Инфоурок Начальные классы Рабочие программыҚос сөздердің тыныс белгісі

Қос сөздердің тыныс белгісі

Скачать материал

                                                            

«Үшарал қаласы  №2  орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығы бар»  мемлекеттік мекемесінің бастауыш  сынып мұғалімі  Бургамбаева Жанар Касымжановна

 

Қазақ тілі  4 сынып

 

Сабақтың тақырыбы: Қос сөздердің тыныс белгісі
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Жаттығу жұмыстарын орындау арқылы қос сөздің жасалу жолдары және жалпы күрделі сөздер туралы алған білімдерін қайталап, бекіту;
Дамытушылық: Мәтіндерді талдау, деңгейлік, тестілік тапсырмалар арқылы оқушылардың танымдық, шығармашылық қабілеттерін байқау, дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларға адамгершілік және ақыл - ой тәрбиесін беру, әдемі жазуға, мәнерлеп сөйлеуге тәрбиелеу.
Түрі: Қайталау сабағы
Әдістері: Сұрақ - жауап, талдау, өзіндік, ойын, көрнекілік, деңгейлеп, саралап оқыту әдісі.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, ана тілі.
Көрнекті құралдар: “Күрделі сөздер”- сызбасы, қала аттары жазылған қима қағаздар, кемпірқосақ суреті, Венн диаграммасы

Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 52-жаттығу
а) Өтілген материалдарды пысықтау. Ауызша “Саяхатқа шығу”ойыны арқылы ережелерді қайталау. Магниттік тақтада, қала аттары жазылған қима қағаздарда сұрақтар берілген.
- Елімізде қандай үлкен қалалар бар?
- Елімізде осы аталған қалаларға кімдердің саяхатқа шыққысы келеді?(Тақтаға шыққан оқушы өзі қалаған қала аты жазылған қима қағазды алып, сыртында жазылған сұраққа жауап беріп, сол қалаға баруға жолдама алады)
Қима қағаздарда:
Астана
- Күрделі сөздер дегеніміз не? Олардың жасалу жолдары.
Ақтау
- Біріккен сөздер дегеніміз не?
Ақтөбе
- Біріккен сөздерден жасалған кісі аттарының жазылуы.
Жезқазған
- Біріккен сөздерден жасалған жер - су аттарының жазылуы.
Өскемен
- Қос сөздер дегеніміз не?
Қос сөздердің жазылуы.
Көкшетау
- Қос сөздердің жасалу жолдары
Семей
- Біріңғай сөйлем мүшелері дегеніміз не?

ІІІ. Терме диктант. Қос сөздерді теріп жазу. Түйеқұс, ата - ана, үйір - үйір, қосаяқ, бала - шаға, алабота, анда - санда, Темірқазық, мая - мая, жалт - жұлт, Сарысу, әп - әдемі, Алакөл, Гүлзипа.
(Жұппен жұмыс. Қатар отырған әр жұп бір - бірлерінің дәптерлерін алып тексеру.)

ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қос сөздерді жай сөздерге айналдырып жазу. Әр оқушы бір сөйлемнен түсіндіре отырып жаздырады.
Тақтамен жекеше жұмыс.
Берілген қос сөздерді топтап жазу. Тақтаға үш оқушы шығады.
І. Кезек - кезек, күте - күте, қырқа - қырқа, машина - машина.
ІІ. Ата - баба, тау – тас, іркес - тіркес, салдыр - гүлдір.
ІІІ. Быт-шыт, тап - таза, үп - үлкен, тып - тыныш.
Сынып оқушылары нұсқа бойынша өздік жұмыс орындайды.
І - нұсқа: 1 топтағы сөздерді қатыстырып, бір сөйлем құрастырып жазу.
ІІ - нұсқа: 2 топтағы сөздерді қатыстырып бір сөйлем құрастырып жазу.
Сөйлемдердегі қарамен жазылған сөздерді қос сөзге айналдырып жазу. Өздік жұмыс ретінде беріледі.

V. Деңгейлік тапсырмалар.
1деңгей (5 ұпай). Біріккен сөздермен жасалған кісі аттарын жаз.
2 деңгей (10 ұпай). Біріккен сөздерден құралған бес өсімдік аттарын ойлап, осы сөздердің ішінен қалаған бір сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаз.
3 деңгей( 15 ұпай). Құрамында қос сөздері бар екі жұмбақ жаз.
4 деңгей (20 ұпай). Құрамында қос сөздері бар екі мақал - мәтел жаз.
Сабақтың соңында әр оқушының жинаған ұпайы есептеліп, жұмыстары бағаланады.

ІV. Сергіту сәті. Ойын Сөзден - сөз шығару. Кемпірқосақ суреті көрсетіледі. Кемпірқосақ сөзінен сөз шығару.
VІІ. Сынып оқушыларына сұрақ беру.
- Біздің тұрған ауданымыз қалай аталады?
Алакөл сөзі қандай күрделі сөз және қалай жасалған?

