Сабақ: Математика
|
Мектеп: Ж.Шайжүнісов
атындағы орта мектебі КММ
|
Күні: 21.02.17
|
Мұғалімнің
есімі:
|
Сынып: 3 «Б»
|
Қатысқандар
саны:
17
|
Қатыспағаны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
16*5 80/5 көбейту және бөлу
|
Сабақ
негізделген оқу мақсаты
|
Санды
разрядттық қосылғыштарға жіктеу арқылысанға көбейту және бөлу тәсілдерімен
таныса отырып есептер шығару, көбейтудің үлестірімділік және термідлік
қасиеттерін жаңғырту.
|
Бағалау
критерийлері
|
Қосындыны
санға бөле алады
|
Көбейтудің
қасиеттерін есеп шығаруда қолданады
|
Жазбаша
орындайды, математикалық тілде сөйлейді
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар
орындай алады: мәселе есептерді шешудің әртүрлі тәсілдерін біледі.
|
Түйінді
сөздер мен тіркестер:
|
Қосынды,
көбейтінді, бөлу, үлес, аудын, периметр
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
|
Есепті
әртүрлі тәсілмен шығару дегеніміз не?
|
Сіз
неліктен ...екенін айта аласыз ба?
|
Қосуды
неліктен көбейтумен алмастырамыз?
|
Алдыңғы
оқу
|
Көбейтудің
қасиеттері, көбейту кестесі
|
Ресустар
|
Жазбалар,
стикерлер, парақшалар, алгоритм
|
Жоспар
|
Сабақ
кезеңдері,
уақыты
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Басы5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасы
|
Психологиялық дайындық. Сыныптың ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Ғылымның сырын ұғына,
Шығыңдар білім шыңына.
Ұқыптылық пен зеректік,
Жеткізеді сендерді,
Математика сырына.
|
Психологиялық икем. Өзін-өзі реттеу,сабаққа дайын болу.
Шаттық шеңберіне тұрып бір-біріне тілектер айтады. Көбейту
кестесін айтап жаттығады.
|
Топқа бөлу Зейінділік ойыны:
|
ОИеАЫІӘҢАЭЮБЕАОЫк жазбасындағы Е әрпінен басқа
барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (еңбек).
ОИтАЫІӘлАЭЮЫЕПОЫӘО жазбасындағы А әрпінен
басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (талап).
ОИБАЫІӘАЭЮлЕАОЫіоАӘМЭЮ жазбасындағы І әрпінен
басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (білім).
|
•Сабаққа белсене қатысу.
•Бірігіп жұмыс жасау.
•Ойланып жауап беру.
•Бірін-бірі тыңдау.
•Басқа іспен айналыспау.
•Шапшаң жауап беру.
|
Кім жылдам?
|
Үйге берілген тапсырманы тексеру
1 сағ.33 мин. =
мин
1 сағ. мин. =
мин.
1 сағ.18 мин. = мин
|
1 сағ. 16 мин. = мин
3 тәул. = сағ.
2 тәул. 14 сағ. =
сағ.
|
Математикалықдиктанты
|
Мәндерін тапқызу
810 мен 90 бөліндісіне 0 ді қос
1) 70 және 20 сандарының айырмасын 3 есе
арттыр 60 пен 6 ның көбейтіндісін 10ға бөл
2) 40 және 10 сандарының қосындысын 2есе
кеміт 2мен 3 тің қосындысын 100 ге көбейт
3) 70 және 2 сандарының көбейтіндісін 20 есе
кеміт 7 мен 2нің көбейтіндісін 100 ге көбейт
4) 420 және 6 сандарының бөліндісін 9 есе
арттыр 2 мен жүздің көбейтіндісі
(Әр қатардан 1 оқушы оқып, нәтижесі
тексеріледі) 50мен 5 тің көбейтіндісін 10ға бөл
|
Сабақтың
Ортасы
20
мин
|
Ауызш есептеу
|
- 48
саны 4 –тен неше есе артық?
- 9
бен 6 сандарының көбейтіндісінің мәнін тап.
- Ұзындық
өлшем бірлігін ата.
- 5
санының квадраты.
