Инфоурок Начальные классы КонспектыМәтін. Мәтін деген не?

Мәтін. Мәтін деген не?

Скачать материал

 Сабақтың тақырыбы:  Мәтін. Мәтін деген не?   

Мақсаты: а)Оқушыларға мәтін туралы жалпы түсінік беру. Мәтін деген не?  Салыстыру, талдау. ә)Сөз байлығын, сауаттылығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.б)Бір-біріне көмектесуге, адамгершілікке, табиғатты қорғауға тәрбиелеу .

Көрнкілігі. Мәтіндер, сюжетті суреттер, топшамалар, үнтаспа.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену

Түрі: жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка, әдебиеттік оқу.

Қолданылатын технология: СТО

Сабақтың барысы:  Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік

Топшамалар арқылы өтілген материалдарды пысықтау.

 

І. Қызығушылықты ояту.

А) Өмірмен байланыстырып әртүрлі сөйлемдер құрау.

 Ә) Қоянның суретін көрсетіп, қоян туралы сөйлем құрау.

Бұл сөйлемдерден не құралды деп ойлайсыңдар?

Мәтін құралды. Мәтін не туралы? Мәтінге ат қоюға бола ма?

Алдыңғы құраған сөйлемдерімізді мәтін деуге бола ма?

 

ІІ. Мағынаны тану.

А) Оқушылырдың біліміне сүйене отырып, мәтіннің ережесін шығару.

 

Ә) Оқулықпен жұмыс

135-жаттығу Тапсырма: салыстырып оқу, айырмашылығын айту.

Үй тапсырмасы бойынша бал туралы не білетіндерін сұрау.

 

Жұптық жұмыс.

А)Тақтаға екі нұсқада өлең жазылады, жатқа жазу.

Жердегі бар тағамнан                       Жер бетінің ғұмыры

Ана сүті нәрлі екен                            Күн нұрымен арайлы

Бұл өмірде анамнан                           Біздің үйдің жылуы

Сүйікті адам бар ма екен?                Анамыздан тарайды.

Ә)Жазып болғаннан кейін көршілер бір-бірінің дәптерін тексеру.

Б)Өлең жолдарын мәтінге айналдыру.  /тақтамен жұмыс/

 

Сергіту сәті      «Құттықтаймын мама» әнін айту.

137-жаттығу  Тапсырма:

А) тізбектей оқу

Ә) Бір-бірін жалғап түсінгендерін айту

Б) Үй тапсырмасы бойынша бұғы туралы не білетіндерін сұрау

В) Сұрақтарға жауап жазу. /тақтамен жұмыс/

-У дың дауысты, дауыссыз екенін айыру

-Бұғы сөзіне дыбыстық талдау жасау.

 

Ойын «Қызықты дөңгелектер» Адасқан сөйлемдердің орнын табу.

 

Топтық жұмыс

4 топқа бөліну /қай жануар саған ұнайды?/ Бұрыштарға бару.

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдердің орнын табу.

І топ

Аққуды атуға болмайды. Оның мойны ұзын, тұмсығы үшкір. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар айдын көлдерде әсем жүзеді.

1.Не? Аққу

2.Қандай?

3.Не істейді?

4.Сөйлем:

1.Мағынасы жуық:

 

ІІ топ

Олардың бауыры ақ, құйрығы айыр болады. Қарлығаш- адамның досы. Олар ұясын адамға жақын жерге салады. Қарлығаш- жыл құсы.

1.Не? Қарлығаш

2.Қандай?

3.Не істейді?

4.Сөйлем:

1.Мағынасы жуық:

 

ІІІ топ

Оның терісі әдемі. Түлкі- айлакер аң. Терісінен жылы тон тігіледі. Қардың астындағы тышқанның иісін сезіп, тышқан аулайды. Олар өте иісшіл.

1.Не? Түлкі

2.Қандай?

3.Не істейді?

4.Сөйлем:

1.Мағынасы жуық:

 

ІҮ топ

Қыста ұйқыға кетіп, көктемде оянады. Олар орманды, таулы жерлерде тіршілік етеді. Аюдың балаларын қонжық дейді. Олар балды сүйсініп жейді. Аю-жыртқыш аң.

1.Не? Аю

2.Қандай?

3.Не істейді?

4.Сөйлем:

1.Мағынасы жуық:

 

139-жаттығу Тапсырма: Мәтінді тауып, көшіріп жазу. Ат қою.

 

ІІІ Толғаныс

А) «Күз» сюжетті суретке қарай отырып, бір-бірінің ойын жалғастырып, мәтін құру.

Ә) Оқушыларды бағалау.

Б) Сабақты қорытындылау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Мәтін. Мәтін деген не?"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Экономист по планированию

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
