Сабақтың
тақырыбы: Логарифмдер
Сабақтың мақсаты:
1) оқушылар логарифмі бар өрнектерді түрлендіруге, есептей білуге үйрету.
Логарифмнің қасиеттерін дұрыс қолдана білуге, теңдеулер мен теңсіздіктерді
есептеуге үйрету;
2) есептер шығару арқылы ойлау
қабілеттерін дамыту;
3)ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
оқушылар логарифмі бар өрнектерді түрлендіре , есептей алады.
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, СТО элементтері, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Кіріспе. Қызығушылықты ояту.
-
Балалар, математика жайлы көптеген мағлұматтармен
таныссыздар. Сендер бір сәт ойланып көрдіңдер ме? Барлық пәндер қандай да бір
аланы оқытып , соған бағыттайды. Ол бағыт өмірде қолданып , кездесіп,
пайдаланылады. Ал математика қандай пән , нені оқытады?
-
Енді осы сұраққа жауап беріп беріп көрейік.
-
Физика пәні нені оқытады?
Жауабы: Физикалық
құбылыстар.
-
Олар шын мәнінде бар ма?
Жауабы: Иә.
-
Биология пәні нені оқытады?
Жауабы: Бізді қоршаған
ортаны , жануарлар мен өсімдіктер әлемін.
-
Өсімдіктер мен жануарлар шын мәнінде бар
ма?Бізге кездесе ме?
Жауабы: Иә.
-
География пәні нені оқытады?
Жауабы: Жер ,
өзен-көл,ауыл, қала.
-
Олар шын мәнінде бар ма?Біз оны
пайдаланамыз ба?
Жауабы: Иә.
-
Математика пәні нені оқытады?
Жауабы: сандарды,
геометриялық формаларды.
-
Олар шын мәнінде бар ма?Ұстап көруге бола ма?
Жауабы: Жоқ.
-
Ендеше математика көзге көрінбейтін
нәрселерді зерттейді. Бұл ғылым тек адам ойы арқылы ғана жүзеге асады.
Сондықтан математика- адам ойын тәртіпке келтіретін ғылым деп саналады.Мінеки,
сондықтан сендер ҰБТ –да жоғары балл алу үшін көп тер төгулерің қажет. Ал ол
үшін сендер көп оқу керексіңдер. ҰБТ көп кездесетін тақырыптардың бірі
«Логарифмдер». Бұл өте ауқымды тақырып. Себебі осы тақырыпты өткенде біз басқа
да тақырыптарды қайталап өтеміз.
Сабақтың құрылы:
І.Танымдық деңгей
(ауызша сұрақтар)
ІІ. Алгоритмдік деңгей
(тест)
ІІІ.Эвристикалық деңгей(математикалық
лото)
IV.
Шығармашылық деңгей (әртүрлі есептер)
І. Танымдық деңгей.
Оқушылар ауызша сұрақтарға жауап береді. (Әрбір сұрақ бір ұпайдан)
1) log416
2) log325+log37
3) log21/4
4) log916
негізі неше?
5) Негізі 10 болатын
логарифм
6) logxx
7)
8)
9) y=log4(7x+14)
функцияның анықталу облысын табыңдар
10)
11) log315 -
log35
12) log4 log381
13) 1/2 log44
14) y= log0.3(x-7)
функцияның анықталу облысын табыңдар
15)log2x=
3
16) log1/5125
17) log4x=
log46+
log410
18) 2log3x=1
19)
20) loga x/y
ІІ. Алгоритмдік деңгей.
Тест тапсырмасын орындау. Орындап болған соң бір-бірін тексереді.
А-5
ұпай (1 сұрақ – 1 ұпай), В-7,5 ұпай(1 сұрақ -1,5 ұпай), С-10 ұпай
(1 сұрақ- 2 ұпай).
А деңгей
1. Теңдеуді
шеш: x=4
a) 14b)4
c)16 d)2
2. Теңдеуді
шеш: 2x-1)=2
a)15
b)13 c)26 d)14
3.)=3
a)-1;2
b)1;2 c)-2;1 d)3;5
4.9
a)3
b)4 c)6 d)8
5.Функцияның
анықталу облысын тап: y=)
a)(-2;2)
b)(-∞;2)
c)(-4;4)
d)(-∞;∞)
В деңгей
1.Теңдеуді шеш: 4x-6)=2x-4)
b) 1
b) c)-1 d)-2
2.-4x-1)=-2
a)-5;-1
b)2;3 c)-1;5 d)-3;-2
3.)>-3
a)(-∞;-2.5)
b)(1.5;-2.5) c)(1.5;+∞) d)(-2.5;1.5)
4.Есепте:+3
a)25
b)15 c)75 d)10
5.Функцияның
анықталу облысын тап:y=)
a)(-2;3)
b)(2;3) c)(-∞;2) ∩)(3;∞) d)(-∞;∞)
С
деңгей
1.Теңдеуді шеш: x-x=6
a) -4;- b) ;4 c)-4; d)2;5
2.2x+1)=0.53x)
a)3
b)-3 c)0 d)5
3.)>)
a)(1.5;2)
b)шешімі жоқ c)(2;+∞) d)(-∞;1.5)
4.Есепте:
a)1
b)2 c)1/2 d)4
5.=2
a)1
b)-1 c)-9;-1 d)-9;1
Тест
тапсырмасының жауаптары
А
|
c
|
b
|
b
|
b
|
a
|
В
|
b
|
c
|
d
|
c
|
d
|
С
|
b
|
c
|
b
|
a
|
d
|
ІІІ.
Танымдық деңгей. Математикалық лото ойынын ойнау арқылы есептер шығару.Әрбір
есепке 1 ұпайдан беру.
1. (П)
2. ln
(6x-5)=0(Е)
3. =1(Н)
4. (Е)
5. +=5(Р)
Егер
берілген есептерді дұрыс шығарса , онда Непер деген адамның аты шығады.
Джон
Непер – Шотландық лорд 1614 жылы «Логарифм канонын суреттеу» деп аталатын
еңбегін шығарды.
IV.
Шығармашылық деңгей.
«Қатані
тап» тапсырмасын орындау. Тапсырманы дұрыс орындаса 2 ұпай беру.
Теңсіздікті
шешіңдер:
<1
<1
*5
X+1>5
x>4
Жауабы:
x>4
Сабақты
қорытындылау және бағалау.
«5»
-24
«4»-
18-23
«3»-
12-17
Үйге
тапсырма беру.