Инфоурок Технология Рабочие программыОткрытый урок по технологии на тему «Киізден аяқ киім жасау технологиясы»

Открытый урок по технологии на тему «Киізден аяқ киім жасау технологиясы»

Скачать материал

 

Сабақтың тақырыбы: «Киізден аяқ киім жасау технологиясы»

Сабақтың мақсаты:

1.      Киізден қысқа қонышты аяқ киім жасау технологиясын үйрету.

2.      Киізден жасалған бұйымдарды көрсету арқылы оқушылардың қолөнерге деген қызығушылығын арттыру.

3.      Оқушылардың жүрегіне жол тауып, олардың бойында еліне, жеріне, ұлттық өнерге деген сүйіспенщшілікке тәрбиелеу.

Көрнекілік: «Аяқ киім үлгілері, киізден жасалған бұйымдар,плакаттар, альбом, фото сурет т.б.»

Құрал жабдықтар: жүн, сабын, кленка, қайшы, қатты қағаз, тостақ, оқтау,елеуіш  т.б.

Пән аралық байланыс: биология, сызу, бейнелеу өнері.

Сабақ барысы: 

І. Ұйымдастыру кезеңі : жинақтау, түгендеу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:  өткен тақырып бойынша сұрақ – жауап.

1.      Жүнді бояу алдындағы  өңдеу жұмыстар

2.      Жүнді бояу үшін қандай табиғи бояулар қолданылады?

3.      Кәзір қандай бояулар қолданамы?

 

Жаңа сабақ түсіндіру жоспары:   киіз аяқкиім жасау технологиясының тиімділігі.

1.    Киізді пайдаланып кәдеге жарату, іске асыру.

2.    Қазақ ұлттық қолөнерге қызығушылығын арттыру.

3.    Шеберлікке, әдемілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеік мәні зор.

4.    Алған білімдерін өмірге пайдалана білуге үйрету.

Қажетті материалдар: 

Ø  Жүн

Ø  Сабын

Ø  Клеенка немесе линолеум

Ø  Тюль су өткізетін материал

Ø  Елеуіш су құятын

Ø  Суға арналған тостаған

Ø  Ине

Аяқкиім жасауға кететін жүн шығыны аяқкиімнің өлшемінен түріне байланысты әр – түрлі болады. Сызбаның базалық негізін негізін жасап алу үшін қалың қағазға немесе кардонға 39 – өлшемді табан сұлбасын салу керек, жан –жағынан 4-5 см қосу керек.  жүннің мөлшері 280 г.

Бүгінгі сабақта жасайтын «С» қысқа қонышты етік.

Киізден жасалған бұйымдар: (слайд бойынша көрсету)

 

Қағаздан немесе линолеумға үлгісі көшіріледі.

Дайын үлгіге жүннің алғашқы қабаты көлденен бағытта салынады,

одан соң екінші қабат тік бағыт бойынша салынады.

Ұнаған моделді таңдап алғаннан кейін, іске кірісуге болады.

Үлгі бетіне салынған жүнді тюльмен жабамыз.

Үстіне елеуіш арқылы су құямыз.

Жүннің бетін сулай өңдеуге, кірісеміз аздап басып, жүнді тығыздаймыз. Қолымызды сабындап алып алақанымызбен бұйымның бетін айналдыра сипалап, үстінен нығыздап баса түсеміз. Сабынның көбігі шығып тұруы тиіс.

Одан әрі үлгіні іркестеніп қалмас үшін мұқият түрде төңкереміз. Жүннің шығып тұрған шеттерін қайырып қоямыз.

Жүнді қабаттрдың бағыттарын алмастыра отырып салып, жоғарғыда баяндалған киіз мүлік басу үрдісін қайталаймыз.

Осылайша біз киіз басуды аяқтағаннан кейін, оны жұмсақ дымқылды жақсы соратын матамен ораймыз.

