Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсыновтың өмірі мен
шығармашылығы.
Сабақтың мақсаты: 1. А.Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығы
туралы түсінік беру.
2. Еңбектерінің негізгі тақырыптары туралы
балалардың білімдерін дамытып, түсініктерін арттыру.
3. Оқу, білімге, адамгершілікке баулу.
Қолданылатын әдіс: сұрақ – жауап,түсіндіру
Қолданылатын
көрнекіліктер: портреті,
слаид
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
1. ХХ ғасыр басындағы қазақ әдебиетінің тарихи-әлеуметтік жағдайы
қандай болды?
2. Қандай ақын-жазушылардың есімдерін білесіңдер?
3. Оның ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы тарихи жағдайдан өзгешелігі
неде?
1.Мұғалімнің сөзі:
Жаңа сабақ.
1. (Мұхтар Әуезовтің Ахмет жайлы ойын тақта арқылы көрсетіп, талдаймыз)
«Ақаң ашқан қазақ мектебі, Ақаң түрлеген ана тілі, Ақаң салған
әдебиеттегі елшілдік ұран, «Қырық мысал», «маса», «Қазақ» газетінің 1916
жылдағы қан жылаған қазақ баласына істеген еңбегі, өнер-білім саясат жолындағы
қажымас қайраты – біз ұмытсақ та, тарих ұмытпайтын істер болатын.»
2. Слаид арқылы Ахметтің өмірінің елеулі кезеңдерін көреміз.
•
1973 жылы -18-ші қаңтарда
Қостанай обл, Торғай атырабындағы Сарытүбек деген жерде дүниеге келген.
•
1882-1884жж - ауыл
молдаларынан хат таниды
•
1886-1891 жж - Торғай
қаласындағы екі сыныпты орысша-қазақша училищеде білім алады.
•
1891-1895жж – Орынбордағы
мұғалімдік мектепте оқып білім алады
•
1895 ж – 1-ші маусымнан
бастап мұғалім болады
•
1901 жылдан бастап
әдебиетпен айналысады
•
1909жылы Қарқаралы екі
сыныпты училищесінің меңгерушісі Ахмет Семей абақтысына алынып, сотсыз, үкімсіз
түрмеде отырып шығады
•
1910 жылы 21-ші ақпанда
түрмеден шығып, Орынбор қаласына келеді
•
1913-18 жж арасында
“Қазақ” газетінің редакторы болып орасан зор қызмет атқарады.
•
1929 жылы ұсталып абақтыға
қамалады.
•
1936 жылы
қайтып келгенімен, 1937 жылы репрессияға ұшырап, 1938 жылы
атылады.
•
3. 1909 ж “Қырық мысал”
•
1926 ж “Әдебиет танытқыш”
•
1911 ж “Маса”
•
1926 ж “23 жоқтау”
•
1912 ж “Оқу құралы”
•
1914 ж “Тіл құралы”
•
1924ж “Әліпби”
1926 ж «Жаңа әліпби»
Тапсырма:1. А.Байтұрсыновтың «Оқ тиіп он үшімде ой түсіріп» деген шерлі
сөзінің мәні неде? Оған себеп болған қандай оқиға?
Сабақты бекіту: 1.
Ахмет Байтұрсынов – ХХ
ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының рухани көсемі. М.
Әуезов
2. Слаид арқылы
Үйге тапсырма: хрон. таблица құру. Өмірі мен шығармашылығын
оқып келу.
Балалардың білімдерін бағалау.