Калиева Салтанат Абужаровна,
Маңғыстау гуманитарлық колледжінің жоғары санатты
информатика пәнінің оқытушысы
Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы
Пәні: Информатика
Тобы: МДБ – 11, МБ
-11, ДТБ -11
Сабақтың тақырыбы: Мамандық таңдау – өміріміздің бір кірпішін дұрыс
қалау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Студенттердің мамандыққа, пәнге
деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру
Дамытушылық: Студенттердің
логикалық ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін
дамыту;
Тәрбиелік: Ұшқыр
ойлы, шығармашылық қабілеті бар жеке тұлғаны қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Танымдық
сайыс сабақ
Сабақтың технологиясы: Ақпараттық оқыту технологиясы, сыни тұрғыдан ойлау
технологиясы
Сабақтың әдіс – тәсілдері: топтық жұмыс, зерттеушілік әңгіме, интербелсенді әдіс
Пәнаралық байланыс: Интерактивті технологияларды қолдану, компьютерлік технология,
бейнелеу
өнері
Сабақтың көрнекілігі: ДК, проектор, интербелсенді тақта, cлайд, жетон (теңге арқылы),
флипчарт,
маркер
Сабақтың
барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі
Сайысқа МБ – 11, МДБ – 11 және ДТБ – 11
тобынан 4 студенттен қатысады.
Оқытушы сөзі
Өз жаныңызға жақын мамандықты іздеп табу да барынша күрделі
жұмыс. Өз қалауыңызды білесіз, бірақ мамандығыңыздың қалай аталатынын
білмейсіз. Бұндай жағдайда психолог-профконсультант (мектеп
психологтары), мектеп мұғалімдері, оқу орындарының оқытушылары, ата-анаңыз,
туған-туыстарыңыздың көмектеріне жүгінгеніңіз жөн.
МАМАНДЫҚ ТАҢДАУДА МЫНАДАЙ БІР ФОРМУЛА БАР:
«ҮЙРЕНГІМ КЕЛЕДІ – ҮЙРЕНЕ АЛАМЫН –
ҮЙРЕНУ КЕРЕК».
ҮЙРЕНГІМ КЕЛЕДІ – бұл
талап-тілектің, мақсат пен мүдденің, ынта мен ықыластың кеңістігі;
ҮЙРЕНЕ АЛАМЫН – қабілет-қарымның,
таланттың, денсаулықтың кеңістігі;
ҮЙРЕНУ КЕРЕК – еңбек рыногындағы
сұраныстардың, аймақтағы әлеуметтік-экономикалық проблемалардың, әлемдік
экономикалық даму тенденцияларының кеңістігі.
Бүгінгі сайыста өз мамандығымызды
қазіргі таңдағы заманауи пән – информатика пәнімен байланыстыра отырып,
бастауға рұқсат етіңіздер.
Сайысқа қатысқан топты бақылаушы –
ИБ – 21 тобының студенттері болады. Сайыстың әр кезеңі 200,500,1000 теңге
арқылы бағаланады.
Сайыс VI турдан тұрады:
1.
Таныстыру (төс белгі жасау)
2.
Білім аукционы (информатика
пәні
бойынша сұрақтар)
3.
Мамандығым мақтанышым (мамандық бойынша өз
өнерін көрсету)
4.
Фотосуретпен жұмыс (суреттегі қарсы
топтағы мүшені анықтау)
5.
Ситуациялық сұрақ (мамандық бойынша)
6.
Кім жылдам? (топ басшылары 1 мин сұраққа
жауап беру)
Таныстыру
Әр топ (Corel Draw бағдарламасында жасаған)
өздерінің төс белгісін қорғайды.
Білім аукционы
Шарты: әр топқа 1000 теңге беріледі. Топ
мүшелері тақтада жасырынған сұрақты сатып алады, қай топ жоғары баға ұсынды,
сол топқа сатылады. Егер сұраққа дұрыс жауап бере алмаса, сол бағадағы теңгені
топтан алып қойылады.
Сұрақтар:
1.
Бірміндетті
операциялық жүйенің көпміндетті операциялық жүйеден айырмашылығы қандай?
