Инфоурок Математика Рабочие программыМатематика 1- сынып "Белгісіз қосылғышты табуға берілген есептер"

Математика 1- сынып "Белгісіз қосылғышты табуға берілген есептер"

Скачать материал

Пәні:

Математика

Сыныбы:

2-сынып

Уақыты:

02.10.2016

Тақырыбы

Белгісіз қосылғышты табуға берілген есептер

Мақсаты:

а) ақпараттық

ә) коммуникативтік

 

 

б) проблеманы шешу

 

Ақпарат көздері арқылы белгісіз қосылғыштар туралы білімдерін пысықтау.

Ауызша, жазбаша қарым-қатынас құру арқылы белгісіз қосылғыштарға берілген мысалдарды қосу және азайту амалдарын қолдану арқылы шешімін табу, жауабының дұрыстығын дәлелдеу, мазмұнды есептер  шығаруға дағдыландыру.

Өз әрекетін бақылау, салыстыру, шешім шығару біліктерін дамыту.  Мұқияттылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:

Аралас

Сабақта қолданылатын технологиялар:

Дамытушылық, ынтымақтастық, АКТ.

Сабақтың әдісі:

Түсіндірмелі, көрнекілік, сұрақ- жауап.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, казақ тілі.

Оқыту құралдары:

Оқулық, тақта, компьтер, проектор.

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

I.Ұйымдастыру бөлімі

Психологиялық дайындық.

           Картинки по запросу анимашки

Сәлметсіндер ме оқушылар?

Кім кезекші?

Сыныпта кімдер жоқ?

Ойға толсын санамыз,

Бестік болсын бағамыз.

Баласындай бір үйдің,

Тату болсын арамыз.

 

Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді.

 

Ойға толсын санамыз,

Бестік болсын бағамыз.

Баласындай бір үйдің,

Тату болсын арамыз.

 

Оқушымен мұғалім арасынды қарым қатынас орнады.Зейіндерін сабаққа аударады.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

 

 

 

ІІІ.Жаңа материалды бекіту. (мұғалім басшылығымен)

 

 

 

 

 

Картинки по запросу все знайка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҮІ.Жаңа материалды бекіту. (Өз бетімен)

 

Картинки по запросу все знайка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҮІІ.Үй тапсырмасы.

       Картинки по запросу всезнайка клипарт

 

 

 

 

ҮІІІ.Қорытынды. Бағалау,

          Картинки по запросу учитель мультяшный

 

Дәптерлерін жинап алады.

 

 

 

Оқушылар бүгін белгісіз қосылғышты табуғу берілген есептерді шығарамыз. Ол үшін барлығымыз мұқият  1 мысалға қараймыз.

Сәйкес сандарды таңда.

Звезда: 8 точек: 5
 


          +          = 11    

Звезда: 8 точек: 4 Звезда: 8 точек: 8 Звезда: 8 точек: 3
 

 

 


Жарайсыңдар!

 

2-есеп. Есептерді шығар.

 

 

Есептің мазұнымен таныстыру: 

-        Есепте не туралы айтылған?

 

-        Есепте не белгілі?

 

-        Есеп не сұрайды?

Есепті талдау:

-        Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

-        Себетте қанша алмұрт бар екенінтабу үшін қандай амал қолданамыз?

-        Нешеден нешені азайтамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық. Негізгі сөздер қайсысы?

 

 

 

Ә. Себетте бірнеше алма және 4 алмұрт бар. Барлығы 9 жеміс бар. Себетте неше алма бар?

Есептің мазұнымен таныстыру: 

-        Есепте не туралы айтылған?

 

-        Есепте не белгілі?

 

-        Есеп не сұрайды?

Есепті талдау:

-        Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

-        Себетте қанша алма бар екенін табу үшін қандай амал қолданамыз?

-        Нешеден нешені азайтамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық. Негізгі сөздер қайсысы?

 

 

 

 

Б. Себетте 5 алма және 4 алмұрт бар. Себетте барлығы неше жеміс бар?

 

Есептің мазұнымен таныстыру: 

-        Есепте не туралы айтылған?

 

-        Есепте не белгілі?

-        Есеп не сұрайды?

 

Есепті талдау:

-        Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

-        Себетте ьарлығы қанша жеміс бар екенін табу үшін қандай амал қолданамыз?

-        Нешеге нешені қосамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық. Негізгі сөздер қайсысы?

 

 

 

 

 

Бәрекелді! Жарайсыңдар! Ендеше 3-есепке назара аударамыз. Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.

Есептің мазұнымен таныстыру: 

-        Есепте не туралы айтылған?

 

-        Есепте не белгілі?

 

-        Есеп не сұрайды?

