Инфоурок Другое Другие методич. материалыМатематика -қосымшалар

Математика -қосымшалар

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:

 

Күні:18/10

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып:  5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектің негізгі қасиеті

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.14

Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;

5.1.2.15

жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;

Сабақтың мақсаты

 

Барлығы:  жай бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып жай бөлшектерді қысқарта алатын болады;

 

Көпшілігі: бөлшекті жаңа бөлімге келтіру кезінде бөлшектің негізгі қасиетін қолдана алатын болады. 

 

Кейбіреуі: бөлшектің негізгі қасиеттерін қолдана отырып  тақырыпқа байланысты мәтін есептерді шығара алады

Бағалау критерийі

 

1)      Жай бөлшектің қасиетін есептер шығарғанда толық пайдалана алады;

 

2)      Негізгі қасиетті бөлшекті жаңа бөлімге келтіруде   қолдана алады

 

3)      Есептің шартына байланысты  жай бөлшек жазып  бөлігін таңдап алады

Тілдік мақсаттар

 

қазақша

орысша

ағылшынша

Бөлшектің алымы

Числитель

Numerator

Бөлшектің бөлімі

Знаменатель

Denominator

Бөлшекті қысқарту

Сокращение  дробей

Reducеtion of fractions

қасиет

свойства

properties

 Оқушылар : Пәнге қатысты лексика мен терминалогия

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Бөлшектің негізгі қасиеті... Бөлшекті қысқарту үшін...

Бөлімі берілген жай бөлшектің бөліміне еселік бөлшекке келтіру үшін...

Құндылықтарға баулу

 

ынтымақтастық, еңбек сүйгіштікке және шығармашылыққа баулу, топтық жұмыстар кезінде оқушыларды көшбасшылыққа үйрету.

Пәнаралық байланыс

 математика, ағылшын, информатика

Алдыңғы білім

 

Натурал сандардың  бөлінгіштігі

Сандардың ЕҮОБ таба алады

Сандардың ЕКОЕ таба алады

Жай бөлшектерді оқу және жазу

 Берілген бөлім амалын жай бөлшек арқылы жаза алады;

Жай бөлшектің алымы мен бөлімін ажырата алады және мағынасын түсінеді;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

1)      Жағымды психологиялық ахуал тудыру

Интер белсенді тақтадағы тақпақты қимыл жасай отырып оқу

Бойды сергек тік ұстап,

Емін-еркін тыныстап. ...

 Жерге қарап жер көрдім.

Оңға бұрылып, солға бұрылып,

Егеменді ел көрдім.

Мақсаты: қимыл-қозғалыс жасау арқылы ширату, Егеменді елімізге деген патриоттық сезімдерін ояту

2)      Топқа бөлу

«Тамаша бөлшектер» оқушыларға жай бөлшектер жазатындай суреттер үлестіріп, бөлшектің алымы мен бөліміне байланысты атауларына сәйкес бөлу

     

 

 

  «Ширек»                    «Жартысы»             «Бүтін»

http://bestfartuk.ru/uploadedFiles/photoalbums/images/big/81b_9.jpg

https://d2lnr5mha7bycj.cloudfront.net/product-image/file/large_4ece99ef-6900-4dff-9f9a-3af98e8ece15.jpghttps://s.pfst.net/2013.08/297044334290efb2e4debe99aea662cbe27fa8b43e52_b.jpgМақсаты: өткен тақырыпты қайталау

 

3)      Үй тапсырмасын тексеру:

 

 

«Шығу билетін» үлестіру Сабақтың соңында кері байланыс үшін.

 

 

 

 

«Шығу билеті» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттері бар таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұялы телефн, компбютер

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

 2 минут

 

2 минут

1 тапсырма : Жаңа тақырыпқа дайындық

Топпен жұмыс:    Әр топқа бір апельсиннен беріп, қабығын тазартып, бөліктерге бөлгізу. 12 бөлік https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=c0a8f3fc6cc836c7d6d6ed53e9a3fde7&n=33&h=215&w=234

«Ширек» топ:        бөлігін алу

«Жартысы» топ      бөлігін алу

«Бүтін» топ              бөлігін алу

Әр топтың бөліктерін салыстыру . Әр топ апельсиннің 4 бөлігінен алады. Бөлшектердің алымы мен бөлімі әртүрлі болсада, алынған бөліктердің бірдей болуы неліктен?

