен іздеу, уақытша және өмірлік нәрсені ажырата білу, білімді іздену, барлық діни ағымдарға құрметпен қарау, өз-өзіне сену, жауапкершілік

Сүйіспеншілік құндылығы

Бастауыш буын:   жануарларға, отбасына, барлығына сүйіспеншілікпен қарау, өзімшілдік болмау, достарына көмек қолын соза білуі.

Орта буын: кешіре білу, адалдық, риясыз қызмет ету, қайғыра білу.

Жоғарғы буын: көңіл ауу және сезгіштік, жомарттық, ізгілік. Сүйіспеншілік – көпқырлы алмас сияқты барлық оқушылар үшін сәйкес қырын табу керек.

Дұрыс іс-әрекет

Дұрыс іс-әрекет – ақиқат негізінде сүйіспеншілікпен әрекет ету.

Бастауыш буын:    шындықты айту, қарым-қатынасты бұзбау, жанжалдаспау, денсаулық және тазалықты сақтау (тек қана тәннің тазалығы емес, жанның тазалығы да қажет: таза ой, жақсы көңіл-күй), ата-анаға, мұғалімге, үлкендерге деген құрмет, тыңдау, батылдық.

Орта буын:  жақсы әдет, ұқыптылық, өсек айтпау, шындық айту, басқалар жайлы жаман сөз айтпау (әсіресе жайлы өзі жоқ жерде), ұқыпты болу, жағымсыз әдеттердің қауіпті екенін түсіну, дұрыс тамақтану, өзіне сенімділік, әділеттілік, отбасындағы, мектептегі өзінің парызын орындау.

Жоғарғы буын: сүйіспеншілікпен және махабатпен, жауапкершілік және тәртіппен жұмыс атқару, өзінің бос уақытын тиімді пайдалану, қалаулары (тамақ, ақша, қуат) үшін жоғары шектілік, әлеуметтік және азаматтық жауапкершілік, шынайы көшбасшы қасиеті, әділдік, қоғамға риясыз қызмет ету. Біз тән емеспіз, осы тәнде тіршілік ететін рухпыз.

Жан тыныштығыы

Бастауыш буын: сыпайы, ашуланбайды, тыныштықта отыру тән, көңіл аудару.

Орта буын:    дұрыс ырғақты демалу, салмақтылық, ашуды, сараңдық,жалқаулықты,  басқара білу, өзін-өзі алдамау, шыдамдылық.

Жоғарғы буын:  қарапайым өмір, жоғары ой, қалауларды шектеу, өзіне сенімділік, өзіндік меңгеру, өзіне құрметпен қарау, қарапайымдылық, жағымды ой ойлау.

 

Қиянат жасамау

Бастауыш буын: әрқашан көмектес,ешқашан зиян шектірме, жануарларға қамқорлық көрсету, ешкімді ренжітпеу, қауіпті заттармен ойнамау, топ болып жұмыс жасау.

Орта буын:     басқа да мәдени құндылықтарды түсіну, толеранттылық, жылы шырай, бірлікте болу, мәдени мұралар туралы ескерткіш, қоғамдық құндылықтарға қамқорлық, қоршаған ортаға қамқорлық.

Жоғарғы буын:   мәдениетке, дінге құрметпен қарау, тіршілік иесінің бірде біреуіне оймен,  сөзбен, іспен қиянат жасамау, әлеуметтілік әділеттілік, шыншыл адам болу, жақсы азамат болу.

 

 

 

Мониторинг

- сабақтыңжоспарыныңболуы

- сабақтыталдауоқудыемесәңгімелеуді

- көзбе-көзқарым-қатынасжасау, жүректен-жүреккеөзараәрекеті, өлеңоқуғаболады. 

 - мұғалімеркінсөйлеуінеөзойынеркінжеткізуінеболады, бұлауызшашығармашылық, 

- Әңгіменіқалайөткізугеболады? 

- Сабақтыңбарлыққұрылымдықэлементі бар.

- Мұғалімніңстиліқандай?

- Сабақтағытәртіп

- Сабақтыңрухани-адамгершілікмәнініңашылуы

- Мұғалімніңшығармашылықтәсілі

- Жұмысдәптерініңжүргізілуі

 

 

 

МектепМониторингі

 

 

Мектептіңжалпыатмосферасы  (директормен, мұғалімдермен, балаларменәңгіме)

Мектептегірухани-адамгершіліктәрбиебойыншаіс-шаралардыңұйымдастырылуы. Қарттаркүні, Мектепкебарамыз, Қайырымдылықакцияларыт.б.

Арнайыкабинеттіңболуы (парталардыдөңгелетеқоюкерек). 

Кабинетте музыка қосуғашеңбердеотыруғаболады.

Мұғалімдекүнтізбелікжоспаржәнесабақжоспарыныңболуы. 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока самопознание"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Педагог-психолог

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