 

Есепті талдау:

-        Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

-        Машиналар барлығы қанша мерт жүргендігін  табу үшін қандай амал қолданамыз?

-        Нешеге нешені қосамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық. Негізгі сөздер қайсысы?

 

 

 

 

 

Ә.

Есептің мазұнымен таныстыру: 

-        Есепте не туралы айтылған?

 

-        Есепте не белгілі?

 

-        Есеп не сұрайды?

 

Есепті талдау:

-        Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

-        Жүк машина қанша метр жүргенін табу үшін қандай амал қолданамыз?

-        Нешеден нешені азайтамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық. Негізгі сөздер қайсысы?

 

 

 

 

 

Б.

Есептің мазұнымен таныстыру: 

-        Есепте не туралы айтылған?

 

-        Есепте не белгілі?

 

 

-        Есеп не сұрайды?

 

Есепті талдау:

-        Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

-        Жеңіл машинасы қанша метр жүргенін табу үшін қандай амал қолданамыз?

-        Нешеден нешені азайтамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық. Негізгі сөздер қайсысы?

 

 

 

Өте тамаша оқушылар! Жарайсыңдар!

4-есеп,Сызба бойынша есеп құрастыр.

 

                7                             ?

 

 


                            11

Есептің мазұнымен таныстыру: 

-        Есепте не туралы айтылған?

-        Есепте не белгілі?

 

 

-        Есеп не сұрайды?

Есепті талдау:

-        Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма?

-        Дүкенде қанша метр мата қалғанын

табу үшін қандай амал қолданамыз?

-        Нешеден нешені азайтамыз?

- Енді есептің қысқаша белгіленуін жазайық. Негізгі сөздер қайсысы?

 

 

 

 

 

 

 

 

5-мысал амалдарды орындап есепте.

11-5=         10-6=       12-2-5=         14-4-2=

9+2=           6+5=        6+4+2=         8+2+3=

7+4=           11-2=       5+5-6=          7+3+8=

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма.

жауаптары бірдей мысалдардың сызық арқылы қосамыз.

 

2-тапсырма. Амалдарды орындап, мысалды ауызша есепте.

 

 

Оқушылар үйге тапсырма жазып аламыз.Барлығымыз күнделіктерімізді ашып 6 мысалды жазып алыңдар. Бұл мысалда амалдарды орындап келесіңдер.

 

 

 

 

 

Оқушылардың іс-әрекетін бағалайды. Қойылған бағаларға түсінік береді.

 

 

 

 

 

Үй жұмысы дәптерлін жинап береді.

 

 

 

 

 

1 мысал.

 

6+7=11

8+3=11

7+4=11

 

 

 

2-есеп. А. Себетте 5 алма және бірнеше алмұрт бар. Барлығы 9 жеміс. Себетте неше алмұрт бар?

 

Алма және алмұрт туралы айтылған.

Себетте 5 алма және барлығы 9 жеміс бар екені белгілі.

Себетте неше алмұрт бар?

Есепті талдау:

Иә.

 

 

Азайту

9-5=4

Бер: Алма-5

        Барлығы-9

        Алмұрт-?

Шешуі: 9-5=4

Жауабы: Себетте 4 алмұрт бар.

 

Ә. Себетте бірнеше алма және 4 алмұрт бар. Барлығы 9 жеміс бар. Себетте неше алма бар?

 

Алма және алмұр туралы айтылған.

 

Себетте 4 алмұрт бар. Барлығы 9 жеміс бар екені белгілі.

Себетте неше алма бар?

Есепті талдау:

Иә

 

 

Азайту

9-4=5

Бер: Алмұрт-4

        Барлығы-9

        Алма-?

Шешуі: 9-4=5

Жауабы: Себетте 5алма бар.

 

Б. Себетте 5 алма және 4 алмұрт бар. Себетте барлығы неше жеміс бар?

 

Алма және алмұр туралы айтылған.

Алма -5, алмұрт-4 екені белгілі.

Себетте барлығы неше жеміс бар екенін сұрайды.

 

 

Иә.

 

 

Қосу

5+4=9

Бер: Алмұрт-4

        Алма-5

       Барлығы-?

Шешуі: 5+4=9

Жауабы: Себетте барлығы 9 жеміс   

                   бар.

 

3-есеп.

А. Жеңіл машина 5 метр, ал жүк машинасы  3 метр жүрді. Машиналар барлығы қанша мерт жүрді?

 

 

 

 

 

Есепте жеңіл және жүк машинасы туралы айтылған.

Жеңіл машина 5 метр, ал жүк машинасы  3 метр жүргені белгілі.

Машиналар барлығы қанша мерт жүргендігін сұрайды.

Есепті талдау:

Иә.

 

 

Қосу.

 

5+3=8

Бер: Жеңіл машина-5м

        Жүк машина-3м

        Барлығы-?