(бірміндетті операциялық жүйе тек бір тереземен жұмыс істейді, ал
көпміндетті операциялық жүйеде бір уақытта бірнеше тереземен жұмыс істеуге
болады. Мысалы, бір уақытта текст теруге, әуен тыңдауға т.б. болады)
2.
MS Word
бағдарламасында кесте құрудың және кестеге жол қосудың жолдарын
атап шығыңыз. (кесте құрудың 3 жолы бар: меню арқылы, батырма арқылы, қалам
арқылы. Жол қосу: меню арқылы, Enter, Tab пернелері арқылы,
контексті меню арқылы)
- Көлемі үлкен файлдарды сығып,
көлемін кішірейтетін утилитті бағдарлама? (архивтеу
бағдарламалары)
- Microsoft компаниясының құрушысы
кім? (Билл Гейтс)
- CD компакт дискісінің сыйымдылығы қандай және ақпаратты
жазуға қарай нешеге бөлінеді? (Сыйымдылығы 700 Мб, 2 – ге бөлінеді)
Мамандығым
мақтанышым
Әр
топ өздерінің мамандығы бойынша өз өнерлерін көрсету керек
Фотосуретпен
жұмыс
Біздің
мамандық мұғалім және тәрбиеші болғандықтан біз балаға мінездеме бере білуіміз
керек. Топ мүшелерінің шеберлігін анықтау мақсатында әр топқа қарсы топтың
мүшелерінің суреті жасырын түрде беріледі, сол студентке мінездемені флипчартқа
түсіру керек.
Ситуациялық
сұрақ
Әр мамандыққа
қатысты ситуациялық сұрақ беріледі
Егер сіз математика мұғалімі болған жағдайда:
1.Оқушылардың үй жұмысын тексеру үшін дәптер жинап алдыңыз.
Бір оқушы дәптеріне сіздің суретіңізді салып мазақ етіп жазып қойған. Не істер
едіңіз?
2.Егер сіз сабақ түсіндіріп
жатырған уақытта формуланы қате жаздыңыз, оқушы сіздің қателігіңізді айтады.
Сіз не істейсіз?
Егер сіз дене пәнінің
мұғалімі болған жағдайда:
1.
Бүгінгі болатын дене сабағына
сіздің сыныбыңыз түгелдей дайын емес? Сіз сол кезде не істейсіз? Сіздің
әрекетіңіз?
2.
Үйдегілеріңіз сізге дене
пәніне емес басқа мамандық таңда дегеніне сіз қандай жауап берер едіңіз?
Егер сіз балабақшада
тәрбиеші болғанда:
1.
Егер балалар анасын іздеп
жылағанда сіз не істейсіз?
2.
Сіздің тобыңызда өте қырсық,
ерке, айтқанға көнбейтін бір бала бар? Сіз сол баламен қалай тіл табысасыз?
Кім жылдам?
Әр
топ басшысына 1 мин ішінде сұрақ қойлады. Дұрыс жауап – 1 ұпай
- 1 Дюйм неше см-ге тең? (1
Дюйм 2,54 см тең).
- Процессордың жиілігінің өлшембірлігі? (мегагерц (МГц) немесе
гигагерцпен (ГГц))
- Компьютердің жұмыс істеу принципін алғашқы рет жазған
американдық ғалым? (Джон Фон Нейман)
- F1-F12 пернелері? (функционалды пернелер)
- Мәліметтер енгізу пернесі (Enter)
- Принтердің түрлерін атаңыз? (матрицалық, сия бүріккіш,
лазерлік)
- Компьютердің атасы кім? (Чарьлз Бейбидж)
- Жолдар мен бағандардың бірлестігін қалай атаймыз?(Кесте)
- 1 символ неше байтқа тең? (1 байт)
- ОЖ – ғы обьектілерді суретке түсіретін перне қалай аталады?
(PrintScreen)
Жеңімпазы анықтау
Марапаттау
Әлемде өзі қаламайтын мамандық иесі болып
жүрген қаншама адам бар, өз жұмысын жанымен сүйіп істейтін адамдардың да саны
аз емес. Мамандық таңдаудан жаңылмай, өз өміріңіздің бір кірпішін дұрыс
қалауыңызға тілектеспіз.