Пән: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім
|
Мектеп:
|
Күні: 22.10
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 1
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
10 саны және оның құрамы
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Оқу бағдарламасына сілтеме
4.1Математикалық
тіл және математикалық модель
|
1.4.1.1
Цифрлар мен сандарды ажырата білу, бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен
(нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және т.б) көрсету, сандық түзудің бойында
көрсету
1.4.1.2
Сандар мен шамалар арасында қатынастарды =, ≠,>, < таңбаларын қолдану
арқылы көрсету
1.4.1.5
Сандық өрнектердің мәнін есептеуді жазуда "+", "-",
"=" таңбаларын қолдану.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Цифрлар мен сандарды ажырата
біледі, бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен (нүктелер жиынтығымен,
таяқшалармен және т.б) және сандық түзудің бойында көрсетеді.
Көптеген оқушылар:
Цифрлар
мен сандарды ажырата біледі, сандар мен шамалар арасындағы қатынастарды салыстыра
алады.
Кейбір оқушылар:
Біртаңбалы
сандарды түрлі тәсілдермен қосуды \азайтуды\ бөлшектеп ,санның құрамы
бойынша ,санды сәуле бойынша түсіндіреді және қолданады.
Санның
өзге саннан қаншаға артық кем екенін анықтай алады
|
Жетістік критерийлері:
|
Оқушы оқу мақсатына жетті,себебі
Цифрлар
мен сандарды ажырата алады;
Цифрға
сәйкес санды атайды және санға сәйкес цифрды жаза алады;
Сандарды
сан түзуінде жаза алады;
Оқушы оқу мақсатына жетуге талпынады,себебі
Цифрлар
мен сандарды ажыратуда немесе сәйкестендіріп айтуда ,жазуда қателеседі,сан
түзуінде жазуда қиналады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
2-9
сандардың құрамы атай алады.
Пәндік лексика және терминология:
Он,
он санының құрамы
Сабаққа диалог жазу үшін пайдаланатын тіл:
Талдау:
-10
санын қалай алуға болады?
-Қандай
сандардың қосындысы 10-ға тең?
-Он
неше цифрдан тұрады?
-Ол
неше таңбалы сан?
-Сан
сәулесін пайдаланып сандарды қалай салыстыруға болады?
|
Жазу: 10 санын, сандарды салыстыру,сан
түзуінде жаз.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану ,сауат
ашу,еңбекке баулу,бейнелеу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Санның құрамына
байланысты бейне жазба
|
Бастапқы білім
|
Сандар
қатары,1-10 сандар,2-9сандарының құрамы,қосудың ауыстырымдылық қасиеті
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1-5 мин
Сабақтың ортасы
5-20
|
1-ден 10-ға
дейін тура және кері санау.
Аспанда неше күн бар?
Қоянның неше құлағы бар?
Бағдаршамда неше көз бар?
Ешкіде неше аяқ бар?
Бір қолда неше саусақ бар?
3+3 қосындысы нешеге тең?
Бір аптада неше күн бар?
4+4-тің
қосындысы нешеге тең?
8+1
қоссақ неше болады?
Оң
қолымызда неше саусақ,
Сол
қолымызда неше саусақ?
Барлығы
неше саусақ болады?
-Олай
болса, балалар, бүгін біз 10 санымен танысамыз.
«Карусель» әдісі
Сандарды
салыстырады, дұрыс жауаппен сәйкестендіреді,өз-өздерін бағдаршам көздері
арқылы бағалайды.
Ойын: "Кір жаю"
Шарты:
Жіпке 1-ден -9-ға дейін сандарды ілеміз. 10 саны шығуы үшін қандай сандарды
қосуға болады?
(1+9;
2+8; 3+7; 4+6; 5+5)
Ой
қозғау.
-10
санының өткен сандардан айырмашылығы неде?
(Оны
жазу үшін екі цифрды пайдаланамыз)
-Иә,
бұл сан-екі таңбалы , ал 0-9 сандары біртаңбалы сандар.
-Олар
неге бұлай аталады?
(Олар
бір цифрмен жзылады )
10
цифрының жазылуымен таныстыру.
(Ө)
Пішіндерді 10-ға дейін толықтырып сал.
Жазылым.
Дәптерден
10 санын жазу.
Ширату.
"Он
саусақ"
Бір
саусағым тіпті де,
Ұстай
алмас жіпті де.
Екі
саусақ бірікті,
Ине
қолға ілікті.
Үш
саусағым орамды,
Жүгіртеді
қаламды.
Өнерлі
екен он саусақ,
Қала
салсақ, жол салсақ.
Қосымша тапсырмалар.
1 тапсырма
Заттардың
санын жаз.
4- тапсырма
Қандай
сандар қалдырылған?
Қанша
жеміс бар?
Қандай
белгілер жасырынған?
|
Кеспе
сандар, жіп, қыстырғыштар
Геометриялық
жиындары
|
Сабақтың соңы
25-35
мин
|
Жұппен
жұмыс
1-ден
9-ға дейінгі сандарды пайдаланып 10 саны шығатындай әр түрлі тәсілдерді
көрсет.
|
Сандар
|
Саралау
.
Қандай
белгілер жасырынған?
10 5=5 4
6=10
7
3=10 10 4=6
6 4=10 5 5=10
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Өзін-өзі
бағалау.
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қолданылатын
ресурстарды дұрыс қолдану
|
Сабақ
бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл
бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
баға:
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1___________________________________________________________________________________
2___________________________________________________________________________________
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1___________________________________________________________________________________
2___________________________________________________________________________________
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|