Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыМатематика пәнінен "Теңдеу, теңсіздік"

Математика пәнінен "Теңдеу, теңсіздік"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:

Теңдіктер, теңсіздіктер құрастыру

   Сыныбы:

3 сынып

Мақсаты:

а) ақпараттық

 

Оқушыларға  теңдік, теңсіздік туралы білім дағдыларын кеңейту.

б)коммуникативтік

 

Оқушылардың теңдік, теңсіздіктерді құру,шешу, дұрыс жазуға, оқуға үйрету.

в)проблеманы шешу

Сауаттылыққа, өз бетімен еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі :

Жаңа материалды меңгерту

 

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар мен әдістер:

Түсіндірмелі-иллюстративтік , практикалық, білім беруді ізгілендіру.

 

Сабақтың көрнекілігі:

Оқулық, тақта,компьютер.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу,музыка.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу ,түгендеу,оқу құралдарының дайындығын тексеру,сабақтың мақсат-міндеттерін таныстыру.

Оқушылардың қызығушылығын ояту,назарын сабаққа аудару.

 

-Сәлеметсіздер ме,оқушылар?Қазір барлығымызда ортаға шығып,шеңбер құрып менімен бірге қайталайсыңдар.

Психологиялық дайындық:

Амандасады,оқу-құралдарын дайындайды,сабақтың мақсат-міндеттерімен танысады:

-Амандасады.Отырады.

Оқушылар мұғаліммен бірге қайталайды.

 

Психологиялық дайындық.

 

Сынып сабаққа психологиялық тұрғыдан дайын,мұғалім оқушы арасында ынтымақтастық қарым-қатынасы орнайды.Оқушылар зейінін сабаққа аударады.Психологиялық тренинг арқылы оқушылар керемет көңіл-күйге енеді.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

Ауызша сұралады

 

(5есеп,13 бет)

 

Ауызша есептеп жауап береді.

569 – 324 =245

1000 – 825 =175

452 + 308 = 760

690 + 48 = 738

895 – 463 =432

800 – 560 = 240

 Оқушылар өз ойларын ұсына отырып түсіндіреді немесе өзгелердің жауаптарын дәйектейді.

ІІІ. Өткен материалды қайталау арқылы жаңа білімді қабылдауға дайындық

4 *8             36 :4           14 : 2              7 * 4           27 : 9           15 : 5

9 * 4           20 : 4           20 : 2               21 : 3

4 * 8= 32        36 : 4 = 9

7 * 4 = 28       27 : 9 =3

9 * 4 = 36        20 : 4 = 5

14 : 2 = 7         15 : 5 = 3

20 : 2 =10         21 : 3 = 7

 Мұғалімнің берген есептерін шешентіндерін түсіндіреді. Алған білімдеріне сүйене отырып түсіндіреді.

ІV. Жаңа материалды түсіндіру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті музыкамен

 

 

1минутта неше есеп шығаратының тексеру.

 

Оқулықпен жұмыс (13 бет)

1 – есеп

Кесте бойынша теңдеулер құрастыр және оларды шеш.

 

 

 

 

2 – есеп

Теңдеулерді шеш.

1.Қосылғышты табу үшін не істейміз?

2.азайғышты табу үшін не істейміз?

 

3 – есеп

Салыстыр.

 

 

«Қызыл өрік»

 

4-  есеп. Қиықшалардағы өрнектерді пайдаланып, тура теңдіктер мен теңсіздіктер құрастыр.

5 – есеп.

а) Театр кассасында  күндізгі қойылымға 245 билет, ал кешкі қойылымға одан 55 билет артық сатылды. Театр кассасында барлығы қанша билет сатылды?

Есепті талдау:

Есеп не туралы?

Не белгілі?

Не белгісіз?

Есеп не сұрайды?

 

 Ол үшін  есептегі  негізгі сөздерді бөліп көрсетейік. Негізгі сөздер қайсысы?

Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

Қандай амал қолданамыз?

Нешені нешеге қосамыз?

 

Есептің қысқаша берілуін жазайық.

 

 

 

 

ә) Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр және оны шығар.

