Сабақтың мақсаты: - «Өнер» ұғымы туралы түсінік
бере отырып,сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.
Сабақтың міндеттері: - өнердің адам өміріндегі
маңыздылығын түсіндіру;
- өнерге қызығушылықтарын,
сүйіспеншіліктерін арттыру;
- Ақкөңілдікке,
ізгілікке,риясыздыққа,өнерпаздыққа, өнерді, сұлулықты сүюге тәрбиелеу.
|
Фотосуреттер, плакат, маркер,
үлестірме қағаз.
|
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.
-оқушылармен сәлемдесу.
- сынып тазалығына көңіл бөлу. Топқа
бөлу.
1 топ «Достық» 2 топ « Болашақ»
5Т ережесі
Тәртіп
Талап
Тыныштық
Тазалық
Татулық
Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену»
.Жағымды көңіл күйге бөлеу (3 мин)
Нұрға бөлену
Ыңғайланып отырыңыздар,
денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды
тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.
Елестетіп көріңіз: Күн нұры
сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта
тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді.
Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен
тілек-қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.
Нұр сәулесі сіздің бойыңызға
ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы
нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле
шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр
аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек
жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына
айналды.
Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге
тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды
құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана
естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен
жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек
ізгі, сәулелі ой келеді.
Нұр бірте-бірте шұғылалана
бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды
туысқандарыңызға, балаларыңызға, мұғалімдерге, достарыңызға, таныстарыңызға
бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз,
олардың да жүрегі нұрға толсын.
Осы нұр бүкіл әлемге: барлық
адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын…
Ғаламның барлық түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын…
Нұр менің ішімде… Мен Нұрмын».
Осындай Нұр, Махаббат және
Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз…
Енді осы Нұрды жүрегіңізге
орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай
әсем қалыпта сақтаңыз.
Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахме
2. Үй
тапсырмасын тексеру: «Қарапайым ереже» атты өлеңді жатқа сұрау.
|
Сабақ барысын талқылау. Топқа бөлу.
(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық,
татулық) сақтау керектігін еске түсіру.
|
Мұғалім сыйы Бейнебаян көрсету
Жаңа ақпарат
Білім беру саласындығы бүкіләлемдік
өзгерістер аясында адами қасиеттерді жүзеге асыру идеясын елімізде тұңғыш рет
«Бөбек» қорының президенті, Еліміздің Бірінші Ханымы Сара Алпысқызы
Назарбаева «Өзін –өзі тану» рухани – адамгершілік білім жобасын ұсынды. «Өзін
– өзі тану» эксперименттік жобасы Қазақстанда 2001 жылдан бері жүргізіліп
келді. «Өзін –өзі тану» рухани-адамгершілік
білім жобасының білім мекемелерінде пән
ретінде жүргізілуі баға жетпес құнды дүние.
Сара Алпысқызы Назарбаева- 12 ақпан 1941
жыл Қызылжар ауылы, Бұқаржырау ауданы, Қарағанды облысында дүниеге
келген.Білімі жоғары, мамандығы инженер-экономист.Биыл 67 жасқа толып отыр.
С.А.Назарбаева қайырымдылық қызметі үшін
«Достық» орденімен, Философияда өзіңді –өзің таны және оқу мәдениетіне қосқан
үлесі үшін Шыңғыс Айтматов атындағы 1 – дәрежелі алтын медалімен, «Юнити»
халықаралық сыйлықтың,СОС Киндердоф Халықаралық қорының алтын
медалі,БҰҰ-ЮНИСЕФ халықаралық қорының алтын медалі,Исхан Дограмачи
Бүкіләлемдік денсаулық сақтау ұйымының халықаралық сыйлығы,Халықаралық «Алтын
жүрек» сыйлықтарымен марапатталған.
Сара Алпысқызы-Қазақстан Республикасының
тұңғыш президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың зайыбы. «Бөбек» қорының
президенті.Өзін-өзі тану білім беру жобасының авторы. Қоғам қайраткері.
Қазақстанның бірінші ханымы. Панасыз жетім балалардың қолдаушысы. Өскелең
ұрпақты рухани-адамгершілікке бағыттаушы.
|
|