Главная / История / Оқу ағарту ісі 8 сынып

Оқу ағарту ісі 8 сынып

Оқу ағарту ісі 8 сынып
  • История
Описание:

 

Сабақтың тақырыбы:  Оқу ағарту ісі

 

Сабақтың мақсаты:

 

Білімділік: Оқушыларды ХІХ ғасырдың соңы – ХХ ғасырдың бас кезіндегі Қазақстандағы білім беру жүйесінің қүрылымы және негізгі бағыттарымен таныстыру, патша әкімшілігі қазақ халқын ағарту саласында қандай мақсат көздегенін, өлкедегі оқу-білім ісінің маңызын ашып көрсету

 

Дамытушылык: Тарихи оқиғаларға шығармашылық түрғыда талдау жасай білу әдісіне үйрету және білімнің маңызы жайлы логикалық- танымдық ойлау жүйесінің дамып,тақырыпты терең меңгеруге деген қызығушылығының арта түсуіне ыкпал ету

 

Тәрбиелік: Алға қойған мақсатқа жетуде оқушыны табандылык таныту, кажырлылык көрсету және шыдамады  болуға тәрбиелеу

 

Сабақтың типі: Жаңа сабақ

 

Сабақтың түрі: Топтық жұмыс. Ұжымдық  сабақ

 

Сабақтың әдісі:  интерактивті, слайд, тирек сызба, диаграмма

 

Сабақтың қөрнекіліктері: Карта, оқулық

 

Пәнаралық байланыс: Әдебиет,География

 

 

 

                                          Сабақтың барысы

 

1 Ұйымдастыру

 

А)Оқушылармен сәлемдесу және оларды түгендеу

 

Б)  Шабыттану тренингі , топқа бөлу ережелермен таныстыру

 

1топ –  Тарихшылар

 

2 топ – Білімділер

 

3 топ – Шабыт

 

4 топ-  Жас ұлан

 

5топ – Жас қанат

 

Топтық жарыс  сабақтың соңына дейін жалғасып отырады.Топтардың ішінде белсене қатысып отырған оқушылар бағаланады.

 

2 Ұй тапсырмасы « Білім аукционы »

 

Ой  қозғау

 

Білім – өмір шырағы қазіргі заман білім мен ғылым заманы. Ақыл мен заман білім мен ғылым заманы.

 

Қызығушылықты ояту

 

Жаңа сабақты бастамастан алды оқушыларға мына мақал – мәтелдердің жалғасынтап

 

1 . Ғылым теңіз – білім қайық

 

2 . Ақыл азбайды – білім тозбайды

 

3 . Оқу білім азығы – білімөмір қазығы

 

4 . Тіліңмен жүгірме – біліммен жүгір

 

5 . Білім арзан – білім қиын

 

19 ғ соңы  20 ғ бас кезіндегі Қазақстандағы білім беру жүйесінің кұрлымы қалай іске асты

 

Қазақ халқы ерте заманнан-ақ білімді де сауатты болуға ұмтылған,надандык пен топтастыкты әжуа етіп,күлкіге айналдырған.Әр бір ата-ана баласына әдептілікті үйреткен , сауатты да білімді болуға баулыған. Буған мысал ретінде қазақтар арасында «Қара күш бірді жығар , білімді мыңды жығар» деген мақал кеңінен тараған. ХІХ-ХХ ғ ғ бас кезінде Қазақстанда халыққа білім беру ісі екі діни және зайырлы бағытта жүргізілді. ХХ ғ орта кезіне дейін қазақ балалары мектептер мен медреселерде мұсылманша білім алды .Оларды негізінен молдалар оқытты.

 

  Қазақстандағы білім беру жүйесінің қүрлымы

 

1 Бастауыш оқу орындары 1 Толықтырылмаған гимназиялар

 

 2 Орыс қазақ мектептері

 

  3 Приход мектептері

 

 4 Ауылдық мектептер

 

2 Орта оқу орындары.1. Реалдық училишелер

 

 2.Қыздар мен ер балалар гимназиясы

 

3 Арнаулы оқу орындары 1 Мұғалім даярлайтын мектептер

 

  2 Ауылшаруашылық мектепдер

 

 3.Малдәрігерлік мектептер

 

 4 Қолөнер мектебі

 

  5.Теңізде жүзу мектебі

 

  6.Әскери гимназия

 

  7.Ұлдар мен қыздар гимназиясы

 

  8. 1872 Омбы мұғалімдер институты

 

  9.1879 Ташкент мұғалімдар институты

 

 

 

Cабақты бекіту

 

1 – Слайд

 

 Оқулык мен жұмыс

 

                                                                  Топтар талқылайды

 

 


МақсатыБағыттарыКедергілері

 

ОрталықтарыСатылары

 

 

 

    2   – Слайд

 

 Салыстыру

 

Қазақстандағы оқу ісінің құрылымы

 

 

 

Қазақстандағы ХІХ ғ соңы мен ХХ ғ бас кезеңіндегі оқу ағарту жүйесі

(білім беру сатылары)

 

Қазақстан Республикасындағы оқу ағарту жүйесі

(білім беру сатылары)

 

 

 

 

 

 


Қәзіргі жазуға қалай жеттік

 

Ежелгі заманда  орта ғасырда  ғ

 

Қәзірғі кезде білімнің маңызы

 

                                                             3  Пікірталас

 

Болашақта латын элипбие керек , керек емес

 

                                                             4  Ой толғаныс

 

Қазіргі кезде білімнің маңызы

 

  3  – Слайд

 

Қазіргі жазуға қалай жеттік, әр топ бәр кезеңді

 

 

 

 Болашақта

 

 

Қәзіргі

 

19 ғ 

 

Орта ғасыр.

  Орта ғасыр  аңдайды.

  Орта ғасыр 

 

Ежелгі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Бағалау.

 

 

 

 

 

Сабақты қортындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің, қай топтың ұпайы жоғары болғандығының қорытындысы шығарылды.

 

Ұйге тапсырма беру тақырыбына арналған эссе жазу ой түйіндеме

Автор
Дата добавления 21.11.2014
Раздел История
Подраздел Конспекты
Просмотров 2372
Номер материала 4380
Скачать свидетельство о публикации
