Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Музыка / Музыка . "Бақтағы бұлбұл дауыс"

Музыка . "Бақтағы бұлбұл дауыс"

Курсы профессиональной переподготовки от Московского учебного центра "Профессионал"

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования только до 31 августа действуют скидки до 50% при обучении на курсах профессиональной переподготовки (184 курса на выбор).

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: ВЫБРАТЬ КУРС


Сабақты бекіту;

Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні

Аленова Гүлжазира

6 « а»

сынып

Мұнайлы ауданы

2 орта мектеп

Сабақтың атауы

«Бақтағы бұлбұл дауыс»

уақыты


Сілтеме

«Атамұра»А.Райымбергенов.Ұ.Байбосынова 6 сынып 67-68бет

Жалпы

мақсаты

Тақырыпты меңгерту.пәнге деген қызығушылықтырын артыру , тақырып бойынша алған білімдерін тиянақтау.

Міндеттер: 
 



Сабақтың міндеттері:

Әнші  композиторлардың    шығармашылығына тоқталу , таныстыру.

Білімділік  мәні :       Оқушылардың  жан – жақты  білімдерін  арттыру

Дамытушылығы:     Жас  өспірімдердің    музыкаға  деген    ықыласын  дамыту,есте сақтау,  ырғақты   айыру,тыңдай  білу, айыра  білу, есту   қабілеттерін 

қалыптастыру,  дамыту.

Тәрбиелік  мәні :      Әнші  композиторларының  музыкалық  шығармалары  арқылы халық   музыканың  тәрбиелік  мәнін тыңдату ,  сезіну  , арқылы  бойына  сіңіру.


Сабақта туындаған

негізгі идеялар


1.Оқушының  өмірдегі біліміне, білетініне сүйену
2.Жаңа  теориялық ақпаратты  беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау 

Күтілетін нәтиже


1.Қайталау, білім негізін қалау;
2.Жаңа  теориялық ақпаратты  беру арқылы оқушыға жаңа тақырып жайлы білімнің басталғанын сезіндіру;
3. Өткен тақырыптарды қайталату.
4.Оқуға бағыттап отыру.
5.Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау

Тапсырмалар
wiki  беттерінен жүктелген дереккөздер
 


1.Ұйымдастыру кезеңі.

Белгіленуге арналған түйінді сөздер: музыка, аспап, нота

Музыканың адам өмірімен байланысы

Музыка туралы білімдерін тиянақтау

Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: Мұғалімдер немен айналысады және оқушылар немен айналысады.
Оқушыларды ұйымдастыру, сәлемдесу  
0,5мин

Сәлеметсіздерме оқушылар!

Аспаппен сүйемелдеу арқылы.

Оқушылар;Сәлем сізге ,сәлем сізге мұғалім

Ән сабағы басталды .

Ән айтуға біз дайын

До,ре,ми,фа,соль,ля,си,до.

До ,си,ля,соль,фа,ми,ре,до

Мұғалім: Жарайсындар оқушыларым!



СТО сұрақтары

Сабақ барысында жасаған мұғалім мен оқушының іс-әрекеті




Сабақтың маңыздылығы не?
-оқушылар не алады?
-бұрыңғы білімін қалай пайдалана алады?
-өмірден алған тәжірибесінің әсері?
-сабақтың болашақта  оқушыға қандай пайдасы бар?



































































































Жаңа сабақ



Психологиялық тренинг.













Оқулықпен жұмыс;






























































Сын тұрғысынан  ойлау үшін мүмкіндіктер
-еркін ойлауға қандай мүмкіндіктер жасалды?
-өздігінен ізденуге қандай мүмкіндіктер жасалады?

Білесің бе?





















Дауыс жаттығуы.







Ән орындау;




Мұғалімнің іс әрекеті;-оқушыларды ой қозғау арқылы тақырыпқа әкелу
-тақырып жайлы бұрыңғы білетіндерін анықтау.



     -Үй тапсырмасын  тексеру. 


1«Өнерін өрлеткен топ» тақырыбы бойынша сұрақтар :

«Қазақстан камераттасы» камералық ансамблі қашан құрылды?

«camera» сөзін қалай түсінеміз? Қандай мағына береді?

«Камерата»ансамбілінің жетекшісі кім,қалай құрылды?

