Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Другое / Математика пәнінен сабақ тақырыбы: "Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті".

Математика пәнінен сабақ тақырыбы: "Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті".



hello_html_32e4a24c.png Сулушаш Ауғанқызы Казангапова

Малайсары жалпы орта

білім беретін мектептің

бастауыш сынып мұғалімі

Павлодар облысы

Май ауданы


Тақырып: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті және оны тік төртбұрыштың ауданын табуға қолдану.

Мақсаты:

Білімділік: Қосудың,көбейтудің ауыстырымдылық қасиетінің мән-мағынасын ашуға мысалдар қарастыру жолдарын пысықтау.Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тік төртбұрыштың ауданын табуда пайдалану және есептеулердегі икем-дағдыларын жетілдіру.

Дамытушылық:Пәнге қызығушылығын,таным белсенділігін арттыра отырып логикалық ойлау қабілетін дамыту, іздемпаздыққа баулу.

Тәрбиелік:Тапқырлыққа,байқампаздыққа ,есепті шешу тәсілдерін меңгеруге

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі: дамытпалы сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс, ізденіс,салыстыру,талдау,тұжырым жасау.

Көрнекілігі: тест сұрақтары,сөзжұмбақ,бақылау парағы

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

Пhello_html_m40353738.gifсихологиялық дайындық.Бір-біріне мейірімділік,жылулық,жақсылық тілеу.

Арайлап таң атты,

Алтын сауле таратты.

Жарқырайды күніміз

Жарқырайды даламыз

Қайырлы таң,қайырлы күн!

Сәлеметсіздер ме!

Дәптерлеріне 19 қаңтар.Сынып жұмысы.-жазып қойыңдар.

Оқушыларға бағалау парақтары таратылады.

Үй тапсырмасын тексеру: №3 жаттығуды тексеру.Дәптерлеріне үшбұрыш,шаршы, тік төртбұрыш сызып.оларды әріптермен белгілеп, атауларын жазу.

І.Қызығушылықты ояту.

-Балалар,бәріміз тақтаға назар аударайық.

Ребус: «Үтік 4 бұрыш»

Мына ребусты шешсек, бүгінгі сабақтың тақырыбына қатысты сөз шығады.

-Балалар, біз бүгін қандай тақырыппен таныс боламыз?

-Бүгінгі, біздің сабағымыздың тақырыбы «Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті және оны тік төртбұрыштың ауданын табуға қолдану.»

Мақсаты: Қосудың,көбейтудің ауыстырымдылық қасиетінің мән-мағынасын ашуға мысалдар қарастыру жолдарын пысықтау Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тік төртбұрыштың ауданын табуда пайдалану арқылы білімімізді кеңейтеміз, есепті әр түрлі тәсілмен шығарып,шешулерін салыстырамыз,талдаймыз,дәлелдейміз.

І.Оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру тәсілдері.

/Танымымыздағы барды еске түсіру, ұғымымызды кеңейту./

  • Мысалдар берілген:

2+25= 25+ 3*8=8* 4+5=+4

3+48= +3 4*9=*4 5+25=25+

Қосылғыштардың/көбейткіштердің/ орындары ауыстырылған –бұл қосудың ауыстырымдылық қасиеті.

«О» деген әріп пішінде,Нем бар оның ішінде

«Бірлікті» қойсақ қасына,Сонша болар саусақта

Ол қандай сан расында?



  • Қосуды тиімді тәсілмен орында:

1+9 2+198 2+98

7+43 3+997 4+56

Қорытынды шығару: Үлкен санға кіші санды қосқан тиімді.Қосу амалының ауыстырымдылық қасиетін қолдандық.

3*300 3*200 3*100

2*400 2*200 2*100

Қорытынды шығару: Үлкен санға кіші санды көбейткен тиімді.Көбейту амалының ауыстырымдылық қасиетін қолдандық.

Қосу және көбейту амалдарының ауыстырымдылық қасиеттерін салыстыру

hello_html_m356c49b9.gif

ІІ.Мағынаны тану./бұрынғы біліммен жаңа білімді ұштастыру/

  • Денсаулық күнінде мектеп алаңына екі-екіден 3 қатар-ға оқушылар, үш-үштен 2 қатарға мұғалімдер сап түзеді.

Оқушыларға және мұғалімдерге қатысты өрнек жазыңдар.

2*3 3*2

Оқулықпен жұмыс: №3 101бет

  • Оқи отырып берілгенін жазу:

Ені-3см Ұз.-6см

S -?

3hello_html_671a5f09.gif

Үстелдің төрт бұрышы бар.Бір бұрышын кесіп тастағанда ,оның неше бұрышы болады?


см х 6см=18 см 6см х3см=18см


Интербелсенді тақтамен жұмыс:

  • Берілгені бойынша суретін сал :

Кесінділер

Сәулелер

Бұрыштар

Үшбұрыш


Сергіту сәті.

Орнымыздан тұрайық,қолымызды созайық,

Алақанды ұрайық!

Қолды белге қояйық,

Бір отырып,бір тұрып

Біз бір дем алайық!


  • 7 Танымдық тапсырма 102 бет

4 · 2 = 8 8 : 2 = 4

14;24;34;...... 18;28;38;……

Үйге тапсырма:

1. №6 10 бет

2. №5  101 бет.

3. ұз8см,ені5см тік төртбұрыштың ауданын әр түрлі тәсілмен тап.

  • Шығармашылық тапсырма:

hello_html_m2b26a99b.gif







Рефлексия: Өмірмен байланыстыру: Бүгінгі тақырыптың өмірде қажеттілігі барма? Өз ойларыңды айта қойыңдар.

Тест


1.Геометриялық фигураларды бір-бірінен ажырату үшін немен белгілейміз?

а/ әріппен в/ санмен с/ сөзбен д/ цифрмен

2.1+29 өрнектің мәнін табуда қандай тәсіл тиімді

а/кіші санға үлкен санды қосқан в/үлкен санға кіші санды қосқан

3.Тік төртбұрыштың ауданын табуда көбейтудің қандай қасиетін қолдануға болады?

а/ауыстырымдылық в/терімділік с/үлестірімділік

4.Тік төртбұрыштың ауданын табу үшін оның

а/ ұзындығын еніне қосамыз в/ұзындығын еніне көбейтеміз

с/ ұзындығын еніне бөлеміз д/ ұзындығына енін бөлеміз

5.Ағаштың ар жағынан қоянның 4 құлағы,түлкінің 2 құйрығы ғана көрініп тұр.Барлығы қанша аң?

а/4 в/5 с/4 д/3

Бағалау. Бағалау парақшаларындағы жинаған ұпайлары бойынша топ басшылары бағалайды.

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Тапсырмалар

Ұпай саны

Баға

Үй тапсырмасы

1

2

3

4

5

6

Ой сергіту

тест

















































25-35 ұпай- «5»; 15-24ұпай – «4»; 5- 14 – «3»


3


  • Другое
Автор Казангапова Сулушаш Аугановна
Дата добавления 07.01.2018
Раздел Другое
Подраздел Другое
Просмотров 420
Номер материала MA-073165
Скачать свидетельство о публикации
