Инфоурок Другое Другие методич. материалы"Ортақ етіс" 6 сынып

"Ортақ етіс" 6 сынып

Скачать материал

Сабақ :

Мектеп: Сәкен Сейфуллин атындағы №7 мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалім:  Саменова Айнур Муздыбековна

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар  саны:  23

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы:

Ортақ етіс жұрнақтары

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Етістің  басқа түрлерін еске түсіре отырып, түрлі тапсырмалар  арқылы  ортақ етіс туралы түсіндіру

Сабақ мақсаты:

Оқушылардың барлығы:оқушылар ортақ етіс туралы түсінік  алады.

Оқушылардың көпшілігі: жаттығу жұмыстары арқылы ортақ етістің жұрнақтарын ажырата алады.

Оқушылардың кейбірі: ортақ етістің жұрнақтарын шығармашылық тапсырмаларда қолдана алады.

Құндылықтарды игерту:

 -«Мәңгілік ел» идеялары мен азаматтық жауапкершілік;

-шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

- қарым-қатынас жасау қабілеті;

-өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

-өмір бойы оқуға дайын болу;

 

Пәнаралық байланыс:

Қазақстан тарихы, география, әдебиет

АКТ-ны қолдану дағдылары:

PowerPoint таныстырылымы қолданылады, материал ғаламтордан алынған .

Тілдік мақсаттар:

Грамматика

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Менің ойымша, біріншіден, екіншіден, менің пайымдауынша

 

Осыған дейін меңгерілген білім

 

Жоспар

 

Жоспарлана тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

8мин

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

4мин

Сәлеметсіздер ме? Отырыңыздар! Бүгінгі сабақта кезекші кім? Сыныпта кім жоқ? Жақсы. Қазір, балалар, ортаға келіп мына жерден сиқырлы дөңгелектер алыңыздар.

 

Қызығушылығын ояту.

«Сиқырлы дөңгелектер»

Таңдаған сиқырлы дөңгелектердің келесі бетін аударып қарасаңыздар сиқырлы суреттер табасыздар, онда бір – біріңізбен қалай сәлемдесу керектігінің сиқырлы жолы көрсетілген. Егер алақан суреті болса, қолымызды қысып амандасайық, жүрек бейнеленген болса – құшақтасайық, күн бейнеленген болса – жақсы сөз айтып сәлемдесейік,егер күлкі бейнеленсе, онда бір – бірімізге күлімдей қарайық.

Жақсы ,балалар, олай болса, тамаша көңіл күйменосы сиқырлы дөңгелектер арқылы  топқа бірігейік.

Жүрек -1- топқа бірігіңіздер

Алақан – 2- топқа, Күн -3- топқа, күлкі -4- топқа бірігіңіздер.

Балалар, бүгінгі сабақта сабаққа деген белсенділікті, барлық тапсырмаларды толық орындауларыңызды, тапсырманы орындау барысында ерекше ой айтқан топ оқушыларына жүрек, күн, алақан, күліп тұрған бейне таратылып отырады.

 

3.Үй тапсырмасын  тексеру.

 -Оқушылар,алдарыңызда шаңырақ тұр. Шаңырақ дегеніміз не? (оқушылар шаңырақ туралы пікірлерін ортаға салады).

Шаңырақ – көшпенділік өмір салты туғызған көне тарих жәдігері, рухани мәдениет үлгісі, ата-бабалардың асыл аманаты, ұлтымыздың баға жетпес құндылығы.

Ендеше,  шаңырақ қазақтың киелі құты десе, атадан балаға жалғасып келе жатқан асыл мұрасы десек, Елбасының «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» Халыққа Жолдауында айтқандай, біз осындай  ұлттық құндылығымызды сақтай отырып қана, дамыған елу елдің қатарына қосыла аламыз.

біздің ұлттық салт-дәстүріміз, тіліміз бен әдебиетіміз, ұлттық рухымыз бойымызда мәңгіге қалуы керек. Бұл бізді басқа елдерден ерекшелеп тұратын басты құндылықтарымыз. Яғни, ұлттық код, ұлттық мәдениет сақталмаса, ешқандай жаңғыру болмайды. Ұлттық құндылықтарымызды жалғастырып, ғасырдан-ғасырға жалғастыратын буын ол сіздерсіздер.

Мен бұл шаңырақты жай әкелген жоқпын, қазір осы шаңырақтың уығын қадаймыз. Ол үшін алдарыңызда тұрған уықтағы сұрақтарға жауап беру арқылы оны шаңыраққа ілеміз.

 

а)“Шаңырақ” әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді.

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.      Қазақ тіліндегі етістердің түрлерін ата

2.      Өзгелік етістің жасалу жолы қандай?

3.      Өздік етіс пен ырықсыз етісте қандай ұқсастық бар, оны қалай ажыратамыз?

4.      Ки, жу, тазала етістіктерінен өздік етіс жаса

5.      Салт және сабақты етістікке мысал келтір

Жарайсыңдар, балалар!

https://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=4034c846aef9f73b&mb=imgdb_preview_660

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы

10 мин

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Миға шабуыл»

Балалардың назарын тақтадағы суретке аудару. Балаларға ондағы адамдардың  сан қилы қимылдарын көрсету.

