Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса. ПОДАТЬ ЗАЯВКУ НА КОНКУРС.
Главная / Другое / Краткосрочный план по казахскому литературу на тему "Д.Бабатайұлы. ""Еспембет дастаны"

Краткосрочный план по казахскому литературу на тему "Д.Бабатайұлы. ""Еспембет дастаны"

Скачать материал

Пән

Қазақ әдебиеті

Сынып

10 «А» сынып

Мұғалім

Калдыбекова А.С.

Сабақ тақырыбы

Дулат Бабатайұлы «Еспембет дастаны»

Сабақ мақсаты

Ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру. Д. Бабатайұлының эпикалық шығармасы – «Еспембет» поэмасының мазмұнын, тақырыбын, идеясын ұғындырыу, батырлар жырымен үндестігін таныту, әдеби-теориялық талдау жасау;

Күтілетін нәтиже

Шығарманы оқып талдай отырып, өз ойларын еркін айтады, шығармашылыққа, ізденімпаздыққа ұмтылады.

Өзінің танымдық әрекетін жоспарлай алады; ақпарат туралы өз түсінігін қадағалай алады; проблеманы анықтап, оның шешу жолдарын айқындай алады;

Модульдер


«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».

Стратегиялар

«Символдар» стратегиясы, «Айналмалы бекет» .стратегиясы, «Детальдарды қосу»стратегиясы,

«Алтын балыққа арналған аквариум» стратегиясы, «Идеал тапсырма»

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Кезеңдері


Оқушыларды топтарға бөлу, топтастыру. «Мозаика» әдісімен құрастырылған суреттер артында сабақ тақырыбы шығатындай топтастыру. Сыныпта жақсы көңіл күй қалыптастыру.

Сурет қиындыларын біріктіру арқылы шыққан суреттеріне қарай топтасуы. Оқушылар «Мен сізге тілеймін» тренингі арқылы бір-біріне жақсы тілек айту.





І.Қызығушы

лықты ояту





ІІ. Мағынаны тану











ІІІ.

Рефлексия














Үйге тапсырма




«Символдар» стратегиясы.



Оқушылар құрастырған мәтіндері арқылы кезекті сабақтың тақырыбын ашады.

«Айналмалы бекет» .стратегиясы .Әр топқа тапсырмалар жазылған парақшалар таратады. Тапсырманың орындау ретімен таныстырады.





«Детальдарды қосу»стратегиясы

Әрбір топшамада бастапқы сөйлемдер беріледі. Әрі қарай толықтырулар қажет. Әрбір оқушының  жауаптарын қадағалап, тексеремін.


«Алтын балыққа арналған аквариум» стратегиясы.

Мұғалім тапсырманың ережесін түсіндіреді.

Ортаға бір орындық қойылады, сол орындыққа әр топтан бір оқушы шығып оқушылардың сұрақтарына жауап береді.









«Идеал тапсырма» Оқушылар үй тапсырмасын өзі таңдайды. Ж.Баласағұн өмірін оқу, жыр жолдарын жаттау, мәлімметтер жинау.

Тақтада ілулі тұрған 4 түрлі сурет бойынша (домбыра, дулыға, жылқы, қылыш) 3 топтың да оқушылары шағын мәтін құрастырады. Құрастырған мәтіндерін топ ішінде оқып, әр топ жақсы деген бір немесе екі мәтінді оқуына болады.

І топ. Зерттеңіз: Еспембеттің нағашы жұртында тәрбиеленді. Оның басты арманы не болды?

2 - топ Әңгімелеңіз: Атасынан бата алып, Ақбөртемен еліне оралды. Нағашысы берген байлықтан бас тарту себебі неден?

3 - топ Талдаңыз: Дастандағы аты аңызға айналған батырдың ерлік істері қандай?

а) қалмаққа қарсы соғысқа аттануы.

б) қалмақ батырымен жекпе-жекке шығуы.

Бастапқы сөйлемнің мысалы:

Дастанда Ер Еспенбет өзі жасаған қимылдар үстінде көрінеді.

