пәні
|
Әдебиеттік
оқу
|
3 «б»
сыныбы
|
21.10.2015
жыл
|
|
Тақырыбы
|
«Үш
бақытым» М.Мақатаев
|
Мақсаты
|
-«Сыни
тұрғысынан ойлау»модулін пайдалану мақсатында түсінік қалыптастыра отырып,
дағдыларын қалыптастыру
-Оқушыларға
өлеңді мәнерлеп оқуға, жатқы оқуға дағдыландыру
- Өз
бетінше ізденуге, шығармашылыққа баули отырып, өз пікірін айта алатын шәкірт
дайындау
- Отанын қорғап, аялауға тәрбиелеу.
|
Күтілетін
нәтиже
|
1. «Сыни тұрғысынан ойлау»модулін пайдалану
мақсатында түсінік қалыптастыра отырып, дағдыларын қалыптасады
2. Өз ойын еркін жеткізіп, пікірін қорғай алады.
3.Жұппен, топпен жұмыс жасай біледі.
|
Түйінді
идеялар
|
Күнделікті
өмірмен байланыстыру, пікірлерін дәлелдеу.
|
Сабақтың
формасы
|
топтық жұмыс,жұппен жұмыс,жеке жұмыс
|
Сабақтың
әдісі
|
миға шабуыл
|
Ойлау
деңгейі (Б.Блум бойынша)
|
мақсаты
|
Түрткі
( тапсырма, сұрақ, ресурс)
|
нәтиже
|
бағалау
|
мұғалімнің іс-әрекеті
|
оқушының іс-әрекеті
|
Білу
|
Топқа тең бөлу. Туған жер туралы білетіндерін еске
түсірту.
|
Гүл өсірсең терлеп,
Оның аты – еңбек.
Кесте тіксең зерлеп,
Оның аты –еңбек.
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек. Жуан,жіңішке
сұрақтар,
Интерактивті
тақта. Мақалды оқып, сол бойынша топқа бөлінеді?
1-топ:«Халық»
тобы
2-топ:
«Тіл» тобы
3-топ:
«Отан» тобы
|
Жуан,
жіңішке сұрақтарға жауап бере отырып өткен сабақты алған білімдерін еске түсіреді
1- топ: Халық айтпайды,
халық айтса қалт айтпайды.
2-топ: Тіл – атадан қалған асыл мұра.
3-топ: Отан үшін отқа түс, күймейсің.
|
Жуан,жіңішке сұрақтарды фармативті бағалау
|
Топқа бөледі.
Туған жер туралы не білетіндіктерін білу үшін жуан,жіңішке
сұрақтар қою
|
Оқушылар
мақал- мәтел жазылған қағаздарды суыру арқылы топқа бөлінеді
Ойланады, сұрақтарға жауап береді.
|
Түсіну
|
Оқушылардың
автор туралы білетіндерін сұрау, толықтыру.
|
«Миға шабуыл»
-Мұқағали Мақатаев кім?
-Қандай шығармаларын білесіңдер?
Ақынның өмірбаянын бейнебаяннан тыңдату. (АҚТ)
|
Ақын туралы көбірек мағлұмат алады.
|
Мәтінді түсінуі
Түсінбеді-0
Жартылай түсінді-1
Толық түсінді-2
|
Түсінгендерін
толық айтуға жетелейтін сұрақтар қояды.Талдау жұмысы беріледі
|
Әр
топтан бір оқушы шығып үй тапсырмасын айтады.
|
Қолдану
|
Өлеңді мұғалім мәнерлеп оқып таныстырады.
|
Оқулық, дәптер. Слайд
Қосымша үшке байланысты дерек:
Атадан
қалған асыл сөз
Үш жұрт - жігіттің үш жұрты: өз жұрты, қайын жұрты, нағашы жұрты
Үш қуат - ақыл, жүрек, тіл.
Үш арсыз - ұйқы, тамақ, күлкі.
