Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Мектеп: «Ақсуат орта мектебі»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Хопаш Жайна
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Көркемдік
жазбаны орындау
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.6.4 Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі (заманауи)
технологиялар мен өнер материалдарын анықтау, таңдау және біріктіру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
· кеңістікті ойды қалыптастыру және өз
ойын сурет, көлемді пішін арқылы бейнелеуді үйрету;
· әр түрлі технологиялар мен өнер
материалдарын анықтап, таңдап және біріктіруді үйрету;
·
көркемдік материалдармен жұмыс орындау дағдыларын дамыту.
|
Тілдік
мақсаттар
|
· шығармашылық жұмыстың орындалуына
сипаттама береді;
· өз жұмыстары жайлы айта алады
және жұмыс сапасын сын тұрғысынан талдайды.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Көркем жазба, батик, гжель, сызық сурет, ою-өрнек композиция
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
·
Сәндік-қолданбалы өнер шеберлерінің шығармашылығына
негізделе отырып, мен...
·
Көркемдік жазбаның ерекшелігі....
·
Мен ою-өрнек композициясын ..... жасау үшін қолдандым.
·
Мен ою-өрнек композициясын қолданып, келесі... жасадым
·
көркемдік жазбаның ерекшелігін зерттей отырып, ...
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Осы сабақта, балалардың бойына білім алуға құштарлық,
ынтымақтастық қасиеттері шығармашылық тапсырмалар орындау арқылы жүзеге
асырылады.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Тарих, география.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет ресурстарымен жұмыс істеу дағдыларын дамытады
|
Бастапқы білім
|
Сәндік қолданбалы өнер түрлері және қолданылатын тәсілдері мен
техникасы. Көркемдік жазба, мысалы батик, гжель, хохлома және т.б.
түрлері.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 мин
|
Сабақтың басында оқушылардың дайындығын тексеру.
Сабақ басында санитарлы-гигиеналық нормалар мен техника
қауіпсіздігі туралы ереже-нұсқаулықты еске түсіру.
Жұмысты бастамас бұрын оқушыларға жостов,
хохлома, гжель және т.б. жазбаларды орындау үшін қағаз ыдыстар, бір реңкті
керамикалық ыдыстарды, фанера немесе тақтайшаларды т.б. материалдарды
қолдануына ұсыныс жасау.
|
Батикке, керамикаға, шыныға арналған бояулар жинағы керме,
қылқаламдар
|
Ортасы
10 минут
|
Қолдану
Көрме ұйымдастыру
Талдау
«Кубизм»
стратегиясы. Текшені лақтыру арқылы топтарға тапсырмалар беріледі.
Сұрақты анағұрлым
мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып
сөйлей алады.
|
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
«Кубизм» стратегиясы,
текше, сұрақтар.
|
Сабақтың
ортасы
30 мин
|
(МК)
Оқушылар өткен сабақта дайын бұйымға арнайы декордың композициясын орындап,
көркемдік жазба ерекшелігін ескере отырып, материалдар дайындаған.
Жазық немесе көлемді пішін бетіне суретті көшірудің бірнеше
тәсілін, сондай-ақ, мысалы, гжель, жостово немесе хохломада және т.б. еркін
жазбаларды орындауда негізгі сызықтары жүргізілетінін көрсету.
Егер оқушылардың бірі мата үстінде жазба таңдаған болса, мұғалім
суреттің контурын резервпен жүргізу үрдісін қадағалайды.
Оқушылардың резерв құйылған түтікшені қолдану барысында қауіпсіз
жұмыс істеуін қадағалау керек.
(Ө)(Қ) Сарамандық жұмыс №5
Оқушылар технологиялық карта бойынша жұмыс істейді. Оқушылар
суретті негізге көшіреді.
|
БАТИК- контурлы техника. Орамал.Шеберлік-класс batikcentr.ru
http://blogbatik.ru/ батик для
начинающих: техники, мастер-классы, художники.
https://www.youtube.com/watch?v=AKJWegLM1IU
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
(Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау
«Қолмен белгі беру»
әдісін қолдану.
|
|
Бағалау
5 минут
Кері байланыс
3 минут
|
Смайликтердің
астына «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі бойынша кері байланыс алынады.
|
Саралау
– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Әрбір оқушының жеке қабілетіне байланысты орындау техникасын таңдауына
жағдай жасау.
|
Тақырыпқа байланысты сұрақтар қою.
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын қадағалау.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|