Ансамбль қандай шығармалар орындады?

hello_html_62838771.png

2«Жұлдыздар қонақта» қонаққа келген Қазақстан классикалық музыка жұлдыздары ойнаған шығармаларды табуып сұрағына

жауап берейік.

hello_html_62838771.png

88523.jpgмусаходжаева.jpg

. Жәния Әубәкірова Айман Мусахожаева

1.Ф.Листь«Грезы любви», 1. С.Джополин«Ректайм»

2.Алғаш ашылған фортепиано 2. «Лауреат», «Депломант»

сыныбы жайлы әңгімелеп бер? атағыне үшін беріледі?


3 Шығармаға жасалған иллюстарцияны тап және орында.

1.noresize.jpeg1408.jpgOCE8tGQhKPNjB9NC-lg.jpgimgpreview (1).jpg

Білімін тексеру:

Қазақтың өнер ордалары туралы не білесін?

«Ақкөгершін» орындау

«Ана туралы жыр » орындау.

Қазақ ұлттық музыка академиясы туралы айт.




Қызығушылықты ояту. 
1,Миға шабуыл.   «Кім жылдам» ойыны. 

(суреттер мен жасырынған сөзді шешіп тақырыпты табу)

nature_222.jpg,ЭтЭаЭғЭы. 5b57861a8c29fc9fbd7242fec2e5bb36_i-9303.jpg ,ФдФаФуФыФсФ.

nurzhamal_usenbaeva.jpgНұржамал Үсенбаева-әлемдік деңгейдегі опера әншісі. Нұржамал Пернебекқызы Үсенбаева 1958 жылы Оңтүстік Қазақстан облысының Арыс қаласында дүниеге келген. 1984 жылы Алматы консерваториясын (қазіргі Қазақ ұлттық консерватория) тәмамдаған. 

Қазақ академиялық опера және балет театрының соло-әншісі. Осы театр сахнасында орындаған аса елеулі партиялары қатарында Қыз Жібек, Дана (Е.Брусиловский «Қыз Жібек», «Ер Тарғын»), Ажар (А.Жұбанов, Л.Хамиди «Абай»), Сара (М.Төлебаев «Біржан-Сара»), Зылиха (Б.Жұманиязов «Махамбет»), Розалида (И.Штраус «Жарқанат»), Виолетта (Дж.Верди «Травиата»), Антония (Ж.Оффенбах «Гофман ертегілері»), т.б. бар. Қазақ әндерін де («Шилі өзен», «Алқоңыр», т.б.) үлкен шеберлікпен орындайды. Биік деңгейдегі кәсіби шеберлік пен шынайылық, баурап алар сахналық тартымдылық пен табиғи талғампаздық оның әншілік өнеріне тән қасиет. Үсенбаеваның репертуарынан ұлттық және шет ел композиторларының әр алуан музыкалық шығармалары орын алған. Әнші гастрольдік сапармен Ресей қалаларында, сондай-ақ, 1997 жылы Татар академиялық опера және балет театрының құрамында Португалияда, 1998 жылы Санкт-Петербордың академиялық опера және балет театры кұрамында Жапонияда және басқа елдерде өнер көрсеткен. 2007 жылы «Карнеги-Холл» (Нью-Йорк) залында жеке концерт берген.

Қазақстанның халық әртісі, Қазақстан Мемлекеттік сыйлығының иегері, Барселонада өткен Ф.Виньяса атындағы Халықаралық вокалшылар конкурсының арнаулы Джино Бекки сыйлығының иегері. «Құрмет» орденімен марапатталған.


«Қазақтың бұлбұлдары»


gfD6GBtS3BU.jpg imgpreview (2).jpg 1404355945_bbgul.jpg

Күләш Байсейітова Роза Бағланова Бибігүл Төлегенова


Музыка тыңдау:

Ш.Гуно «Ромео және Джульетта»операсынан . . . Джульеттаның ариясы.

«Қыз Жібек»операсынан Қыз Жібектің ариясы

Сергіту сәті Енді,балалар, дауыс жаттығуларын жасаймыз. Ән үйренген кезде жеңіл болу үшін дауыс жаттығуына әннің қиындау болатын фразасын пайдаланамыз.
Нота сауаттылығы.
нота тізбегі : Гамма

«а, о,м, и, у,е,ля,ля,ля»
Ш.Қалдаяқов «Ана туралы жыр»


                                

Бағалау (түрлері)
-оқушының өзін-өзі бағалауы
-мұғалімнің бағалауы
-жалпы бағалау
-критерийлер арқылы бағалау

Бағалау:       

-сабақты қалай аяқтауды жоспарлау

Қорытынды   сұрақ- жауап.

1.Не себепті Н. Үсенбаеваны әлемдік деңгейдегі опера әншісі деп атаймыз?

2.Н.Үсенбаева қай шет мемлекеттерде өнер көрсетті?