Үш даусыз - мінез, кәрілік, ажал.
Үш көз - Су анасы - бұлақ. Жол анасы - тұяқ Сөз анасы - құлақ.
|
Өлеңді
іштей оқиды,түсінгендерін жұппен, топпен талдай алады.
|
өлеңді мәнерлеп оқуы:
Жұмыс істей алмады-1
Жартылай жұмыстанды-2
Толық жұмыс істей алды-3
|
Өлеңді мәнерлеп оқиды, түсінгендерін
жұппен, топпен талдауға жетелейтін сұрақтар қояды.
|
Өлеңді оқып шығады,түсінгендерін
жұппен, топпен талдайды.
|
Талдау
|
Оқушыларға алдарында жатқан
материалдарды қолдана отырып, өздеріне берілген тапсырмалар туралы мәлімет
алады. Топпен жұмыс жасата отырып оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
|
Флипчарт
Маркер
газет,журнал,
кітаптар,
фотосуреттер
(Көк
тудың желбірегені әуенін жәймен қосып қою)
Топпен жұмыс.
1-топқа-
Ең бірінші бақытым!
2-топқа –
Қазақ тілі – Қасиетті тіл!
3-топқа- Менің Отаным
Сергіту сәті
Отырайық
жүрелеп,
Гүлді
үзіп алайық.
Орнымыздан
түрегеп,
Басқа
гүлге барайық.
|
Постерді толтырту кезінде қосымша ізденген
матеиалдары арқылы қосымша мәлімет алады.
|
Постермен жұмыс істеуі:
Жұмыс істей алмады-1
Жартылай жұмыстанды-2
Толық жұмыс істей алды-3
|
Постермен жұмыс жасау тапсырылды.
-Бүгінгі сабақтан не үйрендік?
1. Ақын халқын не себепті бірінші бақытқа теңеді?
2. Автор туралы не білеміз?
3. Тілімізді не себепті қасиетті деп ойлайды?
4. Халық болмаса Отан болар ма еді?
5.Өлеңнің
ұсынып отырған ой –мұраты, тәрбиелік мәнін қалай түсіндің? Айтпақ ойы неде?
|
Оқушыларға
алдарында жатқан материалдарды қолдана отырып, өздеріне берілген тақырыпқа
байланысты постер толтырады. Қорғайды. Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Жинақтау
|
Жұмыстарын қорғату. Өлең бойынша сұрақтар
қою.Дәптермен жұмыс жасай отырып жеке жұмыс жасату
Дарындылықты анықтау
|
Интерактивті
тақта
Әр топ оздерінің жұмыстарын ортаға шығып қорғайды.
Дәптермен жұмыс:
|
Оқулықтан бөлек мәліметтер алады.
|
Жұмыстарын қорғауы:
Жұмыс істей алмады-1
Жартылай жұмыстанды-2
Толық жұмыс істей алды-3
|
Дәптерде толтырғандарын интерактивті тақтада
тексертеді
|
Жұмыстарын
қорғайды, талқылайды, басқа топты тыңдайды, сұрақ қояды.
Ойланады,ізденеді, жазады
|
Бағалау
|
Әрбір оқушының бүгінгі сабақты қалай
меңгергендіктерін анықтау барысында бөлінгенде алынған қағаздарына екі
жұлдыз, бір тілек жазады.
|
Бағалау парағы
Аққу айдынын аңсайды,
Адам атамекенін аңсайды.
Хормен Атамекен әнін орындайды.
|
Ақынның айтып кеткен бақыттарын біздің қорғау біздің
міндетіміз
|
Әр топтың бағалаушыларын тыңдау
|
Бүгінгі
сабақты қалай түсінгендерін білу мақсатында интервью алу арқылы сұрақтар қою
тапсырады
|
Қорғаушы
қорғап болған соң сол топтың мүшесі басқа топ мүшелерінен интервию алады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|