Ылғалдылығын  артығын кептіргеннен кейін соғұрлым киіздің шөгуі мен бұйымды тығыздығын ұлғайтады.

Бұйымның ортасынан кесемізде, ішінен үлгісін суырп аламыз.

Осындай жолмен киіз аяқкиім шықты. Бұйымды бөлме температурасында суға шайып аламыз.

Аяқкиімді қалыпқа кигіземіз де кептіруге 20-24 сағатқа қоямыз. Бұйымды күн көзіне мүлде қоюға болмайды, өйткені күн сәулесінің әсерінен бояу өзнің қанықтығын, сапасын жоғалтады.

Қалдық жүннен дайын аяқ киімімзді әшекейлейміз.

Сарамандық жұмыс:  «Келісіп пішілген тон келте болмас» - деген мақалды қолданып сарамандық жұмысқа кірісеміз. Жұмыс  істеу кезінде техника қауіпсіздік ережесін  қатаң ескертемін.

Құрал жабдықтар:  қатты қағаз, қайшы, қарындаш,аяқ киім үлгісі.

Оқушыларға жалпы тпсырма беру: киізден жасалған дайын бұйымдарды көрсету арқылы оқушыларға аяқкиімнің үлгісін қатты қағаздан немесе клеенкадан жасату.

Сабақты бекіту:

1.      Киізден жасалатын қандай бұйымдарды білесіңдер?

2.      Аяқкиім жасау үшін керекті құрал – жабдықтар

3.      Не үшін балалр сабынын қолданамыз?

4.      Киіз аяқ киім стандарт бойынша неше түрге бөлінеді?

5.      Неліктен дайын болған аяқкиімді күннің көзіне қоюға болмайды?

Қорытындылау: оқушылардың еңбегін бағалап, қол еңбектің  қандай әсер  беретін сұрап. Өнер оңай келмейді. Оған белгілі бір күш жұмсап, жаныңды қинап, шыдамдылықпен, төзім керектігін айтып қорытынды жасаймын.

Бағалау: оқушылардың жұмысын тексеріп, қай оқушы ерекше тырысты, жұмыс істегендерне байланысты салыстырмалы түрде бағалау.

Үйге тапсырма: балалар сабыны, клеенка, оқтау, су құятын ядяс т.б.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по технологии на тему «Киізден аяқ киім жасау технологиясы»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Флорист