Шешуі: 5м+3м=8м

Жауабы: Машиналар барлығы 8 мерт жүрді.

 

 

 

Ә. Жеңіл машина 5 мерт жүрді. Барлық машина 8 метр жүрді. Жүк машина қанша метр жүрді?

 

 

 

 

 

 

Есепте жеңіл және жүк машинасы туралы айтылған.

Жеңіл машина 5 мерт жүргені, барлық машина 8 метр жүргені белгілі.

Жүк машина қанша метр жүргенін сұрайды.

Есепті талдау:

Иә.

 

Азайту.

 

8-5=3

Бер: Жеңіл машина-5м

        Барлығы-8м

        Жүк машина-?

Шешуі: 8м-5м=3м

Жауабы: Жүк машинасы 3метр жүрді.

 

 

 

Б. Жүк машинасы 3 мерт жүрді. Барлық машина 8 метр жүрді. Жеңіл машинасы қанша метр жүрді.

 

 

 

Есепте жеңіл және жүк машинасы туралы айтылған.

Жүк машинасы 3 мерт жүргені, барлық машина 8 метр жүргені белгілі.

Жеңіл машинасы қанша метр жүрді.

Есепті талдау:

 

Иә.

 

Азайту.

8м-3м=5м

Бер: Жүк машина-3м

        Барлығы-8м

        Жеңіл машина-?м

Шешуі: 8м-3м=5м

Жауабы: Жеңіл машинасы 5 метр жүрді.

 

4-есеп,

Дүкенде барлығы 11 метр мата әкелінді. Оның 7 метр матасын сатып алды. Дүкенде қанша метр мата қалды.

 

 

Есепте мата жайлы айтылған.

Дүкенге барлығы 11 метр мата әкелінгені,  оның 7 метр матасын сатып алғандығы белгілі.

Дүкенде қанша метр мата қалды.

Есепті талдау:

Иә.

 

 

Аайту.

11-7=4

Бер: Барлығы-11м

         Сатылғаны-7м

         Қалғаны-?м

Шешуі: 11м-7м=4м

 

Жауабы: Дүкенде 4 метр мата қалды.

 

 

5-мысал

11-5=6          10-6=4     12-2-5=5

 9+2=11        6+5=11     6+4+2=12

7+4=11         11-2=9      5+5-6=16        

 

14-4-2=8

8+2+3=13

7+3+8=18

 

1-тапсырма. Ауызша есептейді.

 

 

 

4+5                   9-8

0+8                   7+0

6-6                    5+4

8-7                    4-4

3+4                   10-2

 

 

 

 

 

 

 

 

2-тапсырма. Амалдарды орындап, мысалды ауызша есепте.

4+2=6                    1+9=10

7-5=2                      6+2=8

8+2=10                  5-2=3

6-3=3                      4+4=8

 

 

 

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

 

 

 

 

 

Өз әрекетінің күшті және әлсіз жақтарын көрсетеді. Өз бағасын мұғалім бағасымен салыстырады. Өз іс-әрекетін бағалайды.

 

Үйден орындалған жұмыстың нәтижесін көреді.

 

Сәйкес сандарды таңдайды, мәні 11 ге тең болатын сандарды есептеп шығарады.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар 2-есептің «а» нұсқасында мазмұнды есепті оқиды, есептің мазмұнымен танысады, есепті талдайды, шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-есептің «ә» нұсқасында мазмұнды есепті оқиды, есептің мазмұнымен танысады, есепті талдайды, шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-есептің «б» нұсқасында мазмұнды есепті оқиды, есептің мазмұнымен танысады, есепті талдайды, шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-есептің «а» нұсқасында мазмұнды есепті оқиды, есептің мазмұнымен танысады, есепті талдайды, шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-есептің «ә» нұсқасында мазмұнды есепті оқиды, есептің мазмұнымен танысады, есепті талдайды, шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-есептің «б» нұсқасында мазмұнды есепті оқиды, есептің мазмұнымен танысады, есепті талдайды, шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4-есептің мазмұнын оқиды, есептің мазмұнымен танысады, есепті талдайды, шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-мысалда қосу азайту амалдарын орындайды, мысалды шығарады.  

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар екі бағандағы амалдарды орындайды, бірдей жауаптарды табады.

 

 

 

 

Оқушылар амалдарды орындап, ауызша есептейді.

 

 

 

 

 

 

 

Ұсынылған ақпараттан қойылған міндеттерді шешуге қажетін бөліп алады, өз бетімен жұмыстанады.

 

Өз іс-әрекетінің нәтижесін көреді.


Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика 1- сынып "Белгісіз қосылғышты табуға берілген есептер""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Землеустроитель

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
