Сабақ : 1
|
Мекеме
атауы: Рудный қаласы әкімдігінің «№10 мектеп-гимназиясы» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Абдильдина Н. Ж.
|
Сынып: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көп тіл білгім келеді
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары:
|
7.ТБ1.4.Қазақша сипаттау мәтіндер арқылы көп тілді меңгеруге қатысты ақпарат
беру. Лексикалық тақырып аясында көмекші есімдерді меңгерту.
|
Сабақ мақсаты:
|
Оқушылардың барлығы
Сөйлесу әрекетіне жетелейтін қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану негізінде мәтін жайлы ақпарат беруге үйренеді.
Мәтін мазмұнын аша алды.
Оқушылардың көпшілігі
Мәтіннен көмекші есімдерді ажырата алады;
Мәтін тақырыбын аша алды.
Оқушылардың кейбірі
Мәтіннен барлық көмекші
есімдерді ажырата алады;.
Мәтін идеясын аша алды
|
Бағалау критерийлері
|
ОТЖ: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, мәтіндегі негізгі ойды
білдіретін тірек сөздерді табады, қазақ тілінде көп тілділік жайлы ақпарат береалады.
ООЖ: қазақ тілінде тірек сөздерді пайдаланып, мәтін мазмұнын айтады,
қазіргі көптілділік жағдайын сипаттайды.
ОЖЖ: тақырып бойынша қосымша деректер келтіреді, мәтінде көтерілген
мәселеге қатысты өз ойын айтады, сыныптастарымен пікір алмасады.
|
Жаңа сөздер:
|
Шеттілдері, тіл үйрену курстары, тілдік деңгей, белсенді сөздер.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Орыс тілі
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
PowerPoint таныстырылымы.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар:
Көмекші есімдерді сөйлемде жазылу ережесін біліп, қолдануын дағдыға айналдырады.
Пән лексикасы
және терминология:
Көмекші есімдер
Мәтінге сүйеніп,ақпараттың дұрыстығын тексереді
|
Тапсырмалар.
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқушыларға
психологиялық ахуалтуғызу
|
Мұғалім «шаттық шеңбері»
—Балалар,сендер қарым-қатынас
барысында бір-біріңе қандай жақсы сөздер айтасыңдар?-деп сұрайды.
|
Оқушылар бір-біріне
жақсы тілектер айтады.
|
Өткенсабақтытексеру
|
Өткен сыныптан өткен тақырыптарды қайталатады..
|
Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
І. Қызығушылықты ояту
|
Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында «Ой шақыру» әдісін пайдаланып, «тіл»
сөзіне
ассоциограмма құрғызады.
|
Әр оқушы тақтада ілулі тұрған плакатқа маркермен өз түсінігін жазады.
|
Топқа бөлу
|
Геометриялық
фигуралар үлестіріледі
|
Оқушылар таңдаған фигураларына сай топтарға бөлініп отырады.
|
2. Мәтіналды жұмыс.
А)
Тыңдалым.Оқылым.Айтылым.
Оқулықтағы
1-тапсырманы орындатады.
|
Тыңдалым. Оқылым.
Айтылым. Сөйлемдерді тыңдайды,оқиды,өзойынайтады.Сұраққа жауап береді
|
|
Ә) Оқылым.
Жазылым. Оқулықтағы
2-тапсырманы
орындатады.
1. Жеті түрлі ілім
біл,жеті жұрттың тілін біл(мәтел )
2. Ана сүті бой
өсіреді
Ана
тілі ой өсіреді (мақал)
3. Көп тіл
білген адамның жолы даңғыл(С.Шаймерденов)
4.
Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді
ұмыту-бүкіл ата-бабамызды тарихымызды ұмыту (Б.Момышұлы)
5. Ана тілін
білмейтін адам бір қолы жоқ шолақ
адам
сияқты(Ғ.Мұстафин)
|
Оқылым.Жазылым.
Қанатты сөздерді
оқиды,
«Түсіндірме
сөздіктің» көмегімен қарамен жазылған сөздердің мағынасын анықтайды, тіл
туралы өзіне ұнаған мақалдар мен нақыл сөз- дерді жазып алады.
|
3. Тілдік бағдар.
Көмекші есімдерді меңгертеді.
|
Көмекші есімдерді меңгереді.
|
А) Жазылым.
Оқулықтағы
3-тапсырманы
орындатады.
сырты
|
іші
|
қасы
|
асты
|
үсті
|
жаны
|
|
|
|
|
|
|
4-тапсырма Керектісөздер: ішінде,алды, артында, сыртында, артта, арты
1. Өнер…-қызылтіл.
2. Үй……кісі бар,әр
нәрсемен ісі бар.
3. Мал
аласы……,адам аласы….
4. Адасқанның алды–жөн,…-соқпақ
5. Бала-…..қалған
із
|
Жазылым.