Кеңейтілген сөйлемнің мысалы:



1. Поэманың басталуы қандай оқиғаға құрылған?

2. Еспембеттің «Ер туған жеріне, ит тойған жеріне» деген қағиданы ұстану себебі неде?

3. Нағашы атасы жиенінің тілегіне қалай қарады?

4. Ел- жұрты қалай қарсы алды? Себебі неде деп ойлайсыңдар?

5. Еспембет кімнің асына барды?

6. Қазақ батырлары қайда, не үшін аттанды?

7. Ұрыста Еспембет қалай танылды?




Кері байланыс

-Не ұнады?

-Не ұтымды болды?

-Менің ұсынысым!

«Бас

бармақ»  әдісі арқылы оқушылар

дың түсіну дәрежесін анықтау.









«Бас

бармақ»  әдісі арқылы оқушылар

дың түсіну дәрежесін анықтау.



Смайликтермен бағалау






өзін-өзі бағалау, смайлик

Суммативті

бағалау

Бағалау парағы

интерактивті тақта, слайд көрсетілімі




форматты қағаз, тапсырмалар,

қима суреттері,







стикерлер, маркерлер,


форматты қағаз, тапсырмалар,

қима суреттері,




интерактивті тақта





Кері байланыс

парағы









Краткосрочный план по казахскому литературу на тему "Д.Бабатайұлы. ""Еспембет дастаны"
Скачать материал
  • Другое
Описание:

Сабақ тақырыбы: Дулат Бабатайұлы «Еспембет дастаны»

Сабақ мақсаты: Ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру.

Д. Бабатайұлының эпикалық шығармасы – «Еспембет» поэмасының мазмұнын, тақырыбын, идеясын ұғындырыу, батырлар жырымен үндестігін таныту, әдеби-теориялық талдау жасау;

Күтілетін нәтиже: Шығарманы оқып талдай отырып, өз ойларын еркін айтады, шығармашылыққа, ізденімпаздыққа ұмтылады.

Өзінің танымдық әрекетін жоспарлай алады; ақпарат туралы өз түсінігін қадағалай алады; проблеманы анықтап, оның шешу жолдарын айқындай алады;

Модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».

Стратегиялар: «Символдар» стратегиясы, «Айналмалы бекет» .стратегиясы, «Детальдарды қосу»стратегиясы, «Алтын балыққа арналған аквариум» стратегиясы, «Идеал тапсырма»

Ресурстар: интерактивті тақта, слайд көрсетілімі,форматты қағаз, тапсырмалар,

қима суреттері, стикерлер, маркерлер,

Мұғалімнің іс – әрекеті:

Оқушыларды топтарға бөлу, топтастыру. «Мозаика» әдісімен құрастырылған суреттер артында сабақ тақырыбы шығатындай топтастыру. Сыныпта жақсы көңіл күй қалыптастыру.

Оқушының іс – әрекеті:

Сурет қиындыларын біріктіру арқылы шыққан суреттеріне қарай топтасуы. Оқушылар «Мен сізге тілеймін» тренингі арқылы бір-біріне жақсы тілек айту.

І.Қызығушылықты ояту.

Мұғалімнің іс – әрекеті:

«Символдар» стратегиясы.Оқушылар құрастырған мәтіндері арқылы кезекті сабақтың тақырыбын ашады.

Оқушының іс – әрекеті:

Тақтада ілулі тұрған 4 түрлі сурет бойынша (домбыра, дулыға, жылқы, қылыш) 3 топтың да оқушылары шағын мәтін құрастырады. Құрастырған мәтіндерін топ ішінде оқып, әр топ жақсы деген бір немесе екі мәтінді оқуына болады.



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 11 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

Скачать материал
Автор Калдыбекова Алия Сайпеновна
Дата добавления 14.05.2015
Раздел Другое
Подраздел Планирования
Просмотров 5924
Номер материала 59314
Скачать свидетельство о публикации