VІІІ. Топпен жұмыс.
1 топ (сұрақтар экраннан көрсетіледі). Венн сызбасы арқылы ит және итмұрын сөздері салыстырылады.
2 топ. Төмендегі сызбадағы берілген сөздердің сыңарлары бойынша біріккен сөздерді жаз.
Ала аспан
Ақ жаман
Адыр сақал
Ат бұлақ
Асу бота
ІХ. Қорытындылау.
Бүгінгі сабақта қандай тақырыптар бойынша білімдеріңді тиянақтадыңдар?
Х. Үйге тапсырма.      -жаттығу

ХІ. Оқушыларды бағалау

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қос сөздердің тыныс белгісі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Портной

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Жаттығу жұмыстарын орындау арқылы қос сөздің жасалу жолдары және жалпы күрделі сөздер туралы алған білімдерін қайталап, бекіту;
Дамытушылық: Мәтіндерді талдау, деңгейлік, тестілік тапсырмалар арқылы оқушылардың танымдық, шығармашылық қабілеттерін байқау, дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларға адамгершілік және ақыл - ой тәрбиесін беру, әдемі жазуға, мәнерлеп сөйлеуге тәрбиелеу.
Түрі: Қайталау сабағы
Әдістері: Сұрақ - жауап, талдау, өзіндік, ойын, көрнекілік, деңгейлеп, саралап оқыту әдісі.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, ана тілі.
Көрнекті құралдар: “Күрделі сөздер”- сызбасы, қала аттары жазылған қима қағаздар, кемпірқосақ суреті, Венн диаграммасы

Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 52-жаттығу
а) Өтілген материалдарды пысықтау. Ауызша “Саяхатқа шығу”ойыны арқылы ережелерді қайталау. Магниттік тақтада, қала аттары жазылған қима қағаздарда сұрақтар берілген.
- Елімізде қандай үлкен қалалар бар?
- Елімізде осы аталған қалаларға кімдердің саяхатқа шыққысы келеді?(Тақтаға шыққан оқушы өзі қалаған қала аты жазылған қима қағазды алып, сыртында жазылған сұраққа жауап беріп, сол қалаға баруға жолдама алады)
Қима қағаздарда:
Астана
- Күрделі сөздер дегеніміз не? Олардың жасалу жолдары.
Ақтау
- Біріккен сөздер дегеніміз не?
Ақтөбе
- Біріккен сөздерден жасалған кісі аттарының жазылуы.
Жезқазған
- Біріккен сөздерден жасалған жер - су аттарының жазылуы.
Өскемен
- Қос сөздер дегеніміз не?
Қос сөздердің жазылуы.
Көкшетау
- Қос сөздердің жасалу жолдары
Семей
- Біріңғай сөйлем мүшелері дегеніміз не?

ІІІ. Терме диктант. Қос сөздерді теріп жазу. Түйеқұс, ата - ана, үйір - үйір, қосаяқ, бала - шаға, алабота, анда - санда, Темірқазық, мая - мая, жалт - жұлт, Сарысу, әп - әдемі, Алакөл, Гүлзипа.
(Жұппен жұмыс. Қатар отырған әр жұп бір - бірлерінің дәптерлерін алып тексеру.)

ІV. Оқулықпен жұмыс.
Қос сөздерді жай сөздерге айналдырып жазу. Әр оқушы бір сөйлемнен түсіндіре отырып жаздырады.
Тақтамен жекеше жұмыс.
Берілген қос сөздерді топтап жазу. Тақтаға үш оқушы шығады.
І. Кезек - кезек, күте - күте, қырқа - қырқа, машина - машина.
ІІ. Ата - баба, тау – тас, іркес - тіркес, салдыр - гүлдір.
ІІІ. Быт-шыт, тап - таза, үп - үлкен, тып - тыныш.
Сынып оқушылары нұсқа бойынша өздік жұмыс орындайды.
І - нұсқа: 1 топтағы сөздерді қатыстырып, бір сөйлем құрастырып жазу.
ІІ - нұсқа: 2 топтағы сөздерді қатыстырып бір сөйлем құрастырып жазу.
Сөйлемдердегі қарамен жазылған сөздерді қос сөзге айналдырып жазу. Өздік жұмыс ретінде беріледі.

V. Деңгейлік тапсырмалар.
1деңгей (5 ұпай). Біріккен сөздермен жасалған кісі аттарын жаз.
2 деңгей (10 ұпай). Біріккен сөздерден құралған бес өсімдік аттарын ойлап, осы сөздердің ішінен қалаған бір сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаз.
3 деңгей( 15 ұпай). Құрамында қос сөздері бар екі жұмбақ жаз.
4 деңгей (20 ұпай). Құрамында қос сөздері бар екі мақал - мәтел жаз.
Сабақтың соңында әр оқушының жинаған ұпайы есептеліп, жұмыстары бағаланады.

ІV. Сергіту сәті. Ойын Сөзден - сөз шығару. Кемпірқосақ суреті көрсетіледі. Кемпірқосақ сөзінен сөз шығару.
VІІ. Сынып оқушыларына сұрақ бер

Скачать материал
