«Маңызды S – элементтер
және олардың қосылыстары»
тарауы
бойынша қайталау сабағы
Сабақтың мақсаты:
Металдар жөнінде алған теориялық білімді нақтылау, ізденіс, өзіндік жұмыстар
арқылы тексеру, бекіту, кеңейту, топтасып жұмыс істеуге, өз білімін өзі
бағалап, тексере білу дағдыларын қалыптастыру, ойлауды дамыту, баланың талабын
ұштап, қиялын дамытып, ой – өрісін кеңейту, іздену қабілеттерін дамыту,
оқущылардың белсенділігін, химия пәніне қызығушылығын арттыру.
Сабақтың оқу құралдары:
оқулық, дидактикалық карточкалар, кестелер, интерактивті тақта,
Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі.
Сабақтың типі:
Қайталау сабағы – (сайыс)
Қолданатын әдістер түрлері: топ
жұмысы, есеп шығару, графикалық диктант, шығармашылық өнер, мақал – мәтелдер.
Сабақтың жоспары:
I.Ұйымдастыру
кезеңі (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу);
II.Сабақтың
мақсатымен таныстыру;
III.Сабақтың барысы:
сынып оқушыларын 2 топқа бөліп, бағалау парағын үлестіру, топ басшысымен
таныстыру.
I.Сайыс:
Қызығушылықты ояту. Ой қозғау стратегиясы.
«Химиялық
ой жинау»
А.1.Д.И.Менделеевтің
периодтық жүйесіндегі металлдардың санын көрсетіңіз.
2. S
элементтердің орнын көрсетіңіз.
3.Металдардың
физикалық қасиеттерін сипаттаңыз.
4.Металдардың
химиялық қасиеттерін атаңыздар.
В.Жұмбақты шешу:
1.Ақ
металл айналды тыным таппай,
Жүргендей су бетінен орын жақпай
Аздан соң суға сіңіп, жоқ болады,
Оқушым, ал ойланғын, қойма таппай.
(Сілтілік МЕ сумен әрекеттесуі.)
2.Тоңмай
деп қолмен ұстап жүрме кетіп,
Денеңді күйдіреді күлдіретіп,
Ерітіндісі мөп-мөлдір судан тұнық,
Алатын майға қосып сабын етіп.
(Na,K-сілтінің ерітіндісі)
Қызықты металдар:
3.Ең
жеңіл металл (литий)
4.Ең
жұмсақ металл (цезий)
5.Алақанда
балқитын металл (цезий)
6.Ас
содасы құрамына кіретін металл (натрий)
7.Хлорофилл
құрамында кездесетін металл (магний)
8.Жүрек
қызметін реттейтін металл (калий)
9.Қанның
құрамында кездесетін металл (Са ) және (Fe)
10.Калий
металды арапшадан аударғанда «Өсімдік күлі » болып аударылады.(калий)
II.Сайыс,
Мағынаны тану, топтастыру.
1.Төмендегі металл қосылыстарын білесіз
бе?
CaO, K2 SO4 , CaCO3 ,KCl,
Ca(OH)2 ,
KNO3
, CaCl2 ,KOH, K2O ,Ca(PO2)2 ,Ca(HCO3)2
, K2SO4.
Тапсырма: Калцийдің (1 оқушы ), калииді (2
оқушы ) қосылыстарын теріп жаз.
Әр топтан бір оқушы шығып орындайды.
2. «Химиялық лото »
сайысы металдардың химиялық қасиеттеріне негізделген лото ойыны.
Тапсырма:
Ойын картасында затардың 8 комбинациясын және 8 сәйкес реакциялардан шыққан
өнімдері жазылған карточкалар берілген.Осы реакцияларды сәйкестендіріп,
коэфиценттерін қойыңыздар.
1-топ
Жауаптар:
3. «Химиялық эстафета
» сайысы
Тапсырма: Берілген сызба нұсқасын пайдаланып,
сәйкес химиялық реакциялардың теңдеулерін құрыңыздар.
1 –топ тапсырмасы :
Mg
MgO Mg(OH)2 MgCl2
2- топ тапсырмасы :
Ca
CaO Ca (OH)2 CaCO3
4.Элементке сипаттама бере аласыз ба? cайысы
Топ жетекшілері: «Мен қандай элементпін?»
тақырыбына сипаттама береді.
5. «Есептер шығарайық» сайысы
5.8
г х г
I – топ:
Na2O + H2SO4 Na2SO4
+ H 2 O
Хг 12,5г
II – топ:
2K + 2HCl 2KCl + H2
6.Металдар туралы
мақал –мәтелдер, өлеңдер сайысы
«Алтын – күміс тас екен, арпа – бидай ас
екен»
«Егер сен нағыз адам болсаң, болаттай
берік бол »
«Ақыл арымас, алтын шірімес»
«Темірсіз – халық, тұзсыз тағам болмайды»
«Темірді қызған кезде соқ»
III.Толғаныс.
Графикалық жұмыс.
Оқушылар
үстелінің үстінде алдын –ала дайындалған түзу сызық сызылған парақтар
жатады.Түзу сызық диктанттың 10 сұрағына сәйкес 10 бөлікке бөлінген.
Сұрақтарға жауап бере
отырып, оқушылар келіссе, « » белгі қояды.келіспесе, «
» белгі қояды.
Са «кальций » элементіне байланыстьы
сұрақтар:
1.Соңғы деңгейінде 1 электрон бар.
2.Ғаныштың құрамына кіреді.
3.Сумен шабытты әрекеттеседі.
4.Жұмсақ металл
5.Балқу температурасы 840 С
6.Кальций қосылыстары Қазақстан аумағында
сирек кездеседі.
7.Жалында қызыл кірпіш түске бояйды.
8.СаСО3 - кальций хлоридінің
формуласы
9.Са – тотықтырғыш.
10.Адам организімде сүйекте тіс эмальінде,
қанда болады.
Жауабы:
|
^
|
^
|
|
^
|
|
^
|
|
|
^
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Диктантты жазып болған соң оқушылар
парақтарын алмастырып, бір –бірінің тапсырмасын тексереді, осы жерде мұғалім
жауабын айтады.
Оқушылардың жинаған ұпай саны бойынша
женген топ анықталып марапатталады.
Сабақты қорытындылау:
Интерактивті тақтадағы суретке назар
аудару.