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: «Киізден аяқ киім жасау технологиясы»Сабақтың мақсаты: 1.Киізден қысқа қонышты аяқ киім жасау технологиясын үйрету.2.Киізден жасалған бұйымдарды көрсету арқылы оқушылардың қолөнерге деген қызығушылығын арттыру.3.Оқушылардың жүрегіне жол тауып, олардың бойында еліне, жеріне, ұлттық өнерге деген сүйіспенщшілікке тәрбиелеу.Көрнекілік: «Аяқ киім үлгілері, киізден жасалған бұйымдар,плакаттар, альбом, фото сурет т.б.»Құрал жабдықтар: жүн, сабын, кленка, қайшы, қатты қағаз, тостақ, оқтау,елеуішт.б.Пән аралық байланыс: биология, сызу, бейнелеу өнері.Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі : жинақтау, түгендеу.ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:өткен тақырып бойынша сұрақ – жауап. 1.Жүнді бояу алдындағыөңдеу жұмыстар2.Жүнді бояу үшін қандай табиғи бояулар қолданылады?3.Кәзір қандай бояулар қолданамы? Жаңа сабақ түсіндіру жоспары:киіз аяқкиім жасау технологиясының тиімділігі.1.Киізді пайдаланып кәдеге жарату, іске асыру.2.Қазақ ұлттық қолөнерге қызығушылығын арттыру.3.Шеберлікке, әдемілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеік мәні зор.4.Алған білімдерін өмірге пайдалана білуге үйрету.Қажетті материалдар:ØЖүнØСабынØКлеенка немесе линолеум ØТюль су өткізетін материалØЕлеуіш су құятынØСуға арналған тостағанØИнеАяқкиім жасауға кететін жүн шығыны аяқкиімнің өлшемінен түріне байланысты әр – түрлі болады. Сызбаның базалық негізін негізін жасап алу үшін қалың қағазға немесе кардонға 39 – өлшемді табан сұлбасын салу керек, жан –жағынан 4-5 см қосу керек.жүннің мөлшері 280 г. Бүгінгі сабақта жасайтын «С» қысқа қонышты етік.Киізден жасалған бұйымдар: (слайд бойынша көрсету)Қағаздан немесе линолеумға үлгісі көшіріледі. Дайын үлгіге жүннің алғашқы қабаты көлденен бағытта салынады, одан соң екінші қабат тік бағыт бойынша салынады.Ұнаған моделді таңдап алғаннан кейін, іске кірісуге болады.Үлгі бетіне салынған жүнді тюльмен жабамыз.Үстіне елеуіш арқылы су құямыз.Жүннің бетін сулай өңдеуге, кірісеміз аздап басып, жүнді тығыздаймыз. Қолымызды сабындап алып алақанымызбен бұйымның бетін айналдыра сипалап, үстінен нығыздап баса түсеміз. Сабынның көбігі шығып тұруы тиіс. Одан әрі үлгіні іркестеніп қалмас үшін мұқият түрде төңкереміз. Жүннің шығып тұрған шеттерін қайырып қоямыз.Жүнді қабаттрдың бағыттарын алмастыра отырып салып, жоғарғыда баяндалған киіз мүлік басу үрдісін қайталаймыз.Осылайша біз киіз басуды аяқтағаннан кейін, оны жұмсақ дымқылды жақсы соратын матамен ораймыз. Ылғалдылығынартығын кептіргеннен кейін соғұрлым киіздің шөгуі мен бұйымды тығыздығын ұлғайтады. Бұйымның ортасынан кесемізде, ішінен үлгісін суырп аламыз.Осындай жолмен киіз аяқкиім шықты. Бұйымды бөлме температурасында суға шайып аламыз. Аяқкиімді қалыпқа кигіземіз де кептіруге 20-24 сағатқа қоямыз. Бұйымды күн көзіне мүлде қоюға болмайды, өйткені күн сәулесінің әсерінен бояу өзнің қанықтығын, сапасын жоғалтады. Қалдық жүннен дайын аяқ киімімзді әшекейлейміз.Сарамандық жұмыс: «Келісіп пішілген тон келте болмас» - деген мақалды қолданып сарамандық жұмысқа кірісеміз. Жұмысістеу кезінде техника қауіпсіздік ережесінқатаң ескертемін.Құрал жабдықтар:қатты қағаз, қайшы, қарындаш,аяқ киім үлгісі.Оқушыларға жалпы тпсырма беру: киізден жасалған дайын бұйымдарды көрсету арқылы оқушыларға аяқкиімнің үлгісін қатты қағаздан немесе клеенкадан жасату.Сабақты бекіту: 1.Киізден жасалатын қандай бұйымдарды білесіңдер?2.Аяқкиім жасау үшін керекті құрал – жабдықтар3.Не үшін балалр сабынын қолданамыз?4.Киіз аяқ киім стандарт бойынша неше түрге бөлінеді?5.Неліктен дайын болған аяқкиімді күннің көзіне қоюға болмайды?Қорытындылау: оқушылардың еңбегін бағалап, қол еңбектіңқандай әсерберетін сұрап. Өнер оңай келмейді. Оған белгілі бір күш жұмсап, жаныңды қинап, шыдамдылықпен, төзім керектігін айтып қорытынды жасаймын.Бағалау: оқушылардың жұмысын тексеріп, қай оқушы ерекше тырысты, жұмыс істегендерне байланысты салыстырмалы түрде бағалау.Үйге тапсырма: балалар сабыны, клеенка, оқтау, су құятын ядяс т.б.

Скачать материал