- Тіктөртбұрыштың
ауданын қалай табамыз?
- Шаршының
ауданын қалай табамыз?
- 1
км-де неше метр бар?
- Санды
1-ге көбейткенде шығатын сан.
9. Альбомның 5-ші және 18-ші беттерінің
арасында неше бет бар?
|
Есепті шығару
|
1.Жаңа материалды
қабылдауға дайындық
16*5 80/5 түріндегі көбейту
және бөлу
2. Екі таңбалы сандарды
разрядтық қосылғыштарға жіктеу14, 26,32,45,56,63,77,
3.Жаңа материалды
меңгерту
34 санын разрядтық
қосылғыштарға жіктеу
1-қадам: 34 = 30+4
2- қадам: 34 = ( 30+4 )*
2
3-қадам: Әр қосылғышты
2-ге көбейту ( 30+4) *2 =30*2 + 4 * 2 = 60+8 =68
68 санын разрядтық
қосылғыштарға, яғни ондықтардың және бірліктердің қ1-қадам: 68 =60+8
2-қадам: бөліндіні
жазу ( 60+8):2
3-қадам: Бөлінділердің
мәндерін қос 60: 2 + 8: 2 = 30+4 =34
|
Сергіту сәті
|
Қостық
біз,көбейттік біз
Қатты
шаршап кеттік біз,
Кәне,
тұра қалайық,
Қимылдасын
қол-аяқ,
|
. Кірпікті де қағайық,
Терең
демді алайық,
Орнымызға
отырып,
Сабаққа
назар салайық
|
Практикалық
тапсырма
|
№3.
Есепті шығар
Ш:
Түске дейін -320 жұмыртқа
Түстен кейін – 400 жұмыртқа
Тең бөлінді -- 8 жәшікке
С: Әр жәшікте -? жұмыртқа
Шешуі: (
320 +400): 8 = 320: 8 + 400: 8 =40+50=90
Жауабы:
әр жәшікте 90 жұмыртқа салынды
|
Ш: 1
жылда -920 жұмыртқа
Әр тауық - 120 жұмыртқа
Әр үйрек – 50 жұмыртқа
Тауық – 6
С:
Үйрек - ?
Шешуі:
120 * 6 =720 ;
920 - 720
=200;
200 : 50= 4
Жауабы:
4 үйрек
|
Сұрақтарға
жауап бер
|
1 кг.
темір мен 1 кг. мақтаның қайсысы ауыр?
2.
2 адам шахматты 2 сағ. Ойнайды. Әр қайсысы неше сағаттан ойнайды?
3. 1
кг. ет 1 сағатта піседі.Жарты кг. ет қанша сағатта піседі
|
4.
Тауық 2 аяқпен тұрғанда 4 кг. тартады. 1 аяқпен тұрғанда неше кг. тартады?
- Екі
адам 2 сағ. жол жүреді. Олардың әр қайсысы қанша сағат жол жүреді?
- Үйде
балық мекендейтін орын.
|
Бағалау
|
Топ басшылары
бағалау критериі бойынша бағалайды
|
Белгі
қойып отырып қорытынды баға шығарады.
|
Кері
байланыс
|
|
Сабақта
түсінгендері бойынша кері байланыстарын жазады
|
Үй
тапсырмасы
|
№657 бет
|
Күнделікке
үй тапсырмасын жазады
|
Келесі оқу тапсырмалары
|
Пән аралық байланыс
|
Бағалау
|
АКТ
|
Дифференсациялау
|
Дүниетану,
математика, тарих
|
Бағалау
критерийлері бойынша сабаққа қатысы отырған оқушыға біліміне сәйкес баға
қойылады
|
Бейнебаян,
слайд
|
Сөздік
диктанты кезінде деңгейлері анықталады.
|
Рефлексия
Оқу
мақсаты анық па?
Бүгін
оқушыларне үйренді?
Дифференциялау
жоспарым жүзеге асты ма? Тапсырмалары сәйкес болды ма?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды
бағамдау:
Қандай
екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1._______________________________________________________________________________________
2._______________________________________________________________________________________
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.________________________________________________________________________________________
2.________________________________________________________________________________________
|
|
|
|
|
|
|
|