 

Болды – 560 билет

Сатылды – 210 және 120 билет

Қалды - ? билет

 

2* 2             8 :4         9 : 3

3 * 6            18 : 2     21 : 3

9 * 2            25 : 5     20 : 4

3 * 6            36 : 6     24 : 6

 

 

320 +  х = 650      840 – а = 310

Х= 650 – 320        а = 840 - 310

Х =330                  а = 530

320 + 330 = 650   840 – 530=310

 

78 + х = 122 + 68        a – 750 = 1000 -920

78 +x = 190                  a – 750 = 80

X = 190 – 78                a = 80 + 750

X = 112                           a = 830  

78 + 112 = 122 + 68   830–750 = 1000-920

 

 

54 + 4 > 54 -5             45 + 45 < 45 + 54

35 – 15 < 8 + 16         56 – 42 < 56 – 24

87 + 13 = 13 + 87       31 + 8 < 31 + 80

 

Теңдік.                     Теңсіздік

60+30 = 290 -200        70 – 34 < 36 + 34

18 – 0 = 18 +0             60 + 30  <170 + 15

 

 

 

 

 

 

 

 

 Театрдағы сатылған билет туралы айтылған.

Күндізгі қойылымда сатылған билет саны.

Кешкі қойылымға неше билет сатылғаны.

Барлығы неше билет сатылғаны.

Билет.

 

 

Жоқ.

 

Қосу.

245 – ке 55 – ті қосамыз.

300-ге  245 –ті қосамыз

 

Күндіз – 245 билет

Кешкі - ?  одан 55 билет артық

Барлығы - ? билет

Шешуі: 1) 245 + 55 = 300   

              2) 300 + 245 = 545

2 – тәсілі: (245+55)+245 =545

 Жауабы: 545 билет сатылды.

 

 

Театр кассасында   560  билет болды. Түске дейін 210 билет және түстен кейін 120 билет сатылды.  Театр кассасында барлығы қанша билетқалды?

Шешуі: 560 – (210+120)= 560 – 330 =230

Жауабы: 230 билет қалды.

 

Оқулықтары мен дәптерлерін ашып, сабаққа зейіндерін аударады.

 

Оқушылар өздері теңдеу құрастырып шешеді.

 

 

 

Теңдеудің белгісіз мүшесін сұрақтарға жауап бері арқылы табады.

 

 

 

Оқушылар өздері есептеп, салыстырады.

 

Оқушылар бойларын сергітіп билеп алады.

 

Оқушылар өздері қиықшаларды пайдаланып теңдік, теңсіздік құрастырады.

 

 

 

 

 

 

Есепті талдай отырып шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап беру арқылы есепті талдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырады және шешуін табады.

V. Бекіту

7 – есеп.

Балалар ауа райын апта бойы бақылады. Олар жаңбыр немесе жел болған күндерді «+»,болмаған күндерді « - » таңбасымен белгіледі. Кестеге қарап, сұрақтарға жауап бер.

Жел болған күндерді ата.

Жаңбырсыз күндерді ата.

Қай күндері жаңбыр да, жел де болған жоқ?

 

 

 

 

 

 

 

Жел болған күндер: сейсенбі,сенбі

Жаңбырсыз күндер: сейсенбі,сәрсенбі, жұма,сенбі,жексенбі.

Жаңбыр да, жел де болмаған күндер: сәрсенбі,жұма, жексенбі.

Мұғалімнің берген тапсырмасын орындайды.

VI. Үй тапсырмасы

Дәптермен жұмыс.     

6–есеп бет 14

Үй тапсырмасын дәптерлеріне орындап келеді.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Үй тапсырмасын орындап келуі.

VII.Бағалау

Оқушылардың білімдерін бағалаймын. Сабақ аяқталды Сау болыңыздар!

Оқушылар бағаларын күнделіктеріне қойдырады. Сау болыңыз!

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы білім беретін  Крутой негізгі мектебі

 

 

 

 

 

Теңдік, теңсіздік

 

 

Бастауыш сынып мұғалімі:

 Габдуллина К.Б.

 

 

 

2014 – 2015 оқу жылы

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика пәнінен "Теңдеу, теңсіздік""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Культуролог-аниматор

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