Оқулықпен жұмыс. «Баспалдақ»

Бөлшектің негізі қасиеті

                                                            Алымын алымына

                                                                         бөлім  бөліміне жазамыз

                               Алымы мен бөлімін  

                                  ЕҮОБ   көбейтеміз

Алымы мен          Алымы мен бөлімін  

 бөлімінің              ЕҮОБ   бөлеміз

    ЕҮОБ                          

Әр топтан кез келген оқушы өз жұмыстарын оқиды, қалғандары толықтырады.

http://designstacks.net/content_images/AdobePhotoshop/ART-D/tutorial397/5.jpghttp://shop.krauff.ru/image/data/%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%B8/sq1.pnghttps://ds03.infourok.ru/uploads/ex/0405/00016394-560e01b3/hello_html_m7cefbdfc.jpgБағалау: «Бағдаршам»

Түсіндім                      көмек қажет                 түсінбедім

Кері байланыс: келесі тапсырма барысында сары, қызыл көтерген оқушыларға қолдау жасаймыз.

2-тапсырма:

Жұппен жұмыс

1-      жұп :            2- жұп                 3- жұп

                                       

 

                                     

Дескриптор:   Жай бөлшектің қасиетін қолдана алады

Тексеру : әр топтың сәйкес жұптары тлптасады, талдайды, тексереді.

 

Бағалау:

 

 

 

 

егер екі есептері дұрыс болса,   біреуі қате болса жалаудың біреуін бөктеп көрс етеді

3-      Тапсырма:  жеке жұмыс

Оқулықпен жұмыс

  жай бөлшектерін бөлімі 30 ға тең жай бөлшекке келтіріңдер

Дескриптор

Ортақ толықтауыштарын таба алады

Бөлшетік негізгі қасиеттерін пайдалана алады

Тексеру:  интерактивті тақтадағы жауаппен

Бағалау:  Сигнал карта

 


                    5-6 есеп

 

                      7-8 есеп

 

                       9-10 есеп

 

 

4-      Тапсырма

       Қарбыз тең бөліктерге бөлінген.  Оның 10 бөлігі желініп, 5 бөлігі қалды. Қарбыздың қандай бөлігі қалған?

Дескриптор

Есептің шартын құрастырады

Есептің шартына байланысты жай бөлшекті жаза алады

Бөлшектің негізгі қасиеті бойынша қысқарта алады

Тақырыпқа байланысты терминдерді үш тілге аудара алады.

  Тексеру: «Көршіңе сенесің бе?» дәптерлерін ауыстыру арқылы тексеру. Бұл әдіс оқушылардың бірін-бірі бағалауына мүмкіндік береді. 

 

 

 

        

 


Бағалау:                    есептің екі қадамы

 


                                   есептің үш қадамы

                         

                                 есептің төрт қадамы орындалса

 

 

Әр топқа тапсырма жазылған қағаздар

 

 

 

Электронды оқулық

 

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/04c9/00021420-0bdb2630/640/img24.jpg

   Сабақтың соңы

 

 

 

 

5 минут

Үйге тапсырмасы:

Барлығына:  №  294

Көшілігі:       №298

Кейбіреуі:     №301

Шығу билетін толтырып жазады. Мүмкіндігі келгенше 2-3 оқушыдан оқып беруін өтіну. Сабақтың аяғында «Шығу билеттерін» тапсырып кетеді. Бұл кері байланысқа, келесі сабақты жоспарлауға көмегі болады. Қай оқушы не түсінгенін анықтауға мүмкіндік береді.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия: «Шығу билетінің» сыртына бүгінгі сабақта алған әсерін смайликті таңдау

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабақ барындағы саралау  берілген тапсырмалар ретінен  көруге балады.

оқушылардың жеке қабілеттерін ескеру арқылы (тыңдау, көруге негізделген ресурсстарды қолдану арқылы;.

 Жеңілден күрделіге қарай құрастырылғын деңгейлік тапсырманы орындау арқылы; Жұптық жұмыс орындағанда бір-біріне қолдау жасау арқылы

Уақытты тиімді  пайдалана отырып оқушылардың іс-әрекеттерін ұйымдастыру сабақтың барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады

 

Сабақ барасында оқушылар жаңа тақырыпты меңгеру кезінде «Бағдаршам» әдісін, «Жалаушалар» әдісі арқылы есептердің шығару деңгейін тексеруға мұғалімге қолайлы,  «Көршіңе сенесің бе?» атта әдісті соңғы тапсырмада өзара бағалауға мүмкіндік береді, есептердің дұрыс қатесін «Сигнал карта» әдісі арқылы бағалау.

 сабақтың соңында «шығу билетіндегі»  оқушылар ойларына қарап, сабақты түсіну деңгейлерін бағалауға мүміндік береді. Смайликтер арқылы  бағалау оқушылардың  сабақтан алған әсерлерін анықтауға мүмкіндік береді.

Оқушылардың сабақ барысында жалығып кетеу үшін тапсырмаларды тексеруде орындарынан тұруға мүмкіндік береді.  Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сай.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

                                                                                                                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика -қосымшалар"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Менеджер по платежным услугам

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
