Сабақ №
|
Алгебра және анализ бастамалары 11
сынып
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Нақты
көрсеткішті дәрежелік функцияны дифференциалдау және интегралдау»
|
Ресурстар, сілтеме
|
Жоспар, «Алгебра
және анализ бастамалары» оқулығы (А.Е. Әбілқасымова), Power Point (слайд),
үлестірме материал, мұғалімдерге арналған нұсқаулық
|
Негізгі
мақсаты
|
Нақты көрсеткішті дәрежелік
функцияның туындысы мен интегралын таба білуге үйрету, алған теориялық
білімдерін практикада қолдана алу. ҰБТ-ке дайындық жұмысын жалғастыру.
|
Міндеттері
|
1. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралын
табудың негізгі формулаларын білу және есеп шығару барысында қолдана білу
дағдыларын қалыптастыру.
2. Оқушылардың
танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын
қалыптастыру. Еркін сөйлеп, ойын жеткізуге, салыстыра білуге үйрету.
3. Сабақ
барысында негізгі мәселені өзі ажырата отырып , пәнге деген қызығушылығын
ояту;
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Нәтиже:
|
Топтық жұмыс арқылы оқушылардың өзара қарым
қатынасы жақсарады, есеп шығару дағдысы қалыптасады, ойлау қабілеті дамиды.
|
Ұйымдастыру
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Ынтымақтастық
атмосферасын құру
|
Көшбасшы болу, топқа бөлу,
амандасу рәсімі, ынтымақтастық атмосфераны құру, сынып оқушыларын түгендеу,
оларға бағалау ерекшеліктерін түсіндіру
Психологиялық сәт
Ұраны:
«Математика ең негізгі ғылым бұл, сондықтан да сол ғылымның тілін біл»
Стикерлер арқылы
топқа бөлу:
І топ: ІІ топ: ІІІ топ:
Топ
басшысын сайлау
|
3-мин
|
Қолданылған модульдер
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Уақыт
|
Үй тапсырмасын тексеру
Білу
|
Тақтада
үйге берілген есептердің дұрыс шығарылуы көрсетіледі. Осы жауапқа қарап
оқушылар дәптерлерін ауыстырып тексереді де бағалау парағына бағасын қояды.
|
Оқушылар
дәптерлерін ауыстырып, бір-бірін тексереді. №160 3).
Шешуі:
F(x)= Ж:
4)
Шешуі: F(x)= Ж:
№161 1) ,
Шешуі:
= Ж:
№163 1) , y=1 , x=9
Шешуі: ││= Ж:
|
5-мин
|
«Өткенге шолу» Білу
АКТ, СТО
|
Қызығушылықты
ояту.
1 4. 36= 7.
2. 5.
8. F(x)=
3. 6. )= 9.
, F(x)=
|
3-мин
|
Түсіну СТО,
|
Әр топқа әртүрлі тапсырма беріледі.
Тапсырманы топ басшылары таңдайды.
1-тапсырма: 1. Дәрежелік функцияны
дифференциалдау формуласы.
2. Дәрежелік
функцияны интегралдау формуласы
3. Бүтін және
бөлшек көрсеткішті дәреже қасиеттері. Берілген сұрақтарға жауапты постер
арқылы түсіндіру.
2-тапсырма: : 1. (x)-?
2.
, y=0,
x=1,
x=4
сызықтарымен шектелген фигура ауданын табу
3. dx=
Берілген есептердің шешімін тауып
тақтада түсіндіру.
3-тапсырма: :
1.Есептеңіз
2. (x)-?
3.
Теңдеулер жүйесін шешіңіз
4., y=x,
Шектелген фигура ауданын тап
5. Теңдеуді шешіңіз
sin (4x-)=
6.Өрнекті
ықшамдаңыз -a(2a-5b)-b(2a-b)
7.dx=
8.Геометриялық
прогрессияда +
табыңыз
Осы есептердің ішінен Т кестесі бойынша
осы тақырыпқа байланысты есептерді ажырату және шешімін тауып тақтада
көрсету керек.
|
18 мин
|
Қолдану
СТО
Оқулықпен жұмыс
|
№164
(1), 166(1), 170(2) осы үш есепті орнымызда отырып жеке орындаймыз.
Шешуі:1.
==
Ж:
2. │+│= Ж:
3. Ж:
|
Оқушылар орында отырып есептерді
шығарады.
|
5-мин
|
Жинақтау.