3.Әнші қазақ операларындағы қандай бейнелерді сомдады?

4.Қандай опера әншілерін білесің?

Сабақты аяқтау түрлері
-бір пікірге келу...
-өз пікірін дәлелдеу...
-үйде жалғастыру...

                                     
 Үйге тапсырма жазып ал .
  Бақтағы бұлбұл дауыс оқып келу.



C:\Users\User\Pictures\Новая папка (2)\20160623_105209.jpgC:\Users\User\Pictures\Новая папка (2)\20160623_105245.jpgC:\Users\User\Pictures\Новая папка (2)\20160623_105309.jpg

  • Музыка
Описание:

Сабақты бекіту;

Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні

Аленова Гүлжазира

6 « а»

сынып

Мұнайлы ауданы

№2 орта мектеп

Сабақтың атауы

«Бақтағы бұлбұл дауыс»

уақыты

Сілтеме

«Атамұра»А.Райымбергенов.Ұ.Байбосынова 6 сынып 67-68бет

Жалпы

мақсаты

Тақырыпты меңгерту.пәнге деген қызығушылықтырын артыру , тақырып бойынша алған білімдерін тиянақтау.

Міндеттер:

Сабақтың міндеттері:

Әнші композиторлардың шығармашылығына тоқталу , таныстыру.

Білімділік мәні : Оқушылардың жан – жақты білімдерін арттыру

Дамытушылығы: Жас өспірімдердің музыкаға деген ықыласын дамыту,есте сақтау, ырғақты айыру,тыңдай білу, айыра білу, есту қабілеттерін

қалыптастыру, дамыту.

Тәрбиелік мәні : Әнші композиторларының музыкалық шығармалары арқылы халық музыканың тәрбиелік мәнін тыңдату , сезіну , арқылы бойына сіңіру.

Сабақта туындаған

негізгі идеялар

1.Оқушының өмірдегі біліміне, білетініне сүйену
2.Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау

Күтілетін нәтиже

1.Қайталау, білім негізін қалау;
2.Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа тақырып жайлы білімнің басталғанын сезіндіру;
3. Өткен тақырыптарды қайталату.
4.Оқуға бағыттап отыру.
5.Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау

Тапсырмалар
wiki беттерінен жүктелген дереккөздер

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Белгіленуге арналған түйінді сөздер: музыка, аспап, нота

Музыканың адам өмірімен байланысы

Музыка туралы білімдерін тиянақтау

Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: Мұғалімдер немен айналысады және оқушылар немен айналысады.
Оқушыларды ұйымдастыру, сәлемдесу 0,5мин

Сәлеметсіздерме оқушылар!

Аспаппен сүйемелдеу арқылы.

Оқушылар;Сәлем сізге ,сәлем сізге мұғалім

Ән сабағы басталды .

Ән айтуға біз дайын

До,ре,ми,фа,соль,ля,си,до.

До ,си,ля,соль,фа,ми,ре,до

Мұғалім: Жарайсындар оқушыларым!

СТО сұрақтары

Сабақ барысында жасаған мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Сабақтың маңыздылығы не?
-оқушылар не алады?
-бұрыңғы білімін қалай пайдалана алады?
-өмірден алған тәжірибесінің әсері?
-сабақтың болашақта оқушыға қандай пайдасы бар?

Жаңа сабақ

Психологиялық тренинг.

Оқулықпен жұмыс;

Сын тұрғысынан ойлау үшін мүмкіндіктер
-еркін ойлауға қандай мүмкіндіктер жасалды?
-өздігінен ізденуге қандай мүмкіндіктер жасалады?

Білесің бе?

Дауыс жаттығуы.

Ән орындау;

Мұғалімнің іс әрекеті;-оқушыларды ой қозғау арқылы тақырыпқа әкелу
-тақырып жайлы бұрыңғы білетіндерін анықтау.

-Үй тапсырмасын тексеру.

№1«Өнерін өрлеткен топ» тақырыбы бойынша сұрақтар :

«Қазақстан камераттасы» камералық ансамблі қашан құрылды?

«camera» сөзін қалай түсінеміз? Қандай мағына береді?

«Камерата»ансамбілінің жетекшісі кім,қалай құрылды?

Ансамбль қандай шығармалар орындады?

№2«Жұлдыздар қонақта» қонаққа келген Қазақстан классикалық музыка жұлдыздары ойнаған шығармаларды табуып сұрағына

жауап берейік.

. Жәния Әубәкірова Айман Мусахожаева

1.Ф.Листь«Грезы любви», 1. С.Джополин«Ректайм»

2.Алғаш ашылған фортепиано 2. «Лауреат», «Депломант»

сыныбы жайлы әңгімелеп бер? атағыне үшін беріледі?

