Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Другое / Открытый урок по казахскому языку на тему "Астана-таза қала"

Открытый урок по казахскому языку на тему "Астана-таза қала"

Курсы профессиональной переподготовки от Московского учебного центра "Профессионал"

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования только до 31 августа действуют скидки до 50% при обучении на курсах профессиональной переподготовки (184 курса на выбор).

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: ВЫБРАТЬ КУРС
















Паримбекова Жулдызай Нарбаевна

01.01.1978ж

7 мектеп-гимназия қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Жұмыс орны: Ғали Орманов атындағы №7 мектеп – гимназиясы

Санаты: екінші

Еңбек өтілі- 17 жыл



Тақырыбы: Астана – таза қала

7 мектеп –гимназия

Күні, айы: 08.11.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Паримбекова Ж.Н.

2 -сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:14

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:14

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.1 күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздерден құралған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсіну.

2.1.3.1. тыңдаған мәтінге мұғалімнің көмегімен иллюстрация / суреттер/ сызбалар таңдау және қарапайым сұрақтарға жауап беру.

2.3.5.1. мұғалімнің көмегімен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу.


Сабақтың мақсаты

Барлығы:қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсінеді.

Көбі: тыңдаған мәтінге мұғалімнің көмегімен иллюстрация / суреттер/ сызбалар таңдайды және қарапайым сұрақтарға жауап береді.


Кейбірі: сөздік, анықтамалықтардан Астана жайлы қажетті ақпаратты табады.


Күтілетін нәтиже



Жаңа сөздер

Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, қазақша Елорда туралы ақпарат бере алады, Астананың көрікті жерлерін таныстыра алады.


Тазала, тазаламау, тазалық сақта, күнде.

Сабақта қолданылатын материалдар

Интерактивті тақта, слайдтар, Астананың суреттері, «Астана» туралы деректі фильм , буклеттер, мен альбомдар, желімқағаздар (стикерлер)


Оқыту әдістері

Түсіндіру, сұрақ-жауап әдісі, «Ой шақыру» әдісі, сергіту сәті, жұптық жұмыс , «Ойлан, тап!» статегиясы , «Жеңілдетілген анықтама» тәсілі, топтық жүмыс, «Пошта» рефлексия.

Дереккөздері

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.


Сабақтың барысы


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу


Өткен сабақты тексеру



І. Қызығушы

лықты ояту



























































ІІ. Мағынаны тану

(МК) Мұғалім сыныпты сабаққа ұйымдастыру үшін оқушылармен бірге «Ыстық алақан» құрады.


Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды

Астана қаласы бойынша постер дайындап келу.


-Ендеше біздің туған жеріміз, туған еліміз қалай аталады? (Қазақстан )

-Ал Қазақстан туралы не білеміз? Қазақстан қандай мемлекет? (тәуелсіз, егеменді)

-Дұрыс айтасыңдар. Еліміз егемендігін қашан алды? (1991 жылы 16 желтоқсан)

-Қазақстан Республикасының Президенті кім? (Н.Ә.Назарбаев)

-Жақында қандай мереке өтті?(1-желтоқсан алғашқы президент күні)

-Иә, республикамыздың әр түрлі ұлттар тату-тәтті өмір сүріп жатыр.

-Осы Қазақстанымыздың бас қаласы қалай аталады? (Астана)

-Сен қай қалада тұрасың? (Мен Астана қаласында тұрамын)

-2017 жылғы 10 мамырдан бастап 10 қыркүйек аралығында ең ірі әлемдік оқиға?

-Экспо көрмесі

Көрменің тақырыбы «болашақ Энергиясы»


Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсету.


Суретке назар аударыңдар.

-Балалар, суретте қандай қаланың көріністерін көріп тұрсыңдар?

-Ия,дұрыс,бұл біздің еліміздің алтын ордасы-Астана қаласы.

-Астана қаласы туралы толық мәлімет алу үшін біз 3 топқа бөлініп экскурсия жүргіземіз.

Бұл жұмыс барысында Астана қаласының кешегісі мен бүгінгісіне, болашағына сапар шегеміз. Алдарыңда 3 топ бар.


Кешегі Астананы бізге «Тарихшылар» тобы баяндайды.

Бүгінгі Астананы бізге «Журналистер» тобы әңгімелеп береді.

Болашақ Астананы бізге «Сәулетшілер» тобы көрсетеді.


Астана қаласының көрнекті жерлері туралы фотосуреттері бойынша әңгіме дайындап келуге берілген.

Міне, балалар, көрдіңдер ме, Астана қаласында қандай әдемі, көрікті таң қаларлық жерлері бар.

Қазақстанның тағы қандай қалалары астана болды? Олардың тарихына шолу жасайық. Ол туралы мәліметтерді «Тарихшылар» тобы айтып береді.

