Сабақтың тақырыбы:
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ондық бөлшектер, оларға
қосу және азайту амалдарын қолдану туралы алған білімдерін дамыту, жүйелеу.
Оқушылардың
ондық бөлшектер тарауы бойынша білім дәрежесін анықтап, алған білімдерін
тиянақтап, қорытындылау.
Дамытушылық: Оқушыларды тапқырлыққа баулып, өз бетімен жұмыс істеу
дағдыларын, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, тез шешім қабылдай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау, ойын элементтері бар сабақ
Сабақтың типі:
дәстүрлі
Көрнекіліктер:
интерактивті тақта, карточкалар, кестелер, түрлі-түсті қағаздан жасалған
белгілер.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып,
оларды түгендеу, сабаққа ынталандыру, дайындығын тексеру.
Бүгінгі
сабағымды Д.И.Менделеевтің мына сөзімен бастамақпын: “Ондық таңбамен
өрнектелген санды неміс те, орыс та, араб та, янки да оқи алады”. Бұл
дегеніміз адам баласы қай тілде сөйлесе де, математика тілі бәріне ортақ. Бірнеше
сабақ бойы алған теориялық білімдеріңді бүгінгі қорытынды сабақта түрлі есеп
шығару барысында дәлелдейсіңдер деп үміттенемін.
ІІ Психологиялық дайындық. Оқушылар көңіл-күй қалай? Жақсы ма? Сабақты
бастамас бұрын мынандай жаттығу орындасақ, қалай қарайсыңдар? Ал, кәне,
бәріміз бірге тақтадағы өлең жолдарын оқиық.
Мынау менің жүрегім
Бәрі
осыдан басталған
Мынау басым ақылды
Бәрін осы басқарған
Мынау менің оң қолым
Мынау менің сол қолым
Барлық істі атқарған
Ал енді сабаққа да кірісуге болады.
ІІІ «Математикалық диктант». Оқушылар сендер қазақ тілі, орыс тілі
сабақтарында диктант жазатын ба едіңдер? Ал, математикадан ше? Онда бүгін жазып
көрейік. Мен ондық бөлшектерді оқып отырамын, сендер оларды дәптерлеріне жазып
отырасыңдар.
1) 12,04 7) 17,67
2)
1,36 8) 8,119
3)
24,84 9) 5,945
4)
3,38 10) 3,56
5)
16,532 11) 22,25
6)
7,935 12) 16,42
«11-12»
«8-10» «6-7»
Диктантты жазып болсақ, тақтаға назар
аударайық. Тақтада диктантымыздың жауаптары бар. Сол жауаптарға қарап, өзімізді
тексеріп көрейік. Қанша сұраққа дұрыс жауап бергендеріңе байланысты сендер
Жұлдызшамен, Төртбұрышпен және Үшбұрышпен бағаланып отырасыңдар.
IV «Ауызша есептеу». Оқушылар биылғы 2017 жыл бізге несімен қымбат? Оны
сұрап отырған себебім: бүгінгі сабақты 2017 жылы өтетін үлкен бір іс-шараға
арнағым келіп отыр. Бірақ қандай іс-шара екенін мен сендерге айтпаймын, сендер
өздерің төменде кестедегі тапсырманы ауызша орындап, тауып алуларың керек.
Э К С П О
V Йә, оқушылар дұрыс айтасыңдар. Бүгінгі сабағымыз Қазақстанның елордасы Астана қаласында өтетін
халықаралық көрме – ЭКСПО 2017-ге арналмақ. Бұл көрме туралы
естулерің бар ма? Көрме қашан өтеді? Көрме 2017 жылдың 10 маусым мен 10
қыркүйек аралығында өтеді. Ұйымдастырушылармен таңдалған тақырып «Future
Energy» (Болашақтың қуаты) болып табылады. ЭКСПО-2017 көрмесінің «Болашақтың
қуаты» тақырыбы ең үздік әлемдік энергия сақтау технологиясын, күн, жел, теңіз,
мұхит және термалды су тәрізді бүгінде бар баламалы энергия көздерін
пайдалануда жаңа әзірлемелер мен технологияны пайдалануға мүмкіндік береді. ЭКСПО
көрмесін өткізу кезінде Қазақстанның астанасы әлемнің түкпір-түкпірінен келген
түрлі мәдениеттер үніне толады. Көрменің аумағында күн сайын концерттер, шоу,
ұлттық күндер және өзге де ойын-сауық іс-шаралары өтетін болады. ЭКСПО көрмесін
миллиондаған туристер тамашалайды. Сендер осындай көрмеге барғыларың келе ме?
Барғыларың келсе, бүгін сендерде ондай мүмкіндік туып тұр. Себебі біздің
бүгінгі сабағымызды естіп, ЭКСПО-ның талисмандары келіпті және сендерге түрлі
тапсырмалар ала келген екен. ЭКСПО талисмандарының тапсырмаларын орындауға дайынбыз
ба? Ендеше, бастайық.
VI
«Қатені тап!» ойыны. Бұл
Күнсулу, Бөбек және Ұланның сендерге әкелген тапсырмасы. Дайынбыз
ба?
3,2
6 3,33 10, 4 2,7
+ 2,5
+ 4,5 - 9, 3 - 10, 4
3,5
1
7,38 19, 7 13, 1
VII «Үтірді
тиісті жеріне қой!» ойыны. Жарықтың
да тапсырмасы күрделі емес сияқты. Келісеміз бе? Әр тапсырмамыз бағаланып
отыратынын ұмытпайық, достар. Не себепті Жарық осы көрменің талисманына айналды
деп ойлайсыңдар?