№3 Шығармаға жасалған иллюстарцияны тап және орында.

Білімін тексеру:

Қазақтың өнер ордалары туралы не білесін?

«Ақкөгершін» орындау

«Ана туралы жыр » орындау.

Қазақ ұлттық музыка академиясы туралы айт.

Қызығушылықты ояту.
1,Миға шабуыл. «Кім жылдам» ойыны.

(суреттер мен жасырынған сөзді шешіп тақырыпты табу)

,ЭтЭаЭғЭы. ,ФдФаФуФыФсФ.

Нұржамал Үсенбаева-әлемдік деңгейдегі опера әншісі. Нұржамал Пернебекқызы Үсенбаева 1958 жылы Оңтүстік Қазақстан облысының Арыс қаласында дүниеге келген. 1984 жылы Алматы консерваториясын (қазіргі Қазақ ұлттық консерватория) тәмамдаған.

Қазақ академиялық опера және балет театрының соло-әншісі. Осы театр сахнасында орындаған аса елеулі партиялары қатарында Қыз Жібек, Дана (Е.Брусиловский «Қыз Жібек», «Ер Тарғын»), Ажар (А.Жұбанов, Л.Хамиди «Абай»), Сара (М.Төлебаев «Біржан-Сара»), Зылиха (Б.Жұманиязов «Махамбет»), Розалида (И.Штраус «Жарқанат»), Виолетта (Дж.Верди «Травиата»), Антония (Ж.Оффенбах «Гофман ертегілері»), т.б. бар. Қазақ әндерін де («Шилі өзен», «Алқоңыр», т.б.) үлкен шеберлікпен орындайды. Биік деңгейдегі кәсіби шеберлік пен шынайылық, баурап алар сахналық тартымдылық пен табиғи талғампаздық оның әншілік өнеріне тән қасиет. Үсенбаеваның репертуарынан ұлттық және шет ел композиторларының әр алуан музыкалық шығармалары орын алған. Әнші гастрольдік сапармен Ресей қалаларында, сондай-ақ, 1997 жылы Татар академиялық опера және балет театрының құрамында Португалияда, 1998 жылы Санкт-Петербордың академиялық опера және балет театры кұрамында Жапонияда және басқа елдерде өнер көрсеткен. 2007 жылы «Карнеги-Холл» (Нью-Йорк) залында жеке концерт берген.

Қазақстанның халық әртісі, Қазақстан Мемлекеттік сыйлығының иегері, Барселонада өткен Ф.Виньяса атындағы Халықаралық вокалшылар конкурсының арнаулы Джино Бекки сыйлығының иегері. «Құрмет» орденімен марапатталған.

«Қазақтың бұлбұлдары»

Күләш Байсейітова Роза Бағланова Бибігүл Төлегенова

Музыка тыңдау:

Ш.Гуно «Ромео және Джульетта»операсынан . . . Джульеттаның ариясы.

«Қыз Жібек»операсынан Қыз Жібектің ариясы

Сергіту сәтіЕнді,балалар, дауыс жаттығуларын жасаймыз. Ән үйренген кезде жеңіл болу үшін дауыс жаттығуына әннің қиындау болатын фразасын пайдаланамыз.
Нота сауаттылығы. нота тізбегі : Гамма

«а, о,м, и, у,е,ля,ля,ля»
Ш.Қалдаяқов «Ана туралы жыр»

Бағалау (түрлері)
-оқушының өзін-өзі бағалауы
-мұғалімнің бағалауы
-жалпы бағалау
-критерийлер арқылы бағалау

Бағалау:

-сабақты қалай аяқтауды жоспарлау

Қорытынды сұрақ- жауап.

  • 1.Не себепті Н. Үсенбаеваны әлемдік деңгейдегі опера әншісі деп атаймыз?

2.Н.Үсенбаева қай шет мемлекеттерде өнер көрсетті?

3.Әнші қазақ операларындағы қандай бейнелерді сомдады?

4.Қандай опера әншілерін білесің?

Сабақты аяқтау түрлері
-бір пікірге келу...
-өз пікірін дәлелдеу...
-үйде жалғастыру...


Үйге тапсырма жазып ал .
Бақтағы бұлбұл дауыс оқып келу.

Автор Аленова Гулжазира Шарелхановна
Дата добавления 20.01.2017
Раздел Музыка
Подраздел Планирования
Просмотров 1641
Номер материала MA-069669
Скачать свидетельство о публикации