Бүгінгі Астана қаласы жайлы «Журналистер» тобы сұхбат жүргізеді. (тіл дамыту, рөлдік ойын)




Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында тақтаға «Ой шақыру» әдісін пайдаланып, «Астана» сөзіне ассоциаграмма құрғызады.









Ханшатыр Бәйтерек


hello_html_m7fdd717d.gif

Экспо -2017

Думан


жас қала

Ақорда


таза қала


Астана қаласының атауы парсы тілінен аударғанда «киелі орын», «босаға» деген мағынаны білдіреді.

1.Сөздікпен жұмыс.

А)Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады.Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

Ә) «Дұрыс айт» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға машықтандырады, бірнеше рет қайталатады.

Тазалаучистить, убирать,cleaning

Тазаламау- не чистить , не уб ирать, not to clean

Тазалық сақта – соблюдай чистоту, кeep cleanness

Күнде –ежедневно, еnvy

2.Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқылым. Оқулықтағы мәтінді оқытады, қайталатады.

А) Оқулықтың 127-беттегі мәтінге сүйеніп, кестені толтырамыз


3.Топтық жұмыс.

І топ. Тапсырма

Жақша ішіндегі сөздердің дұрыс нұсқасын таңда.

Аула сыпырушы (үй, аула, бассейн, мектеп, дүкен) сыпырады.

Аула сыпырушы ауланы (бүгін, ертең, демалыс күні, күнде ) сыпырады.

Мен аулаға (гүл, су, құм, тамақ, қоқыс, қағаз) тастамаймын.

Қоқысты (сөмкеге, көшеге, қоқыс жәшігіне, сыныпқа) тастаймын.


ІІ топ. Тапсырма

Сөздерге қажетті қосымшаларды жалғап жаз

Мен тазалық сақтай...

Сен тазалық сақтай...

Сіз тазалық сақтай...

Ол тазалық сақтай...


ІІІ топ.

Оқы, сәйкестендір

hello_html_m3c8b5985.pnghello_html_m3c8b5985.pnghello_html_m3c8b5985.pnghello_html_m318c3478.pnghello_html_m318c3478.pnghello_html_m318c3478.pnghello_html_m318c3478.png


hello_html_m3be1462f.pnghello_html_m3be1462f.pnghello_html_m3be1462f.pnghello_html_m3be1462f.pnghello_html_m3be1462f.png

hello_html_6f16b31b.pnghello_html_6f16b31b.pnghello_html_6f16b31b.png

hello_html_b90f31e.png hello_html_71162cb2.pnghello_html_71162cb2.png

hello_html_64944ea7.png hello_html_m41c62e13.png hello_html_m2fe6ee2e.png



Екі қоқыс жәшігі, құм

Екі орындық, аула

Үш әткеншек, төрт сырғанақ

Бес доп, үш ағаш


4. Сергіту сәті

Бейнеролик


Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс.

(жеке қима-қағаздармен жұмыс)

«Жеңілдетілген анықтама» тәсілін қолданады. Тақырып аясында 2-3 (қоқыс тастама, тазалық сақта, көше таза) сөз береді.



Оқушылар ортаға шеңбер құрып,бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.


Үй тапсырмасы бойынша оқушылар постер дайындап келеді



Оқушылар сұрақтарға жауап береді






















Интерактивті тақтадан бейнеролик көреді









































Ассоциаграмма құрады






















Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.

Айтылым.Сөздерді дұрыс айтуға жаттығады, қайталайды.







Тыңдалым.Оқылым.Мәтінді оқиды, сұраққа жауап береді.
















Айтылым.Жақша ішіндегі сөздердің дұрыс нұсқасын таңдайды.









Жазылым.Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып жазады.




Оқылым.Айтылым .


























Сергіту жаттығуын

жасайды.





Берілген сөздер бойынша барлығына түсінікті болатындай анықтама айтады.

ІІІ. Ойтолғаныс























ІV. Бекіту


V. Бағалау


VI. Үйге тапсырма


VII. Рефлексия








Оқушылардың ой-өрісін дамыту үшін.

Бүгінгі біздің сабағымызда Аула сыпырушы сендерге айтатын сөздері бар екен, Сандардың түсіне қарап, әріптерді орналастыр




hello_html_m5279baf5.gif

hello_html_26a11ec0.png


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12






Бейнеролик көрсету


Формативті бағалау.


Оқулықтағы 128-беттегі 2-тапсырманы орындау.


Мұғалім түрлі желімқағаздар

(стикерлер)таратып береді


hello_html_me06e5e6.png








Айтылым.Ойынның шарттарын орындайды.



















Интерактивті тақта

Смайликтермен бағалау





Оқушылар сабақтан алған әсерлерін желімқағаздардан (стикерлерге) жазып, тақтадағы конвертке салады













  • Другое
Дата добавления 16.01.2018
Раздел Другое
Подраздел Другое
Просмотров 108
Номер материала MA-073709