3,2
+ 1,8 = 5
3 +
1,08 = 4,08
7,36
– 3,36 = 4
63
– 2,7 = 603
5,7 - 4 = 1,7
VIII
«Топтық жұмыс». Бекей,
Дармен және Азат біздің топтасып жұмыс
істегенімізді қалап отыр. Ендеше І нұсқаны ұлдар, ІІ нұсқаны қыздар шығарсын.
Кім бірінші аяқтайды екен. Көрейік.
а) 5,9
+ 1,6 =
7,5 а)
45,6 – 13 = 32,6
б) 5,7
+3,28 =
8,98 б)
6,5 – 4,837 = 1,663
в)
10,09 + 0,308 = 10,398 в)
4,3 – 3,5 = 0,8
г) 6,5
– 2,3 =
4,2 г)
8 + 2,6 = 10,6
д) 17
– 0,87 =
16,13 д)
1,27 + 254,3 = 255,57
е)
33,7 – 4 =
29,7 е)
10,029 + 0,308 = 10,337
IX
« Мені тап!» ойыны. Оқушылар осы тапсырманың
жауабында кім жасырынғанын таба аламыз ба? Толқынай ма? Дауылхан
ба? Күнсұлу ма?
X
«Салыстыр!» ойыны. Тенгри
мен Бөрінің тапсырмасы да жеңіл сияқты.
3,005 * 3,02
4,73 * 4,703
0,07 *
0,028 0,18 * 0,178
8,16 * 8,016
2,04 * 2,401
53,60 * 53,600
5,123 * 5,321
0,0202 * 0,2020
1,033 * 1,0330
XI Ал енді тапсырмалар күрделені түсті. Энерджик
бізге сөз есептер әкелген екен. Энерджик тіпті тапсырмаларды әрқайсыңа
жеке-жеке дайындаған көрінеді.
І: Бірінші күні
дүкен 2,76 т картоп, екінші күні одан 0,85 т кем сатты.
Дүкен екі күнде неше тонна картоп сатты?
ІІ: Бірінші
күні жөндеу бригадасы жолдың 4,85 км-ін, екінші күні одан 1,26 км артық
жөндеді. Екі күнде қанша км жол жөндеді
ІІІ: Бірінші
күні туристер 72 км жол жүрді. Екінші күні одан 27,45 км кем жүрді. Туристер
екі күнде қанша км жол жүрді?
ІV: Бірінші күні шаңғышы 13,09 км, ал екінші күні
бірінші күнге қарағанда 3,22 км артық сырғанады. Шаңғышы екі
күнде қанша км сырғанады?
XII Ал енді оқушылар ЭКСПО талисмандарынан
соңғы тапсырма қалған сияқты. Осы тапсырманы жақсылап орындасақ, ЭКСПО
көрмесіне де барып қалармыз.
Данара
бір сан ойлады. Ол ойлаған санға 14, 8-ді қосып, одан шыққан қосындыдан 3,
56-ны азайтқанда 75, 29 саны шықты. Данара қандай сан ойлады?
Талисмандардың күрделі тапсырмалары артта қалды. Қазір
сабағымызды мына мен жасаған тест тапсырмаларымен қорытындылайық.
Тест
1. Ондық бөлшектерді қос: 0, 75 + 0, 25 =
А. 0. 1 B. 1 C. 10 D. 0. 9
2. Ондық бөлшектерді қос: 8, 65+2, 34 =
А. 22. 05 B. 10. 9 C. 10. 99 D. 8. 84
3. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепте: 5, 24+2 =
А. 7, 99 B. 9, 67 C. 7, 24 D. 8. 67
4. Есепте: 0, 35+0,8 =
А. 4. 3 B. 8. 35 C. 43 D. 1. 15
5. Азайтуды орында: 15, 3 - 0, 3
=
А. 15, 6 B.
12, 3 C. 15
D. 18
6. Есепте: 3 - 1, 75 =
А. 1, 25 B.
12, 5 C. 2, 25
D.
2, 5
7. Азайтуды орында: 6, 25 - 4, 3 =
А. 5, 82 B.
1, 95 C. 1055
D.
19
8. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепте: 6, 2 -0,3
=
А. 6, 9 B.
69 C. 59
D.
5, 9
9. Өрнекті ықшамда: 3а – 2, 7а =
А. 1, 3 B.
0, 3а C. 1, 3а
D.
0, 3
10. Есепте: 6, 3 – 2, 3 +7, 5 =
А. 11, 5 B.
1, 1 C. 11
D. 0, 9
Сабақты
қорытындылау:
Керемет,
оқушылар! Біз ЭКСПО талисмандарының бүкіл тапсырмаларынан мүдірмей өттік.
Талисмандар сендердің білімдеріне сүйсініп, риза болып қалды. Сондай-ақ алдағы
уақытта өтетін ЭКСПО көрмесін тамашалауға бізді де шақырды. Кәне, бәріміз бірге
барамыз? Бәрекелді! Ендеше талисмандар 10 маусымда «Қош келдің, ЭКСПО
көрмесіне, балақай!» деп біздерді күтіп алады.
Оқушыларды
бағалау: Оқушылар жинаған Жұлдызша, Төртбұрыш,
Үшбұрыштардың санына байланысты лайықты бағаланады.
Үйге тапсырма: №
760, 761