Математика 3-сынып
Сабақ тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту
736+264; 1000-264
Сабақ мақсаты: Білімділігі: Нөлмен
аяқталатын үш таңбалы сандарды жазбаша қосу мен азайтудың жаңа нұсқаларымен
оқушыларды таныстыру.
Дамытушылығы: Есептер шығарта отырып
оқушылардың пәнге қызығушылығын ояту. Есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Табиғатты сүюге, оны қорғауға,
құстарға қамқорлық көрсетуге, бау-бақшаны күтіп баптауға ұқыпты, инабатты
болуға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: «Бау-бақша», «Ұя жасау»,
«Ағаш отырғызу»
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, қайталау,
сұрақ-жауап, ойын
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, еңбек
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылардың
назарын сабаққа аудару
2. Психологиялық
ахуал
-Қол ұстасып, тұрыңдар,
көршілнріңе күлімсіреңдер және бір-біріңе табыс тілеңдер
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
-Үйге қандай тапсырма берілді?
-Үйге берілген тапсырманы аралап көремін.
932-Х=456 600:X=6 X-476=456
Х=932-456 X=600:6 X=456+476
X=476 X=100 X=932
932-476=456 600:100=6 932-476=456
456=456 6=6 456=456
ІІІ. Жаңа сабақ:
-Балалар бүгін бізде Қожанасыр қонақта.Ол
кісі бізден көмек сұрап келіпті. Көмек көрсетеміз бе?
-Кәне, бәріміз Қожанасырға көмектесейік.
-Біз еңбекқор, ұқыпты балалармыз. Енді
сонымызды дәлелдеп көреміз.
1-тапсырма. 427+283, 736+264,1000-264
сандарды баған түрінде жазып, амалдарды алгоритм бойынша орындаймыз.
427 736
1000
+283 +264 - 264
____ ____ _____
710
1000 736
2-тапсырма: Қожанасырдың бау-бақшасына
жемістерді отырғызу керек. Ойын «Бау-бақша» деп аталады.
736см 7м3дм6см
1000 +264см
+2м6дм4см
-264
______ __________ _____
1000см 10м0дм0см
736см
625+175=810 1000-262=738
447+253=700 1000-851=149
1000-333=667 312+588=900
1000-824=176 729+171=900
3-тапсырма: «Ұя жасау» ойыны
Шарты: Қыстап қалған құстар тоңып қалмау
үшін ұя жасап, қамқор болайық. Өрнек құру және оның мәнін тап:
(910-674)-236=0
(810-652)+525=683
(652-652)+525=525
4-тапсырма: «Ағаш отырғызу» ойыны
Шарты: Алма, өрік, қайың ағашын отырғызу
X+264=710 600:X=2 710-X=264
X=710-264 X=600:2 X=710-264
X=446 X=300 X=446
446+264=710 600:300=2 710-446=264
710=710 2=2 264=264
X*4=800 X-436=264 120:X=3
X=800:4 X=264+436 X=120:3
X=200 X=700 X=40
200*4=800 700-436=264 120:40=3
800=800 264=264
3=3
5-тапсырма: «Құмыраға гүл салу» ойыны
Шарты: Қызғалдақтарды құмыраға салу
Барлығы:-1000м сым
1-үйге-372м сым
2-үйге-299м сым жұмсалды
3-үйге-?м сым жұмсалды
Шешуі: 372+299=671м сым екі үйге сым
жұмсалды
1000-671==329 м сым
1000-(372+299)=329м
Жауабы: 3-ші үйге 329м сым жұмсалды.
Сергіту сәті: «Қуыршақ өлеңі»
Жуынбайсың,жуынсам
Бұл недеген қуыршақ.
Тығылмайсың, тығылсам,
Бұл недеген қуыршақ
1,2,3,4,5
Қуыршақтың тұсауын кес
6-тапсырма: «Көгершінге көмек» ойыны
Шарты: Таңғы көгершінді ұясына салып,
орналастыру
3м=300см 5дм7см=57см
4м9дм=490см 38дм=3м80см
44см=4дм4см 60дм=6м
7-тапсырма:
Математикалық диктант
1. Екі
жүз алпыс төрт (264)
2. Төрт
жүз сексен алты (486)
3. Алты
жүз жиырма бес (625)
4. Үш
жүз он екі (312)
5. Тоғыз
жүз он бес (915)
6. Сегіз
жүз қырық жеті (847)
Ү. Қорытынды
-Бүгін біз қандай сабақ өттік?
-Сандарды қосуды және азайтуды қайталап, пысықтадық.
Яғни үш таңбалы сандарды қоса да, азайта да аламыз.
-Сендерге Қожанасыр да рахметін, алғысын
айтып жатыр.
ҮІ. Үйге тапсырма. №5 (Ә), №7 (Түсіндіру)
ҮІ. Бағалау.