3-тапсырма
Кестеге көмекші есімдер
тіркескен сөздерді жазады,
4-тапсырма Сөйлемдегі көп
нүктенің орнына тиісті сөзді қояды.
|
Ә) Айтылым.Оқулықтағы
5-тапсырманы орындатады.
«Кім жылдам?» ойынын
ұйымдастырады, жұптық жұмыс орындатады. Бірінші оқушы зат
есімді айтады,екінші оқушы оған тіркесетін көмекші есімді жылдам тауып айту
керек
|
Айтылым. Ойын
шарттарын орындайды.
|
ІІ. Мағынаны тану
|
1.
Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім
интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады,
аудармасын айтады. Олардыоқиды, оқушыларғақайталатады.
шет
тілдері, тіл үйрену курстары, тілдік деңгей, белсенді сөздер
|
Тыңдалым.
Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.
Айтылым.
Дұрыс
айтылуымен
ауызша жаттығу жүргізеді.
|
4. Мәтінмен
жұмыс. А) Оқылым. Айтылым.
Оқулықтағы
6-тапсырманы орындатады.
|
Оқылым. Айтылым. Мәтінді түсініп оқиды, мазмұнын өз сөзімен айтады.
|
Ә) Айтылым. Оқулықтағы
7-тапсырма Мәтін
мазмұны бойынша бірнеше сұрақ құрастырады
1.Ана тілді
үйрену үшін нені жақсы білуің керек?
2.Кейбір
зерттеушілекрдің пікірінше неше белсенді сөзді білген дұрыс?
3.Қазақ
тілі қандай тіл?
8-тапсырманы
Мәтіндегі ақпараттың дұрыстығын тексер
ақпарат
|
иә
|
жоқ
|
1.Басқа
тілді үйрену үшін ана тіліңді жақсыбілуің керек
|
|
|
2.Басқа
тілде өз ойыңды жеткізу үшін 5 мыңбелсенді сөз білген дұрыс
|
|
|
3.Тілді
тез меңгеру үшін тіл үйрену курстарынабарған дұрыс
|
|
|
4.Бір
тілде 5мың сөз игерсең,ақпарат есігі ашылады
|
|
|
5.қазақ
тілі славянтілдер тобына жатады
|
|
|
|
Айтылым.
7-тапсырма мәтін
мазмұныбойынша бірнеше сұрақ қояды,
ақпараттың
дұрыстығын тексереді.
|
|
Б) Жазылым.
Оқулықтағы 9-тапсырманы
орындатады.
5мың белсенді сөз
білген адамның алдынан ақпарат есігі ашылады.
|
Жазылым. Көмекші
есімдерді пайдаланып, сөйлемқұрап жазады.
|
5. Мәтінсоңы
жұмыс. А) Тыңдалым. Оқулықтағы 10-тапсырманы орындатады.
|
Тыңдалым. Тіл үйренушілердің
өз тәжірибесі туралы пікірін тыңдайды.
|
Ә) Жазылым.
Оқулықтағы 11 -тапсырманы орындатады.
Тіл үйренушілердің
пікірінен қандай ой түйдің?
Өзің ше не айтар
едің?
Сен неше тіл
білесің?
Енді неше тіл
білгің келеді?
Тіл үйренушілерден
түйгенім
|
Тіл үйренудегі
тәжірибем
|
|
|
|
|
|
Жазылым. Тіл үйренуші-лердің
пікірін кестеге толтырады.
|
6.Сергітусәті.«Қосшеңберішіндетанысу»тәсілінпайдаланып,
тақырып аясында сұхбатқұрғызады.
|
Оқушылар екі шеңберге бөлініп,
бір-біріне қарап тұрады. Өзара әңгімелесіп, сұхбат құрады.
|
ІІІ. Ойтолғаныс
|
Жазылым. Оқулықтағы
13-тапсырманы орындатады.
Қазақ тілі қандай тіл?
|
Жазылым.
Қосымша қайнар көздерден қазақ тілі туралы ақпарат жи- найды,
«Қазақ тілі
қандай тіл?» тақырыбына кластер құрастырады.
|
IV. Бекіту
|
А) Айтылым.
Оқулықтағы 14-тапсырманы орындатады. Тіл туралы мақал-мәтелдер
нақылсөздердіқолданады
|
Айтылым.
«Көп тіл білу
үшін...» тақырыбында диалог құрады.
|
Ә)«Есте сақта!»
айдарымен берілген сөйлемдерді оқиды, талдатады.
|
Сөйлемдердіоқиды,
талдайды.
|
V. Бағалау
|
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың
өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.
|
«Ішкі және сыртқы
шең-бер» техникасы бойыша өзара бір-бірін бағалайды.
|
VI. Үйге тапсырма
|
4-бет, жаңа сөздер,
мақал жатқа
|
|
Кері байланыс
|
Смайликтер арқылы кері байланыс орнату
|
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады
|
|
|
|
|
|