Сабақ №56 Сынып:5 пән:
математика Мерзімі:
Сабақ
тақырыбы:
Натурал сандардың 3,9 бөлінгіштік белгілері
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік: Оқушыларды берілген санның цифрларының қосындысына қарап,
оның 3ке, 9-ға бөлінетіндігін ажырата білуге үйрету; натурал сандардың 3-ке,
9-ға бөлінгіштік белгісінің тұжырымдамасын айта білуге дағдыландыру; 3-ке және
9-ға бөлінетін көп таңбалы сандарға мысал келтіре білуге үйрету.
2) Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау
қабілеттерін дамыту; сабаққа деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.
3)Тәрбиелік. Оқушыларды еңбекке, тапқырлыққа, тыныштық сақтауға,
ізденімпаздыққа, өз пікірін айқындауға, өзара ынтымақтастыққа, тәртіпке
тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, интерактивті тақта, кестелер, «Математикалық
турнир» тапсырмалары
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, есептер шығару, тапсырмалар беру
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
-сәлемдесу сәті, оқушыларды түгендеу, үй тапсырмасын тексеру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
Берілген жаттығуларды қатар аралап тексеру;
Оқушылардан сұрақ -жауап арқылы тексеру.
ІІІ.Өткен тақырыпты қайталау:
1) Математикалық диктант:
1)Жазылуы жұп цифрмен аяқталатын натурал сандар...........
2)Жазылуы 0 цифрымен немесе 5 цифрымен аяқталатын натурал сандар..........
3)...........жұп цифрлар деп атайды
4).......... тақ цифрлар деп атайды
5)Жазылуы 0 цифрымен аяқталатын натурал сандар....
2)
Қандай сандар 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінеді?
IV. Жаңа тақырыпты өту:
Мұғалім: Берілген санның 3-ке, 9-ға бөлінетіндігін бөлінбейтіндігін бөлу амалын
орындамай да анықтауға болады.
3-ке бөлінгіштік белгісі
Қосындының берілген санға бөлінгіштігін пайдаланып, санның 3-ке бөлінгіштігін
анықтайық.
9-ға бөлінгіштік белгісі.
Қосындының берілген санға бөлінгіштігін пайдаланып, санның 9-ға бөлінгіштігін
анықтайық.
9 саны 3-ке бөлінетіндіктен, 9-ға бөлінетін сандардың барлығы да 3-ке бөлінеді.
V.Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі: жаттығуларға шолу:
№219
ауызша
№220, № 222
№227 1) а=3 4а+3=4*3+3=15
2) а=6
4а+3=4*6+3=27
3) а=9
4а+3=4*9+3=39
15, 27, 39 сандары
3-ке еселік.
№ 228
Оқушылардың білімдерін пысықтау үшін «Математикалық турнир» өткіземін.
Ол үшін сынып оқушыларын екі командаға бөліп, әрбір командаға
2-жеңіл есеп пен 5-6 мысал беріледі. (Әрбір командаға күрделі емес жаттығулар
беріліп, команда капитандары сайланады. Команда мүшелері берілген есептерді
дәптерлеріне шығарып дайындайды, бір-біріне түсіндіріп көмектеседі, сынып
тыныштығы сақталу керек).1-ші және 2-команда капитандары ортаға шығып, қарсылас
командадан 1 оқушыны ортаға шақырады. Осылайша келесі оқушылар тақтаға шығып,
2,3,4-тапсырмалар алмастырылып шығарылады. Қарсыластарынан түскен тапсырманы
дұрыс орындаған оқушыға баға қойылады.
VII. Қорытынды
Оқушылар білімін бағалау
VIII.Үй жұмысын беру №221(2) №220(2) №
Сабақ
№57 Сынып:5
пән: математика Мерзімі:
Сабақ
тақырыбы: Натурал сандардың 3,9 бөлінгіштік
белгілері
Сабақтың мақсаты:
1.
Оқушылардың : берілген санның цифрларының қосындысына қарап , оның
3-ке,9-ға бөлінгіштігін ажырата білуге үйрету , ережелерін айта білу
дағдыларын қалыптастыру, көп таңбалы сандарға мысалдар келтіре білуге үйрету.
2. Оқушылардың
логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін
арттыру, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту. Оқушының ауызша
сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін дамыту.
3. Оқуға
саналы сезімге, жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Тез ойлап,
тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың әдісі:
баяндау ,әңгімелесе отырып түсіндіру,есептер шығару , сұрақ –жауап.
Сабақтың көрнекілігі:
Сабаққа қатысты сызбалар , тірек схемалары , дидактикалық тапсырмалар
Сабақтың
өту жоспары:
1 .Ұйымдастыру бөлімі.
2. Үй тасырмасын тексеру..
3. қайталау.
4.Жаттығу жұмыстары. А , В, с деңгейінің
тапсырмалары.
5.Команда аралық жарыс ойындарын
ұйымдастыру. .
6.Үйге тапсырма.
7.Бағалау.
Сабақтың
барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
-сәлемдесу сәті, оқушыларды түгендеу, үй тапсырмасын тексеру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
Берілген жаттығуларды қатар аралап тексеру;
Оқушылардан сұрақ -жауап арқылы тексеру.
ІІІ.Өткен тақырыпты қайталау:
Қайталау сұрақтары :