-Балалар, назарымызды тақтаға аударайық

-1-суреттен нені байқап отырсыздар?

 Иә, дұрыс айтасыңдар. Суреттегі адамдардың барлығы түрлі қимыл үстінде.

-алдыңғы сабақтарда біз іс –әрекет қимылдырдың өздігінен, басқа бір адамға орындату арқылы жұзеге асатынын білдіретін етіс түрлерімен танысқан болатынбыз. Ал, осы суретте байқап отырғандай іс –әрекет, қимылдың кейде орындаушысы біреу емес, бірнешеу де болады екен.

Ал осы қимыл әрекеттерді жасауда екінші біреудің қатысуы арқылы орындалатын етістіктің түрі етістің түрі Ортақ етіс түрімен танысайық.

Ортақ етіс етістікке –ыс, -іс,-с жұрнақтары жалғану арқылы жасалады.

Мысалы айт-ыс-ты, көр-іс-ті, сөйле- с –ті

-Етіс жұрнақтары кейде бірінің үстіне бірі қабаттасып та жалғана береді.

Сөйле- с- іл –ді, айт –ыс- тыр –ды т.б

 

Жаңа ақпарат

 Ортақ етістің жұрнақтары қатысқан бірнеше мысалдар келтіре келе, ұғымдарын кеңейтемін.

Толықтыру тест арқылы етістер туралы түсініктерін  кеңейте түсемін. Қайта бағыттау сұрақтарын қоямын.

 

195-жаттығу

-Балалар, енді оқулығымызды ашып 195- жаттығуға назар аударайық. Берілгенін оқытамын. (тақтаның екіге бөліп екі жағына тездетіп жазғызамын)

Ал- ыс –ты, бөге –с – ті, тасы –с –ты, тіг –іс –ті, бағ –ыс –ты, тазала –с , жу –ыс –ты, айт –ыс –қан, қой – ыс –ты, жөнде –с – кен

-Балалар, осы сөздердегі тік, бақ сөздеріне назар аударайықшы, не байқадыңдар?

-Иә, ортақ етістің – ыс –іс жұрнағы жалғанғанда сөздің соңындағы қатаң –к, -қ дыбыстары ұяң –ғ, -г –ге айналды.

-Тамаша.

Топтық жұмыс:

 2 «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы сіздерге тапсырма беріледі.

Астана – халықтың санасын жаңғыртқан жасампаз қала. Ел Тәуелсіздігінен кейінгі астананы ауыстыру бас қаланы қайта жаңғыртуды ғана емес,ең алдымен,қазақтың өз таңдауы өз қолында екендігін көрсетті. Сөйтіп,Тәуелсіздіктің үшінші жылында Президент Н.Ә.Назарбаевтың астананы Алматыдан Ақмолаға көшіру туралы идеясы алғаш рет жарияланды. Кейінен Қараөткел мен Нұра бойындағы Ақмолаға тәуелсіз мемлекеттің жаңа Астанасы келіп орнықты. Біз еліміздің жүрегі, тәуелсіздігіміздің тірегі – Мәңгілік Елордамызды тұрғызуға ат салыстық.

 

Асты сызылған сөзге   сатылай кешенді талдау;  математикалық,фонологиялық, жасырын фонологиялық

Әр топтың жұмысы тексеріледі. Басқа топтағы оқушылар жауаптарды толықтырады.

Шығармашылық тапсырма

Сюжетті суреттер беріліп, солар бойынша тірек сөздер жазады.

1.    Мұғалім тақтаға сол сөздердің тізімін жасайды, бұл сөздер ерекше қажеттілігі бар балаларға қолдау көрсету болады (мейман, қонақ кәде, қонақ күту, сыбаға, табақ тарту, қонақжайлылық, сыйластық, қадірлеу,асқа бата беру).

2.    Тірек сөздерді қолдана отырып, сюжетті суреттер арқылы әңгіме жазады

Әңгімені бағалаудың дескрипторлары:

1 Ортақ етіс жұрнақтарын пайдалана алады

2. Орфографиялық норманы сақтай алады.

3. 10 сөйлемнен кем емес.

hello_html_3592cb8b.jpg
hello_html_m1b522c29.jpg
hello_html_1924ed53.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


http://www.qamshy.kz/uploads/thumbnail/20170709124823655_big.jpg

 

 

Картинки по запросу дастархан батасы

Сабақтың соңы

5 мин

 

«Рефлексия пирамидасы». Оқушыларға жекелей кестені толтыртып, қорытынды жасатамын.

 

 

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация үш түрде іске асады:

1-  оқушыларға қолдау көрсету мақсатында, тапсырмалар біртіндеп күрделенді, оқушы деңгейлерге өту мүмкіндігін алды.

2 –оқушылардан күтілетін нәтиже әр түрлі.

 

Оқушылар дескрипторлар арқылы өздерін тексереді.

Сабақ                қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы қолданылады.

Ойлану

 

 

 

 

 

 

Жалпы баға

.

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1. .

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Ортақ етіс" 6 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор десткого сада

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