АКТ
|
Сабақты жинақтау үшін тест жұмысын
жасау. Бір топтағы оқушыларға әртүрлі нұсқа таратылады.
|
Оқушылар тест жұмысын жеке орындайды
және бір-бірін тексереді.
|
7-мин
|
Бағалау ОүБ
АКТ
|
Бағалау парағы
бойынша топ басшысы мен мұғалімнің қорытынды бағасымен бағаланады.
|
Оқушыларды топ басшысы бағалайды
|
3-мин
|
Үй тапсырмасы
|
№164 (3),(4)
166(2), 170(1)
|
Оқушылар күнделікке белгілеп алады.
|
1-мин
|
Рефлексия
|
|
|
|
|
|
|
І
нұсқа
1. Мына
сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңыз
y = x2
+ 2х + 4, х = -2, х = 1, y = 2
A) B)
10 C) 14 D) 8 E) 6
2. .
Өрнекті ықшамдаңыз: .
А) В)
С) D) .
3.
Дәреже түрінде көрсет:
(-4)×(-4)×(-4)×(-4)×(-4)×(-4)
A) B) 4-6
C) (-4)6 D) –46 E)
4.
Егер f(x) = болса,
онда f¢(16) мәнін табыңыз.
A) . B) . C) . D) 4. E) .
5. Егер f(x) = (5 + 6x)10
болса, онда f¢(-1) мәнін табыңыз.
A) -10. B) -60. C) 60. D) 10.
E) 6.
№
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
жауап
|
E
|
В
|
E
|
C
|
B
|
ІІ
нұсқа
.1.
интегралын
есепте:
A) 4 B)
2 C)
D)
5 E)
3
2. . Функцияның
туындысын табыңыз: f(x) = sіn3x + cos5x.
A) sіn3x
- cos5x. B) cos3x
- sіn5x. C) 3cos3x
- 5sіn5x. D) 3cos3x + 5sіn5x. E) 3sіn3x +
5cos5x.
3. f(x) = x3 +
функциясының
туындысын табыңыз.
A) x + . B) 3x + 2. C) 3x2 + 2. D) 3x2 + . E) 3x2 +
4.
y = x3 + функцияның
алғашқы функциясын табыңыз.
A) - + C B) - + C C) - + C D) + + C
5.
Көбейтіндіні дәреже түрінде көрсетіңіз:
(-5)·(-5)·(-5)·(-5)·(-5)·(-5)·(-5)
А) (-5)·7; В) (-5)7;
С) 57; D) 75.
№
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
жауап
|
E
|
С
|
Д
|
В
|
B
|
ІІІ
нұсқа
1. Есептеңіз:
А) ;
В) -; С) 21; D) 1.
2. Есептеңіз: .
A) .
B) . C) . D) 0.
E) .
3. .
Есептеңіз:.
А) В)
С) D)
.
4.
Егер f(x) = болса,
онда f¢(16)
мәнін табыңыз.
A) . B) 4. C)
. D) . E) .
5
. Функцияның туындысын тап:
A) B) C) D) E)
№
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
жауап
|
А
|
Е
|
А
|
С
|
С
|
IV
нұсқа
1.
Мына сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңыз
y
= , у = 1, х = 4
A) B)
3 C) 7 D)
4 E)
1
2. Есептеңіз:.
А) В)
С) D)
.
3. f(x) = x3 +
функциясының
туындысын табыңыз.
A) x
+ . B) 3x + 2. C) 3x2 + 2. D) 3x2 + . E) 3x2 +
4.
у
= -х2 + х + 2 және у = 0 функцияларының графиктерімен шектелген
фигураның ауданын табыңыз.
A) 4. B)
5. C)
4. D) 4. E) 4.
5.
Есептеңіз:
A) . B) . C) 0,3. D)
3. E) 2.
№
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
жауап
|
Е
|
В
|
Д
|
А
|
В
|
V
нұсқа
1.
у
= -х2 + х + 2 және у = 0 функцияларының графиктерімен шектелген
фигураның ауданын табыңыз.
A)
4.
B)
5.
C)
4.
D)
4. E)
4.
2.
. Егер f(x) = болса,
онда f¢(16) мәнін табыңыз.
A) . B) . C) . D) 4. E) .
3. Есептеңіз:
А) ;
В) -; С) 21; D) 1.
4.
Есептеңіз:
A)
.
B)
.
C)
0,3. D) 3
E)
2.
5.
Функцияның туындысын тап:
A) B) C) D) E)
№
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
жауап
|
А
|
Е
|
А
|
В
|
С
|
Бағалау
парағы
№
|
Оқушылардың
аты, жөні
|
Үй
жұмысын тексеру
|
Білу
Өткенге
шолу
|
Түсіну
Топтық
тапсырма орындау
|
Қолдану
Оқулықпен
жұмыс
|
Жинақтау
тест жұмысы
|
Қорытынды
баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Білдім
|
|
|
|